REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Poznaj pierwszego drona Xiaoyi - najszybszy trójwirnikowiec świata

Potrafi latać z prędkością 120 km/h i jest wykonany z włókien węglowych. Oto pierwszy dron Xiaoyi - Yi Erida.

31.08.2016
17:13
Poznaj pierwszego drona Xiaoyi - Yi Erida
REKLAMA
REKLAMA

Chińczycy coraz chętniej zaznaczają swoją obecność na rynku konsumenckich dronów. Niedawno premierę miał pierwszy dron Xiaomi, który stanowi bardzo ciekawą (głównie ze względu na cenę) alternatywę dla rozwiązań obecnych na rynku, m.in. serii DJI Phantom.

Teraz do gry wchodzi Xiaoyi, czyli spółka należąca do Xiaomi, która zajmuje się produktami związanymi z obrazowaniem. Xiaoyi jest znana z bardzo popularnych kamer Yi Action Cam, a od niedawna od jej następczyni - Yi 4K.

Pierwszy dron Xiaoyi to świeże podejście do tematu.

xiaoyi-yi-erida-1 class="wp-image-513572"

Yi Erida to nietypowe podejście do tematu dronów. Zamiast standardowego układu ramion na planie litery X konstruktorzy zdecydowali się na bardziej unikalny układ Y. Dron Yi Erida jest wyposażony tylko w trzy śmigła.

Wpływa to dość znacznie na możliwości tego urządzenia. Yi Erida jest najszybszym sprzedawanym komercyjnie trójwirnikowcem na świecie. Potrafi osiągnąć prędkość wynoszącą aż 120 km/h. Rama jest wykonana w stu procentach z włókna węglowego, a konstrukcja jest składana, dzięki czemu łatwo ją transportować.

xiaoyi-yi-erida-5 class="wp-image-513576"

Trzy śmigła oznaczają mniejszą masę drona, ale i mniejszy udźwig. Mimo to dron jest w stanie unieść kamerę Yi 4K, dzięki której może nagrywać z jakością Ultra HD w 30 kl./s. przez 120 minut. Aby wykorzystać taki zapas czasu potrzebne będą trzy akumulatory, bowiem dron może latać na jednym ładowaniu przez ok. 40 min.

Warto zwrócić uwagę, że kamera jest zamocowana do drona na specjalnie dostosowanym gimbalu. Jakiś czas temu pojawiły się plotki o tym, że Xiaoyi zamierza wypuścić ręczny gimbal dostosowany do kamery Yi 4K. Są na to duże szanse, bo - jak widać - taki gimbal w wersji kopterowej już istnieje.

xiaoyi-yi-erida-2 class="wp-image-513573"

Dron Yi Erida jest wyposażony w system radarowy i laserowy skaner, dzięki którym urządzenie jest świadome swojego otoczenia i jeśli wykryje możliwość kraksy, będzie mogło skorygować tor lotu unosząc się ponad przeszkodą. Kopterem można sterować przy użyciu aplikacji mobilnej dostępnej na większości urządzeń mobilnych.

Do dwóch razy sztuka

Dron Yi Erida to już drugie podejście do tematu trójwirnikowca. Rok temu Yi oraz firma Atlas próbowały wspólnie sfinansować na Indiegogo kampanię drona Erida Gen.B, bliźniaczo podobnego do Eridy.

REKLAMA

Niestety nie udało się. Twórcy potrzebowali 50 tys. dol, ale udało im się zebrać zaledwie 41 proc. tej kwoty, czyli ok. 20 tys. dol. Tym razem Yi zapowiada gotowy produkt, a więc udało się w jakiś sposób sfinansować ten projekt.

Na razie producent nie ujawnił ceny ani daty wprowadzenia drona na rynek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA