REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kamera sportowa Xiaomi Yi II już dostępna. Specyfikacja jest rewelacyjna!

Kamerka sportowa Xiaomi Yi (znana też pod nazwą Xiaomi Action Cam) była prawdziwym hitem. Teraz do sklepów trafia jej następczyni, Xiaomi Yi 2, z nagrywaniem 4K i dotykowym ekranem!

14.05.2016
9:40
Kamera sportowa Xiaomi Yi II już dostępna. Specyfikacja jest rewelacyjna!
REKLAMA
REKLAMA

Kamera Xiaomi Yi zadebiutowała na początku 2015 roku i z miejsca stała się hitem sprzedażowym. Urządzenie potrafi nagrywać w jakości 1080p w 60 kl/s i generuje naprawdę dobrą jakość obrazu. Najbardziej zdumiewa jednak cena, która wynosi zaledwie 65 dol. Kupując kamerę Yi bezpośrednio z Chin zapłacimy za nią ok. 260 zł, natomiast w oficjalnej polskiej dystrybucji kosztuje ona ok. 450 zł.

Xiaomi Yi II na papierze prezentuje się kapitalnie

Druga generacja Xiaomi Yi wnosi cały szereg nowości. Przede wszystkim, kamera potrafi nagrywać w jakości 4K w 30 kl/s. Dostępne są też tryby 1080p w 120 kl/s i 720p w 240 kl/s. Mamy też do dyspozycji pośrednie rozdzielczości 2,5K, 1440p i 960p. Filmy są zapisywane w kodeku H.264.

xiaomi-yi-ii-1 class="wp-image-496143"

Co więcej, obraz z kamery jest stabilizowany, choć urządzenie wykorzystuje tylko stabilizację cyfrową.

Kolejną nowością jest wbudowany dotykowy ekran LCD o przekątnej 2,19 cala i rozdzielczości 640x360 pikseli (330 PPI). Jest on pokryty szkłem Gorilla Glass. Panel posłuży nie tylko do podglądu kadru, ale i do zmiany trybów nagrań, co w poprzedniej wersji było możliwe tylko poprzez aplikację mobilną.

Znacznie poprawiono też baterię, która teraz ma 1400 mAh. W trybie 4K/30fps ma ona pozwolić na 2 godziny nagrywania. Trudno mi uwierzyć w takie deklaracje, ale jeśli Xiaomi mówi prawdę, konkurencja - nawet spod znaku GoPro - zostanie mocno w tyle. Podobnie jak w pierwszej wersji Xiaomi Yi, bateria jest wymienna.

xiaomi-yi-ii-2 class="wp-image-496144"

Xiaomi Yi 2 wykonuje też zdjęcia w rozdzielczości 12 milionów pikseli. Matryca to przetwornik Sony IMX377 o wielkości 1/2.3”. Jest ona wspomagana przez procesor obrazu A9SE75, znany z kamer Gopro Hero 4. Z kolei obiektyw ma światło f/2.8, oferuje kąt widzenia wynoszący 160 stopni i jest wykonany z siedmiu szklanych soczewek.

Jeśli chodzi o łączność, urządzenie może komunikować się poprzez Bluetooth 4.0 i Wi-Fi, przy czym może korzystać z pasma 2,4 GHz oraz 5 Ghz.

Można już składać zamówienia na Xiaomi Yi 2

xiaomi-yi-ii-3 class="wp-image-496145"

Zapowiedzi kamery Xiaomi Yi II pojawiły się już tydzień temu, natomiast kamera właśnie trafiła do sklepów, dzięki czemu poznaliśmy jej cenę. Urządzenie można zamówić w preorderze, a wysyłka ruszy 15 czerwca.

Niestety, zdecydowanie lepsze parametry wiążą się ze sporo wyższą ceną. Kamerę wyceniono na 250 dol. Co ciekawe, sprzęt pojawił się już w oficjalnym polskim sklepie Xiaoyi i został wyceniony na 1199 zł. kamera jest sprzedawana w kolorze białym, czarnym i (niespodzianka!) Rose Gold.

Nowa i ryzykowna strategia

Xiaomi w swojej nowej kamerze zaprezentowało zupełnie nową strategią marketingową. Pierwsza wersja Action Cama przykuła uwagę parametrami ze średniej półki sprzedawanymi w cenie znacznie niższej niż konkurencja.

REKLAMA

Druga wersja kamery będzie bezpośrednią konkurencją dla topowych urządzeń, takich jak Gopro Hero 4 Black, czy Sony X1000VR. Obie te kamery kosztują obecnie ok. 1750 zł, a więc Xiaomi Yi II jest o ok. 500 zł tańsza, a mimo to ma przewagi nad rywalami (np. w postaci ekranu).

Obawiam się, że Xiaomi trochę przedobrzyło ze specyfikacją nowej kamery. Oferta jest atrakcyjna cenowo, ale nie jest to już półka skierowana do masowego odbiorcy. Między poziomem 260 a 1200 zł jest przepaść. Chińczycy ewidentnie chcą iść w segment premium i być może jest w tym jakaś metoda. W końcu podobna strategia na rynku smartfonów sprawdza się bardzo dobrze, co pokazuje np. Huawei.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA