REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Oto Mi Drone - pierwszy dron Xiaomi

Dron Xiaomi Mi Drone właśnie miał swoją premierę w Chinach. Podczas dość prowizorycznie wyglądającej konferencji, po raz pierwszy zobaczyliśmy zapowiadane urządzenie.

25.05.2016
14:37
Oto Mi Drone – pierwszy dron Xiaomi
REKLAMA
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami, Xiaomi pokazało dziś swojego pierwszego drona. Jest to zaawansowane urządzenie, które będzie konkurencją głównie dla dronów DJI Phantom.

Dron jest czterownirnikowcem o konstrukcji bardzo zbliżonej do Phantoma, choć kształt centralnej części Mi Drone różni się od Phantomów na tyle, że nie sposób pomylić tych urządzeń. Dron Xiaomi jest też o kilka centymetrów większy od kopterów serii Phantom.

xiaomi-mi-drone-2 class="wp-image-498272"
xiaomi-mi-drone-1 class="wp-image-498271"

Większą część wewnątrz korpusu (a także większość masy drona) stanowi wymienny akumulator o pojemności 5100 mAh. Pozwala on na 27 minut lotu na jednym ładowaniu, co jest wynikiem porównywalnym z Phantomem 4.

Dron będzie dostępny w dwóch wersjach różniących się możliwościami kamery

Xiaomi Mi Drone będzie sprzedawany w wersji z kamerą 4K nagrywającą w 30 kl/s lub w wersji z kamerą 1080p nagrywającą w 60 kl/s.

W obu przypadkach kamera jest umieszczona w kulistej obudowie, która bardzo przypomina rozwiązanie z dronów Yuneec Typhoon. Taka konstrukcja umożliwia płynny obrót w każdym kierunku. Nagrania z drona widać na pierwszym oficjalnym filmie.

Chińczycy dobrze przemyśleli kwestię transportu drona. Całe podwozie, czyli dwie nóżki z płozami, są składane. Zamiast śrubek mamy przesuwne przełączniki, które zwalniają blokadę i pozwalają złożyć konstrukcję. Jeśli dodamy do tego szybkie wykręcanie śmigieł, całość robi się bardzo mobilna.

xiaomi-mi-drone-10 class="wp-image-498287"

Jeśli chodzi o tryby lotu, dron wykorzystuje wiele rozwiązań znanych z kopterów DJI Phantom

W dronie Xiaomi Mi Drone znajdziemy odpowiednik trybu „Point of interest”, w którym możemy zdefiniować dowolny punkt, a dron będzie wokół niego kreślił idealne okręgi ustawiając się w taki sposób, by kamera cały czas była skierowana do środka okręgu. Mamy tu też tryby lotu wykorzystujące GPS. Dron może podążać ustaloną wcześniej trasą (od punktu do punktu), bądź polecieć w linii prostej do wybranego punktu.

xiaomi-mi-drone-6 class="wp-image-498276"
xiaomi-mi-drone-7 class="wp-image-498277"
xiaomi-mi-drone-8 class="wp-image-498278"

Kontroler jest uproszczony do granic możliwości, dzięki czemu nie powinien przerażać nawet początkujących operatorów. Znajdziemy w nim kilka rozwiązań ułatwiających sterowanie, czyli m.in. przycisk automatycznego startowania i lądowania. Mamy też pomarańczowy przełącznik, który spowoduje automatyczny powrót drona do miejsca startu. To bardzo przydatna funkcja, kiedy stracimy urządzenie z zasięgu wzroku, lub kiedy coś na niebie pójdzie nie tak.

Kontroler umożliwia też podłączenie smartfona i wykorzystanie go w roli ekranu. Obraz z kamery jest transmitowany na żywo na ekran smartfona w jakości 720p. Podgląd FPV ma działać na odległość do 2 km.

xiaomi-mi-drone-3 class="wp-image-498273"

Xiaomi idzie po DJI. Ceny nowego drona są naprawdę niskie

Poznaliśmy już ceny drona Xiaomi Mi. Wersja z kamerą 4K została wyceniona na 2999 juanów, czyli na ok. 460 dol. Tańsza wersja z kamerą 1080p kosztuje 2499 juanów, czyli według prostego przelicznika 380 dol. Cena dodatkowego akumulatora to 500 juanów, czyli 76 dol.

REKLAMA

Dla porównania, DJI Phantom 4 kosztuje 1400 dol. Seria 3 występuje w kilku odmianach różniących się możliwościami. Najtańszy Phantom 3 Standard z nagrywaniem 2,7K kosztuje obecnie 500 dol, a droższy Phantom 3 4K kosztuje 800 dol. Z kolei oryginalny akumulator do DJI Phantom kosztuje 149 lub 169 dol, w zależności od wersji (Phantom 3/Phantom 4). Jak widać, polityka cenowa Xiaomi jest bardzo agresywna.

Na razie nie znamy szczegółów specyfikacji. Poinformujemy o nich, kiedy tylko się pojawią. Wpis w trakcie tworzenia...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA