REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Apple chce, by młodzież wcześnie zaczynała programować. I ma na to świetny pomysł!

Koncepcja wczesnego nauczania programowania nie jest nowa. Całe moje pokolenie uczyło się programować w BASIC na ośmiobitowych komputerkach. W tamtych czasach komputer z założenia miał służyć wychowaniu młodego programisty - interpreter BASIC był częścią pamięci stałej - dziś powiedzielibyśmy "systemu operacyjnego" - i zgłaszał się domyślnie po uruchomieniu komputerka.

15.06.2016
18:04
Apple chce, by młodzież wcześnie zaczynała programować. I ma na to świetny pomysł!
REKLAMA
109 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Niektórzy z nas szli dalej i uruchamiali interpretery lub kompilatory innych języków, takich jak Pascal lub przeznaczony w szczególności edukacji język Logo.

Dziś istnieje mnóstwo projektów i programów wspomagających naukę programowania i myślenia algorytmicznego u dzieci. Dość wspomnieć powstały na MIT Scratch, czy Blockly autorstwa Google. To jednak nie koniec - posiadanie tabletu otwiera nam drogę do takich programów jak Move The Turtle czy Cargo Bot będących przykładem uczenia programowania przez zabawę.

swift2 class="wp-image-501591"

Do tego grona próbuje dołączyć Apple, przy okazji stawiając na upowszechnienie swojego języka programowania Swift. Służyć do tego ma aplikacja, która jesienią zagości w App Storze czyli Swift Playgrounds.

Mimo podobieństwa do innych tego typu projektów, Swift Playgrounds wyróżnia się rozmachem i pomysłem na wpajanie koncepcji programistycznych. Aplikacja wyposażona zostanie w stworzony przez Apple kurs programowania poprzez interaktywne tworzenie kodu poruszającego postacią w świecie 3D. Od najprostszych zadań, po bardziej złożone, takie jak pętle czy instrukcje warunkowe, poprowadzi użytkownika za rękę, równocześnie pokazując mu wynikowy kod w Swift, który faktycznie działa.

swift3 class="wp-image-501592"
REKLAMA

Kolejnym krokiem użytkownika aplikacji ma być samodzielna kreacja gier i programów, którymi będzie mógł się podzielić ze znajomymi lub z całym Internetem przy pomocy wbudowanego w aplikację rynku. Co najważniejsze, gdy młody programista poczuje, że czas opuścić iPada i siąść do komputera w celu kontynuowania nauki, aplikacja ma umożliwić eksport stworzonej gry do XCode.

Playgrounds może być świetnym krokiem w stronę programowania. Swift jest na tyle podobny do innych języków wysokiego poziomu, że nie będziemy się czuli zamknięci w jednym środowisku, a kursy wykonane przez Apple dotąd charakteryzowały się wysoką jakością (przypomnijmy sobie np. lekcje gry na instrumentach w GarageBand). Ponieważ zawsze jestem zwolennikiem edukacji informatycznej, jestem na tak!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA