REKLAMA

Takie dodatki do GoPro warto mieć. Removu M1+A1 i R1+ - recenzja Spider’s Web

Kamery GoPro świetnie radzą sobie z nagrywaniem obrazu, ale dźwięk od zawsze był traktowany po macoszemu. Na szczęście nie musi tak być. Bezprzewodowy mikrofon Removu M1+A1 daje ogromną swobodę działania. Sprawdziłem go razem z innym bezprzewodowym gadżetem, czyli ekranem R1+.

17.05.2016 10.08
Takie dodatki do GoPro warto mieć. Removu M1+A1 i R1+ – recenzja Spider’s Web
REKLAMA
REKLAMA

Temat nagrywania dźwięku przy użyciu kamer sportowych jest dla producentów tematem tabu. Na oficjalnych nagraniach reklamowych zawsze widzimy piękne obrazy, na które nałożona jest dynamiczna muzyka. Audio z kamery jest po prostu wycięte, ponieważ w większości przypadków nadaje się tylko do usunięcia. Szczególne, jeśli korzystamy z kamery umieszczonej w obudowie podwodnej.

Nie musi tak być, co pokazuje zestaw Removu M1+A1

gopro-removu--m1-a1-r1-013 class="wp-image-496191"

Zestaw Removu M1+A1 składa się z dwóch głównych części. Pierwszą jest bezprzewodowy mikrofon Bluetooth Removu M1, a drugą odbiornik Removu A1, który wpina się do kamery. Zestaw działa z kamerami GoPro serii Hero4, Hero3+ i Hero3.

Zasada działania zestawu jest banalnie prosta. Mikrofon łączy się poprzez Bluetooth z odbiornikiem, a odbiornik zapisuje dźwięk bezpośrednio w kamerze GoPro. Na filmie zapisuje się dźwięk z zewnętrznego, a nie z wbudowanego mikrofonu. To ogromne ułatwienie, dzięki któremu podczas montażu nie trzeba synchronizować ścieżki audio i wideo.

Zewnętrzny mikrofon daje znacznie większe możliwości podczas nagrywania. Przykładowo, kamera może być zamocowana na karoserii auta, a mikrofon może zbierać czysty dźwięk z kabiny. Takich zastosowań są dziesiątki!

Removu M1+A1 - najważniejsze cechy

Ważną cechą zestawu jest fakt, że może on być wodoodporny. Adapter podpięty do kamery GoPro można umieścić w standardowej obudowie podwodnej, natomiast do mikrofonu jest dołączona specjalna obudowa pozwalająca zanurzyć go na głębokość jednego metra do 30 minut. Dźwięk może być zbierany nawet pod wodą.

gopro-removu--m1-a1-r1-015 class="wp-image-496196"

Zarówno mikrofon jak i odbiornik są wyposażone we własne akumulatory i nie wpływają na czas działania kamery GoPro. Oba sprzęty działają na jednym ładowaniu przez ok. 8 godzin, choć jeśli chcemy nagrywać bez przerwy, czas działania wyniesie maksymalnie 6 godzin. Ładowanie trwa 1h i 20 min.

Co ważne, do Removu A1 możemy podłączyć dowolny inny mikrofon Bluetooth, nie tylko R1. Ciekawostka - odbiornik korzysta z Bluetooth 4.0, a mikrofon z BT 3.0.

Budowa i zestaw

Razem z mikrofonem dostajemy piankę redukującą szum wiatru oraz obudowę podwodną. Dostajemy też dwa akcesoria do montażu, które można wpiąć zarówno w sam mikrofon, jak i w obudowę podwodną. Tymi akcesoriami są zaczep z klipsem, dzięki któremu można przypiąć mikrofon np. do ubrania, a także zaczep z przejściówką na standardowe akcesoria GoPro, umożliwiający zamocowanie mikrofonu właściwie na dowolnej powierzchni.

Sam mikrofon M1 jest wyposażony we włącznik, przycisk parowania Bluetooth, diodę informującą o stanie urządzenia oraz port Micro USB służący do ładowania wbudowanego akumulatora.

Drugim elementem zestawu jest odbiornik Removu A1. Jest to specjalna płytka, którą należy wpiąć w tylną ściankę kamery GoPro. Następnie za pomocą sprytnej (bo bardzo cienkiej) taśmy USB musimy połączyć adapter z kamerą. Jeśli nie korzystamy z adaptera, taśmę USB można schować w obudowie adaptera.

Podobnie jak w mikrofonie, na adapterze znajdziemy złącze Micro USB do ładowania wewnętrznego akumulatora, a także włącznik, przycisk parowania i diodę LED.

Parowanie zestawu i podłączenie do kamery GoPro

Parowanie mikrofonu z odbiornikiem jest banalnie proste. Wystarczy przytrzymać przez kilka sekund przyciski odpowiedzialne za łączność Bluetooth. Jest to jednorazowa czynność.

gopro-removu--m1-a1-r1-007 class="wp-image-496197"

Adapter łączy się z kamerą GoPro poprzez wspomnianą tasiemkę z dwoma portami Mini USB. Niestety nie jest tu wykorzystywane złącza Hero Port znajdujące się na tyle kamerki

Na szczęście tasiemka jest tak cienka, że GoPro z adapterem z powodzeniem mieści się w standardowej obudowie podwodnej. Oczywiście pod warunkiem, że zwykłe drzwiczki zastąpimy wersją przystosowaną do tego typu akcesoriów.

Zasięg i jakość dźwięku

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że mikrofon Removu zostawia daleko w tyle mikrofon wbudowany w kamerę GoPro. W jakości audio mamy tu prawdziwą przepaść. Różnica jest szczególnie uderzająca, kiedy próbujemy nagrać dźwięk, gdy kamera jest w obudowie podwodnej.

Jakość dźwięku z mikrofonu Removu różni się w zależności od tego, czy wykorzystujemy obudowę na mikrofon lub piankę. Ta pierwsza nieco przytłumia mikrofon, natomiast druga naprawdę skutecznie eliminuje szum wiatru. Warto z niej korzystać przy nagraniach na zewnątrz. Sam mikrofon świetnie zbiera dźwięk wokół siebie, więc z powodzeniem można go wykorzystać do nagrywania rozmów. Zestawienie jakości nagrań w różnych konfiguracjach sprzętowych znajdziecie poniżej.

Producent deklaruje, że sprzęt będzie działał z odległości do 10 metrów. W praktyce bez problemu udawało mi się utrzymać komunikację nawet na nieco większych odległościach, natomiast wymogiem jest to, że mikrofon z odbiornikiem muszą się „widzieć”. Kiedy znajdzie się między nimi przeszkoda (chociażby inna osoba), albo kiedy obrócimy się do kamery plecami mając mikrofon z przodu, połączenie najpewniej się zerwie.

Trzeba o tym pamiętać, bowiem podczas nagrywania tak naprawdę nie wiemy, czy dźwięk zapisuje się poprawnie. Dopiero oglądając nagranie można ocenić, czy dźwięk w żadnym miejscu się nie urwał. Jeśli nie przesadzamy z odległością, nie ma żadnych problemów z łącznością.

Wady? Owszem, są. Niektóre dość poważne

gopro-removu--m1-a1-r1-009 class="wp-image-496198"

Niestety, sporą wadą zestawu jest fakt, że po zerwaniu i ponownym nawiązaniu połączenia z mikrofonem audio lubi się rozjeżdżać z obrazem. Trzeba więc mocno zwracać uwagę na to, by nie zerwać połączenia. Dodatkowym minusem jest fakt, że podczas nagrywania nie wiemy, czy połączenie w którymś momencie się nie zerwało. Ścieżki audio i wideo można zsynchronizować podczas montażu, ale jest to dodatkowa praca.

Kolejnym małym minusem jest fakt, że kiedy odbiornik podłączony do GoPro znajduje się w obudowie, nie możemy go wyłączyć. Na szczęście bluetooth 4.0 nie pożera dużych ilości prądu.

Removu R1+, czyli zewnętrzny ekran

Wraz z mikrofonem do testów dostałem też zewnętrzny ekran Removu R1+, który umożliwia podgląd kadru i sterowanie kamerą GoPro na odległość. Jest to rozwiązanie dla osób, które z jakichś względów nie mogą, bądź nie chcą wykorzystać w tym celu smartfona. Ekran Removu R1+ jest wodoodporny (wytrzyma zanurzenie do 1 metra przez 30 minut).

gopro-removu--m1-a1-r1-018 class="wp-image-496199"

Ekran ma przekątną 2” i rozdzielczość 432x240 pikseli. Łączy się z kamerą GoPro dokładnie tak jak smartfon, a więc poprzez sieć Wi-Fi. Urządzenie ma wbudowany akumulator, który pozwala na streamowanie do 3 godzin materiału. Trzeba pamiętać o tym, że łączność Wi-Fi mocno wpływa na baterię kamery GoPro.

Removu R1+ jest wyposażony w trzy duże, fizyczne przyciski odpowiadające za nagrywanie, zmianę funkcji i powrót. Kamera umożliwia nie tylko podgląd kadru, ale także zmianę trybu, a także ustawień w obrębie danego trybu. Z kolei na oknie podglądu mamy informacje o trybie działania, pozostałym czasie nagrywania i o poziomie naładowania baterii zarówno w kamerze GoPro, jak i w ekranie R1+. Bardzo spodobał mi się ekran wyłączania ekranu, na którym możemy wybrać, czy chcemy wyłączyć zewnętrzny monitor, kamerę GoPro, czy też oba urządzenia.

Ekranik może też służyć jako zegarek, a także wyświetlać filmy nagrane kamerą GoPro wprost z pamięci kamerki. Mamy też garść ustawień samego ekranu, dzięki którym można np. zmieniać jego jasność, czy ustawić timer. W zestawie znajdziemy pasek, dzięki któremu ekranik możemy umieścić na nadgarstku niczym rozbudowany smartwatch.

Dodatek dobrze wywiązuje się ze swojej roli. Podgląd działa bez opóźnień, a zasięg wystarcza na kilkanaście metrów, choć tu wszystko zależy od otoczenia. Oczywiście jest możliwość jednoczesnego korzystania z ekranu i z zewnętrznego mikrofonu.

Podsumowując

REKLAMA

Gadżety Removu mocno rozbudowują możliwości kamer GoPro i zdecydowanie mogę je polecić wszystkim, którzy chcą nagrywać GoPro dźwięk i mieć możliwość bezprzewodowego sterowania kamerą nawet w trudnych warunkach.

Obecnie zestaw Removu M1+A1 (mikrofon i odbiornik) kosztuje ok. 380 zł. Na tyle samo został wyceniony ekran R1+. Czy warto? Jeśli potrzebujesz przyzwoitego zewnętrznego mikrofonu lub ekranu, zdecydowanie tak.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA