REKLAMA

Doskonała wiadomość: tegoroczne smartfony się nie przegrzewają

Do największych zalet procesorów Qualcomm Snapdragon 820 należy nie tylko ich niesamowita wydajność. Równie istotna jest bardzo duża energooszczędność, która bezpośrednio przekłada się na czas pracy urządzenia bez ładowania oraz jego stabilność.

HTC 10 jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 820.
REKLAMA
REKLAMA

Po zeszłorocznej aferze ze Snapdragonem 810 wiele osób z dystansem podchodzi także do tegorocznych układów Snapdragon 820. Szkoda, że w swej przezorności nie zauważają, że Qualcomm wyeliminował problemy zeszłorocznych modeli. Te wynikały z zastosowania przestarzałego procesu technologicznego.

Dlatego warto zwrócić uwagę na budowę zeszłorocznych procesorów?

Zwłaszcza takich jak Samsung Exynos 7420 stosowany w Samsungu Galaxy S6 oraz Qualcomm Snapdragon 810 użyty w LG Flex 2, HTC One M9 i Sony Xperia Z3+. Oba te układy były wyposażone w osiem rdzeni, z których połowa stanowiła wydajne rdzenie Cortex-A57, zaś połowa energooszczędne Cortex-A53. Główne różnice stanowił zastosowany układ graficzny, wiele pomniejszych elementów i zastosowany proces technologiczny.

W przypadku Exynosa 7420 zdecydowano się na 14-nanometrowy proces technologiczny FinFET. Z kolei Qualcomm Snapdragon 810 był wykonany w o wiele mniej zaawansowanej, 20-nanometrowej technologii. Im mniejszy proces technologiczny, tym mniejsze wymiary wszystkich elementów procesora. To z kolei przekłada się na obniżenie ich poboru energii i wydzielanego ciepła. Właśnie dlatego układ zastosowany w Samsungu Galaxy S6 działał idealnie, podczas gdy Snapdragon 810 notorycznie się przegrzewał.

Należy jednak pamiętać, że kilka miesięcy temu Qualcomm zadecydował, że jego najnowsze procesory nie będą produkowane w fabrykach TSMC, tylko Samsunga. Oznacza to, że tegoroczne układy Snapdragon 820 są produkowane w tej samej technologii co tego- i zeszłoroczne Exynosy. A co za tym idzie, nie powinny się przegrzewać. Zwłaszcza, że Qualcomm w tym roku zrezygnował ze stosowania standardowych ośmiu rdzeniu Cortex i zamiast tego użył zaledwie czterech autorskich rdzeni Kryo. Te, mimo mniejszej liczebności, okazują się szybsze od konkurencji.

Sprawdziłem w praktyce, czy Snapdragon 820 się przegrzewa.

REKLAMA

W tym celu wielokrotnie przetestowałem dwa sztandarowe smartfony wyposażone w nowe procesory: LG G5 oraz HTC 10. Ten pierwszy w benchmarku AnTuTu początkowo wskazał wynik wynoszący 120 000 punktów, następnie dwukrotnie uzyskał 124 000 punktów, potem rezultat skoczył do 131 000 punktów, by w kolejnych próbach osiągnąć 124 000 i 123 000 punktów. Trudno uznać, że układ ten sprawia jakiekolwiek problemy. Jedyną anomalią jest nagły przyrost wyników do rezultatu niemal wzorcowego, ale ona akurat pozytywnie wpłynęła na wyniki w teście.

W przypadku HTC 10 smartfon na początku osiągnął 128 000 punktów, następnie 121 000, 125 000, 129 000, 123 000, 124 000 i znowu 125 000 punktów. I w tym przypadku wahania były niewielkie i nie miały zauważalnego wpływu na wydajność. Jeśli zatem zastanawialiście się nad kupnem smartfonu z procesorem Qualcomm Snapdragon 820, ale obawialiście się jego ewentualnych problemów z przegrzewaniem się, możecie być spokojni. Urządzenia wyposażone w nowe procesory Qualcomma nie są narażone na takie problemy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA