REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Niemal wszystkie smartfony z Androidem są... w tyle za Lumiami. Tak, tak - to oficjalne wyniki z AnTuTu Benchmark

Wygląda na to, że nawet najlepsze smartfony z systemem Android nie są najwydajniejszymi sprzętami na rynku. Doskonale pokazuje to najnowsza wersja programu testującego AnTuTu Benchmark, w której urządzenia z systemem Windows 10 Mobile prezentują się o wiele lepiej niż porównywalne urządzenia z systemem Android.

12.02.2016
20:20
https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/app/9nblggh58jqv?tduid=(05b62773f90b473505fc5e09d63d8190)(230596)(2781244)()()
REKLAMA
204 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Najlepiej widać to na przykładzie Lumii 950 oraz 950 XL, które są wyposażone w procesory Qualcomm Snapdragon 810 oraz 3 GB pamięci RAM. Specyfikacja ta jest całkiem często spotykana w zeszłorocznych flagowych smartfonach pracujących pod kontrolą systemu Android, takich jak chociażby HTC One M9. Właśnie dlatego można bezpośrednio porównać, w jakim stopniu system operacyjny ma wpływ na wydajność danego urządzenia.

Do tej pory smartfony działające pod kontrolą systemów Windows cechowały się wyjątkowo niską wydajnością w AnTuTu Benchmark. Wynikało to przede wszystkim z regularnego aktualizowania i usprawniania wersji programu stworzonej z myślą o Androidzie przy jednoczesnym zaniedbywaniu tego samego testu tworzonego z myślą o systemach Windows. Rezultatem tego była sytuacja, w której smartfon pracujący pod kontrolą systemu Android zdobywał ponad dwa razy więcej punktów niż jego odpowiednik z Windowsem.

Po długiej przerwie okienkowy AnTuTu Benchmark został zaktualizowany.

Program tak naprawdę zmieniono niemal w całości, jednak najważniejsze jest, że zamiast przestarzałego API Windows Phone 8 wspiera on API Windows 10 Mobile. Dzięki temu jest w stanie wykorzystać pełnię możliwości nowego systemu Microsoftu. Zabieg ten sprawił, że wynik Lumii 950 poprawił się niemal 3-krotnie i wynosi ponad 83 000 punktów. Jest to wynik znacznie przewyższający rezultaty nie tylko innych smartfonów wyposażonych w procesory Qualcomm Snapdragon 810, ale też niemal wszystkich zeszłorocznych sprzętów! Wydajniejszymi urządzeniami okazały się tylko iPhone 6s, Huawei Mate 8 oraz Meizu Pro 5. Zbliżone wyniki na swoim służbowym smartfonie uzyskał też Maciej Gajewski.

Nie możemy jednak zapominać, że procesory Qualcomm Snapdragon 810 mają problemy z przegrzewaniem się, a jednym z ciekawych rozwiązań zastosowanych w Lumiach 950 jest chłodzenie cieczą. Istniej więc podejrzenie, że świetny wynik w benchmarku wynika nie z możliwości nowego API, ale z tego, że procesor Lumii 950 XL się nie przegrzewa. Dlatego nowy benchmark uruchomiłem też na o wiele słabszej Lumii 550, która jest wyposażona w procesor Qualcomm Snapdragon 200 oraz 1 GB pamięci operacyjnej.

Uzyskała ona w AnTuTu Benchmark ponad 25 000 punktów, podczas gdy porównywalny pod względem specyfikacji tablet Lenovo Yoga Tab 3 miał niecałe 19 000 punktów. Po tym teście już nie miałem wątpliwości, że nowa wersja benchmarku faktycznie potrafi wykorzystać pełnię możliwości Windows 10 Mobile. Możliwości takie mają też inne programy, dzięki czemu powinny one działać sprawniej niż na Androidzie. Oczywiście jeśli programista odpowiednio przyłoży się do ich produkcji. A to przy niskiej popularności systemów Windows (i wynikających z nich niskich zysków) wcale nie jest oczywiste.

REKLAMA

Eksperyment ten pokazuje jeszcze jedną, ważną rzecz - nie warto ślepo wierzyć benchmarkom.

W końcu stara wersja tego programu plasowała smartfony Microsoftu na bardzo niskiej pozycji, a teraz stawia je w czołówce całego zestawienia. Czy to oznacza, że w ciągu ostatnich kilku dni ich wydajność wzrosła kilkukrotnie? Oczywiście, że nie. I właśnie to powinno dać do myślenia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA