REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Technologie

Oto największy od lat projekt polskiego sektora kosmicznego

Przełomowy dla polskiego sektora kosmicznego projekt oficjalnie rozpoczął się w czasie uroczystego spotkania w Ministerstwie Rozwoju. Jego inicjację poprzedziły wystąpienia przedstawicieli władz i członków konsorcjum, które odpowiada za realizację projektu. Uroczystość uświetniła także delegacja z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ale o co właściwie chodzi?

Creotech
REKLAMA
REKLAMA

Większości z nas korzystanie z danych dostarczanych przez krążące po ziemskiej orbicie satelity kojarzy się z systemem nawigacji satelitarnej oraz filmami akcji, w których satelity wojskowe pomagają lokalizować i śledzić podejrzanych o przestępstwa lub agentów obcych wywiadów. Dane satelitarne mają jednak dużo szersze zastosowanie i ich rola w kolejnych latach będzie rosła.

Konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments, wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Projekt „EO Innovation Platform Testbed Poland” jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom. Wartość projektu przekracza 8 mln złotych!

W ramach projektu „EO Innovation Platform Testbed Poland” w Polsce powstanie potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity Landsat, Evisat, Sentinel i inne. Oprócz stworzenia bazy danych, polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać dedykowane swoje aplikacje.

Creotech-konferencja (3)

Jak to będzie wyglądało?

Projekt potrwa dwa lata i składać się będzie z dwóch etapów. Testowe świadczenie usług rozpocznie się po zakończeniu pierwszego etapu wdrożeniowego. Po zakończeniu testów usługi świadczone będą na zasadach komercyjnych. W skład konsorcjum, na którego czele stoi spółka Creotech Instruments S.A. wchodzą także krajowa spółka CroudFerro Sp. z o.o. oraz niemiecka firma Brockman Consult Ltd.

REKLAMA

Creotech Instruments to jeden z liderów polskieg sektora kosmicznego. Założona przez grupę utytułowanych polskich naukowców firma rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy ze śledzeniem potencjalnie groźnych dla Ziemi kosmicznych śmieci krążących wokół naszej planety.

Firma Creotech Instruments wyspecjalizowała się także w produkcji i dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA