REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Nauka

Oto materiał twardszy od diamentu

Jak zapewne wiecie, diament jest najtwardszym znanym nam i występującym w naturze materiałem. Wygląda jednak na to, że naukowcy dokonali istotnego przełomu. Poprzez przeróżne eksperymenty na węglu uzyskali jeszcze twardszy materiał.

q-węgiel
REKLAMA
REKLAMA

Czym jest Q-węgiel? To nowa substancja stworzona przez naukowców z uniwersytetu stanowego w Północnej Karolinie, który jest trzecią formą węgla, obok grafitu i diamentu. Osiągnięcie to jest szczególnie istotne, bowiem może znaleźć zastosowanie w wielu branżach, w tym medycznej czy przemysłowej. Na dodatek, jak stwierdził Jay Narayan, szef projektu, opracowana technika pozwala na wyprodukowania karatu diamentów… w kwadrans.

Proces technologiczny to między innymi emisja krótkiego pulsu laserowego skierowana na węgiel, w wyniku którego tworzone są malutkie, syntetyczne diamentowe „nasiona”, z których powstają klejnoty. Metoda ta zapewnia znacznie niższą liczbę diamentów od tradycyjnych form ich produkcji, ale jest możliwa do przeprowadzenia w temperaturze pokojowej i przy standardowym ciśnieniu powietrza. A to oznacza, że w efekcie i tak jest łatwiejsza i tańsza, w tym od chemicznego osadzania z fazy gazowej.

04diamond-exp-superJumbo

Zostawmy zabawę klejnotami i wróćmy do Q-węgla

A ten jest magnetyczny, fluorescencyjny i jest dobrym przewodnikiem. Powstaje poprzez skierowanie wąskiego strumienia laserowego na węgiel amorficzny przez dwieście nanosekund, podgrzewającego go w krótkim czasie do wysokiej temperatury. Podczas procesu hartowania powstaje właśnie Q-węgiel.

Branża inżynieryjna i naukowa już teraz przygląda się temu odkryciu z bardzo dużym zainteresowaniem, choć nie brakuje też sceptycyzmu. Ten jest jednak całkiem zdrowy: entuzjazm wynalazców może zostać stłamszony przez coś, czego nie przewidziano. Dlatego też ich praca będzie teraz weryfikowana, choć na razie nie spotkała się jeszcze z jakąkolwiek konkretną krytyką.

REKLAMA

Q-węgiel może okazać się niezwykle przydatny przy produkcji protez, specjalistycznych narzędzi przemysłowych, takich jak wiertła odwiertowe, a także, co nas szczególnie interesuje, może być wykorzystany do produkcji znacznie jaśniejszych i trwalszych wyświetlaczy dla telewizorów i telefonów od tych obecnych na rynku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA