Tech  / News

Zadebiutował Polsatnews.pl. Nie za późno?

Kilka miesięcy przygotowań, kilkunastoosobowa redakcja i użytkownicy urządzeń mobilnych jako docelowa grupa odbiorcza - Polsat w końcu uruchamia internetową platformę dla swojego kanału informacyjnego. Poznajcie Polsatnews.pl.

Trzeba przyznać, że Polsatowi na tle głównych konkurentów stworzenie sieciowego serwisu informacyjnego zajęło naprawdę wiele czasu. TVN24 i TVP Info są w polskim Internecie obecne od już od 2007 i 2008 roku. Co na ich tle zaoferuje nam propozycja Polsatu?

Na całe szczęście twórcy, w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia zapewniają, iż nie uświadczymy tam treści tabloidowych i żywcem wyjętych z portali plotkarskich. Nie będzie tam również treści blogowych ani autorskich komentarzy. Polsatnews przede wszystkim ma przenieść do Internetu materiały z informacyjnych kanałów telewizyjnych stacji, w skondensowanej formie. Treści artykułu będą krótkie i zwięzłe, wspierane przez skrócone materiały wideo. Założeniem serwisu jest także takie tytułowanie artykułów, aby tytuły nie przekraczały 140 znaków - a więc nadawały się do podania dalej na Twitterze.

Polsatnews.pl podzielony jest na znajome kategorie - Kraj, Świat, Sport, Nauka i Technologie, Biznes, Rozrywka. Nie jest nastawiony jednak wyłącznie na re-transmitowanie informacji z innych mediów, lecz stawia także na interakcję z sieciowymi odbiorcami i omawianie tematów, które odbiorcy zaproponują. Czytelnicy, podobnie jak w konkurencyjnych serwisach, będą także zachęcani do przysyłania własnych nagrań wideo, zdjęć i komentarzy, które będą wykorzystywane w materiałach strony Polsat News.

Niewątpliwym atutem nowego serwisu jest to, iż obejrzymy na nim bezpłatnie ponad 25 programów nadawanych przez Polsat, Polsat News i Polsat News 2, takie jak np. „Państwo w Państwie”, „Wydarzenia”, czy „To był dzień”. Część z udostępnianych programów uprzednio w sieci była dostępna wyłącznie za opłatą w serwisie Ipla.

Niestety serwis nie przewiduje strumieniowania na żywo kanału Polsat News, aczkolwiek będzie można tam na żywo obejrzeć transmisje niektórych wydarzeń, takich jak debaty przedwyborcze czy - prawdopodobnie - wieczór wyborczy.

Co się zaś tyczy samego układu strony nowego serwisu, nie odbiega on zanadto od układu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Mamy zatem pasek informacyjny biegnący u szczytu strony, tuż pod menu kategorii. Poniżej prawą stronę okupują artykuły, zaś po lewej stronie znajdziemy krótki przegląd najważniejszych, najnowszych i popularnych artykułów, strumień tweetów serwisu, pogodę, sekcję dedykowaną materiałom nadesłanym przez czytelników oraz listę ostatnich artykułów z każdej kategorii.

Tymczasowo Polsatnews.pl nie wyświetla reklam, lecz pojawią się one w przyszłości, choć twórcy portalu na razie się na ten temat nie wypowiadają.

Polsat nieco spóźnił się z tym serwisem.

Osobiście Polsatnews.pl witam z przyjemnością o tyle, o ile da mi on wgląd w materiały, których z racji nieposiadania telewizora dotychczas nie miałem jak obejrzeć. Sądzę jednak, że Polsat pojawia się na tej imprezie zbyt późno. W tradycyjnej telewizji kanały informacyjne różnych stacji są konieczne, aby zapewnić niezbędną dywersyfikację źródeł i opinii. W Internecie jednakże tej dywersyfikacji mamy pod dostatkiem, żeby nie powiedzieć, że wręcz za dużo i oceniając start polsatnews.pl tylko przez ten pryzmat, z pewnością łatwo jest stwierdzić, że Sieć naprawdę nie potrzebuje kolejnego serwisu informacyjnego.

Wiele zależy od treści, które będą się w nim pojawiać. Redakcja serwisu musi się jednak przygotować na to, że ma przed sobą konkurencję (nawet tę znaną ze "starych mediów"), która posiada od lat ugruntowaną pozycję na tym rynku, a do tego wielu znacznie potężniejszych rywali, przez których naprawdę ciężko będzie się jej przebić.

Czy ma na to szansę? Dopiero czas pokaże, czy nowy serwis przekona do siebie internautów tak, jak przekonuje telewidzów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst