REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech

Na aktualizacji Windowsa nie tylko zyskasz. Oto za czym możesz tęsknić po instalacji Windows 10

Wszyscy już wiemy jakie korzyści da nam aktualizacja do Windows 10 i co zyskamy względem Windows 7 i Windows 8.1. Nikt jednak nie mówi o tym, co… stracimy. Oto lista funkcji, które Microsoft usuwa ze swojego systemu operacyjnego.

Na aktualizacji Windowsa nie tylko zyskasz. Oto za czym możesz tęsknić po instalacji Windows 10
REKLAMA
287 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Dosłownie przed chwilą nieoceniony Paul Thurrott opublikował nową notkę na swoim blogu, w której wyszczególnia funkcje, które w Windows 10 zostaną usunięte i których być może danym użytkownikom Windows 7 lub Windows 8.1 może brakować. Zainspirowani jego pomysłem, publikujemy listę braków. Czego więc zabraknie?

Po pierwsze, z systemu definitywnie znika Windows Media Center. Co prawda nie był on obecny również i w Windows 8 i Windows 8.1, ale można go było zyskać za dodatkową opłatą. Jednak po aktualizacji do Windows 10, całkowicie stracimy możliwość korzystania z tego oprogramowania. Co więcej, Windows Media Center nie zyska żadnego następcy od Microsoftu. Podczas aktualizacji, instalator Windows 10 ostrzeże użytkownika, że ów pakiet zostanie usunięty. Jeżeli się na to nie zgodzimy, aktualizacja zostanie wstrzymana.

windows-media-player

Zniknie też natywna obsługa filmów na DVD i Blu-ray. Microsoft planuje udostępnienie odpowiedniego odtwarzacza w późniejszym terminie, jednak nie jest to przesądzone. Jest to najprawdopodobniej związane z uiszczaniem opłat licencyjnych za możliwość obsługi tych formatów. Niestety, będziemy musieli się posługiwać oprogramowaniem firm trzecich.

Znikają też Gadżety na Pulpicie. Te co prawda zniknęły już w Windows 8, ale użytkownicy Windows 7 powinni o tym pamiętać. Gadżety po raz pierwszy pojawiły się w Windows Vista na pasku bocznym, a w Windows 7 miały już formę pełnoprawnych widżetów na Pulpicie. Nigdy jednak nie zdobyły uznania użytkowników.

Niestety przy okazji znikną kultowe gry z Windows 7, takie jak Pasjans, Saper czy Kierki. Ich następcy będą dostępni do pobrania za darmo ze Sklepu Windows. Nie znajdziemy ich jednak w systemie tuż po jego instalacji. Jedyną preinstalowaną grą będzie pochodzić od firmy trzeciej, będzie to Candy Crush Saga.

solitaire

Zniknie też natywna obsługa.. stacji dyskietek, nawet tej podłączanej pod złącze USB. Sterowniki będą jednak do pobrania z usługi Windows Update, choć jeżeli dany producent wymaga innych niż „generyczne”, to będą musiały one zostać pobrane z witryny producenta.

REKLAMA

Nie będą też obsługiwane „Podstawowe programy Windows”, a więc pakiet użytecznych aplikacji dla użytkowników Windows 7 (które były zgodne również z Windows 8.x). Są to „Galeria fotografii” (zostanie zastąpiona aplikacją „Zdjęcia”), „Movie Maker” (zostanie zastąpione aplikacjami „Sceny filmowe” i „Movie Creator”), „Edytor w usłudze Windows Live” (zostanie zastąpiony przez darmową edycję Office’a), „Poczta usługi Windows Live” (ponownie, zastąpi ją darmowa wersja office’owego Outlooka), OneDrive (na rzecz natywnej obsługi) oraz „Pomoc techniczna” (na rzecz natywnej usługi).

Dodatkowo, Windows 10 Home nie da nam już kontroli nad aktualizacjami systemu. Ta funkcja dostępna będzie wyłącznie w wersjach Pro oraz Enterprise.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA