Oprogramowanie  / News

Uwielbiasz Windows Media Center? Lepiej nie aktualizuj systemu

Windows Media Center, a więc microsoftowe rozwiązanie do kompleksowej obsługi materiałów audiowizualnych, w tym filmów, telewizji, muzyki i zdjęć właśnie trafiło pod nóż. Windows 8.1 jest ostatnim systemem zapewniającym jego obsługę.

Windows Media Center od dłuższego czasu stał się rozwiązaniem niszowym, choć ma wierną grupę zapalonych fanów. W dobie usług wideo na żądanie, w tym takich jak Xbox Music czy Xbox Video, moduł WMC dla większości nie był powodem, by dopłacić dodatkowe kilkadziesiąt złotych do Windows. Dla większości. Jednak pewna mniejszość będzie mogła poczuć się zawiedzona: Windows 10 podczas aktualizacji zasygnalizuje, że Windows Media Center musi zostać odinstalowany, gdyż nie jest zgodny z tym systemem. Odmowa deinstalacji anuluje aktualizację systemu.

Nie jest też planowany żaden następca tego rozwiązania, dedykowany Windows 10. Windows 8.1 będzie najnowszą wersją systemu Microsoftu zgodna z tą aplikacją. Jeżeli należysz do niewielkiej grupki fanów WMC, system Windows 10 nie jest dla ciebie.

Nie jest to wielką niespodzianką

Dział dedykowany Windows Media Center został zamknięty już w 2009 roku. Ostatnią dużą aktualizacją aplikacji było przystosowanie jej na premierę Windows 7. Aplikacja została przeportowana właściwie bez żadnych zmian do Windows 8 a następnie Windows 8.1. Microsoft już wtedy wiedział, że przyszłością są zarówno jego własne usługi strumieniowania multimediów z działu Xbox, jak i konkurencyjne, takie jak Netflix czy Spotify.

promo-2

Windows Media Center swego czasu był rewolucyjnym rozwiązaniem. Zadebiutował jako dodatek do Windows XP i oferował zgrabny, prosty i funkcjonalny interfejs do obsługi tunerów telewizyjnych i multimediów na przeróżnych formatach, w tym na DVD (co wtedy nie było takie oczywiste). Z czasem dodano obsługę sygnałów HD, dekoderów STB oraz obsługę rozszerzeń programistów zewnętrznych, a także dodano obsługę standardu Blu-ray.

Chcę Windows 10, chcę odpowiednik WMC – co robić?

Microsoft chciałby, byś zakupił do tego celu konsolę Xbox One. Realizuje ona właściwie wszystko to, do czego był stworzony Windows Media Center, w tym obsługę sygnałów telewizyjnych, a także duo więcej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to najlepsza alternatywa z uwagi na wysoki koszt.

Autor tej notki nie korzystał z Windows Media Center, więc posiłkuje się opiniami zebranymi w Sieci. Najczęściej polecanym oprogramowaniem jest Mediaportal. Zebrał on bardzo pozytywne recenzje, zarówno w prasie, jak i od samych użytkowników.

9b3f877b-eaad-494e-a4ab-938576edf074_0

Jeżeli ktoś szuka łatwiejszego rozwiązania, nie potrzebuje tak kompleksowej obsługi wszystkich mediów, powinien się zainteresować odtwarzaczem VLC. To uniwersalny multimedialny kombajn, który jest w stanie obsłużyć bez konieczności instalacji zewnętrznych kodeków praktycznie każdy wykorzystywany dziś multimedialny kodek.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst