Tech  / Artykuł

Facebook chce, żebyś zaczął rozmawiać również ze swoją... pralką i kaloryferem

Internet of Things to jeden z najnowszych, ekscytujących trendów w technologiach. Rozejrzyjcie się: coraz więcej z urządzeń, jakie macie w domu i w pracy zaczyna być podłączone do sieci, internetu, lub komunikują się pomiędzy sobą. Zgodnie z raportem, udostępnionym przez IDC, ilość danych związanych z Internet of Things urośnie... 300-krotnie pomiędzy rokiem 2005 a 2020.

Równocześnie przewiduje się, że wydatki przeznaczone na urządzenia inteligentne spadną - co oznacza po prostu że staną się one w najbliższej przyszłości o wiele tańsze. Jest to ogromny, czekający na zagospodarowanie zbiór danych. Smart-TV, aparat z WiFi i GPS-em, wysyłająca dane bezprzewodowo waga w łazience, sterowany ze smartfona termostat...

Te wszystkie urządzenia generują ogromne ilości danych, które mogłyby wiele powiedzieć o naszych przyzwyczajeniach i preferencjach.

witai1

Nic dziwnego, że wiele dużych firm zarabiających na danych i sprzedawaniu ich reklamodawcom próbuje prześcignąć się  konkurencję aby zapewnić sobie większy kawałek tortu. Przypomniał o tym w tym tygodniu Facebook, przyjmując pod swoje skrzydła Wit.ai - firmę zajmującą się budową infrastruktury dla programistów umożliwiającą produkowanie aplikacji sterowanych głosem.

Co właściwie robi usługa dostarczana przez Wit.ai?

Oferuje proste API (application programming interface) dla programistów na wszystkie platformy które pozwala budować aplikacje w oparciu o interakcje głosowe z użytkownikiem. W skrócie, aplikacja wysyła do serwerów Wit.ai głos użytkownika, i otrzymuje ustrukturyzowane dane z ustalonym poleceniem do wykonania. Usługa pozwala na definicję słownictwa domenowego (związanego z daną dziedziną), jak również odkrywanie nowych poleceń użytkownika - czyli możliwość zauważenia, że otrzymaliśmy polecenie którego nie przewidzieliśmy.

witai2

Co ciekawe, w momencie przejęcia przez Facebook, wszystkie udostępnione programistom usługi stały się... darmowe.

Jest to doskonała zachęta dla każdego kto chciałby zbudować własną Siri lub Cortanę, umożliwiającą sterowanie np. inteligentnym domem. W tej chwili Wit.ai obsługuje następujące języki: angielski, francuski, hiszpański, włoski, holenderski, oraz... polski. Dla każdego twórcy oprogramowania zainteresowanego przetwarzaniem języka naturalnego właśnie stało się to prostsze i... tańsze.

*Grafika główna pochodzi z serwisu ShutterStock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst