Foto  / Artykuł

Niezwykłe makroświaty na zwycięskich zdjęciach z konkursu Olympus Bioscapes

Firma Olympus produkuje nie tylko sprzęt fotograficzny, ale również medyczny, w tym mikroskopy. Okazuje się jednak, że ziarnko fotograficznej pasji może być zaszczepione również w umyśle naukowców. Efekty tego mariażu możemy zobaczyć na niezwykłych zdjęciach makro zaprezentowanych na konkursie Olympus Bioscapes. Wszystkie prezentują bardzo niecodzienny punkt widzenia.

Konkurs Olympus Bioscapes od 11 lat, każdego roku zbiera owoce pracy pasjonatów nauki i fotografii. Konkursowe zdjęcia są przykładem fotografii makro w ekstremalnym wydaniu. Zdjęcia pochodzą z mikroskopów optycznych, w których do generowania obrazu wykorzystywane jest światło.

W tym roku napłynęło 2000 zdjęć i filmów. Jurorzy z firmy Olympus wybrali najciekawsze naukowo, najładniejsze i najlepsze technicznie zdjęcia. Nagrodzonych zostało 10 osób, a kolejne 62 zostały wyróżnione. Wśród nich są również Polacy: Magdalena Turzańska i Jerzy Rojkowski. Zwycięzcy tegorocznej edycji otrzymali nagrodę w wysokości 5000 dol. oraz sprzęt Olympusa. Zdobywca drugiego miejsca otrzymał 2500 dol., a za trzecie przyznano 1500 dol.

Konkurs Olympusa stoi niejako w cieniu innego dużego konkursu zdjęć z mikroskopu, mianowicie Nikon Small World, który odbywa się już od 40 lat. Choć Olympus Bioscapes jest młodszy i mniejszy, to pod względem poziomu prac zupełnie nie ma się czego wstydzić. Zdjęcia są nie tylko ładne wizualnie, ale często prezentują również ważne doświadczenia naukowe.

Poniżej znajdziecie galerię zwycięzców

olympus-2

Główna nagroda trafiła do Williama Lemona, Fernanda Amata i Philippa Kellera z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa w Ashburn. Powyższe zdjęcie jest jedynie klatką z ich filmu, na którym naukowcy przedstawili rozwój muszki owocówki widziany pod różnymi kątami.

olympus-3-Resizer-1200Q100M

Druga nagroda trafiła do Thomasa Deerinca z University of California San Diego's National Center for Microscopy and Imaging Research. Na zdjęciu możemy zobaczyć jak w zbliżeniu wygląda... mózg szczura.

olympus-1-Resizer-1200Q100M

Trzecie zdjęcia przedstawia skorupiaka pożerającego plankton. Wykonał je Igor Siwanowicz.

olympus-4-Resizer-1200Q100M

Nagroda numer cztery trafiła do Csasba Pintera. Zastał on wołki zbożowe (Phyllobius-roboretanus) w dość intymnym momencie.

olympus-5-Resizer-1200Q100M

Te "wodorosty" na zdjęciu to w rzeczywistości kora mózgowa szczura, sfotografowana przez Madelyn May z USA.

olympus-6-Resizer-1200Q100M

Stwór na zdjęciu to larwa robaka Magelonid polychaete pobrana z planktonu z wód na południe od Wielkiej Brytanii. Rzeczywisty rozmiar larwy to 2 mm. Autorem zdjęcia jest David Johnston.

olympus-7-Resizer-1200Q100M

Ten kwiat wyglądający jak roślina z Pandory z filmu Avatar to zwykła stokrotka i to na dodatek w zaledwie dwukrotnym powiększeniu. Zdjęcie zrobił Oleksandr Holovachov ze Szwecji.

olympus-8-Resizer-1200Q100M

To dziwne stworzenie przypominające chińskiego smoka to zbliżenie na Calpytra thalictri. Jest to nowoodkryty gatunek ciem karmiących się krwią innych istot. Skojarzenie z chińskim smokiem jest jak najbardziej na miejscu - ten nowy gatunek odkryto na północnych obrzeżach Chin. Autorami zdjęcia są Matthew S.Lehnert i Ashley L. Lash z Kent State University.

olympus-9-Resizer-1200Q100M

Zdjęcie jest wynikiempracy Igora Siwanowicza i przedstawia skocznego owada Acanalonia conica.

olympus-10-Resizer-1200Q100M

Ostatnia nagroda trafiła do Philippa Kellera, Fernanda Amaat i Misha Ahrensa z HHMI Janelia Research Campus. Klatka powyżej pochodzi z filmu, na którym naukowcy pokazali aktywność nerwową w mózgu larw.

Więcej niezwykłych zdjęć oraz wszystkie konkursowe filmy można obejrzeć na stronie konkursu. Polecam!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst