REKLAMA

Niezwykłe makroświaty na zwycięskich zdjęciach z konkursu Olympus Bioscapes

Firma Olympus produkuje nie tylko sprzęt fotograficzny, ale również medyczny, w tym mikroskopy. Okazuje się jednak, że ziarnko fotograficznej pasji może być zaszczepione również w umyśle naukowców. Efekty tego mariażu możemy zobaczyć na niezwykłych zdjęciach makro zaprezentowanych na konkursie Olympus Bioscapes. Wszystkie prezentują bardzo niecodzienny punkt widzenia.

30.12.2014 07.57
Niezwykłe makroświaty na zwycięskich zdjęciach z konkursu Olympus Bioscapes
REKLAMA
REKLAMA

Konkurs Olympus Bioscapes od 11 lat, każdego roku zbiera owoce pracy pasjonatów nauki i fotografii. Konkursowe zdjęcia są przykładem fotografii makro w ekstremalnym wydaniu. Zdjęcia pochodzą z mikroskopów optycznych, w których do generowania obrazu wykorzystywane jest światło.

W tym roku napłynęło 2000 zdjęć i filmów. Jurorzy z firmy Olympus wybrali najciekawsze naukowo, najładniejsze i najlepsze technicznie zdjęcia. Nagrodzonych zostało 10 osób, a kolejne 62 zostały wyróżnione. Wśród nich są również Polacy: Magdalena Turzańska i Jerzy Rojkowski. Zwycięzcy tegorocznej edycji otrzymali nagrodę w wysokości 5000 dol. oraz sprzęt Olympusa. Zdobywca drugiego miejsca otrzymał 2500 dol., a za trzecie przyznano 1500 dol.

Konkurs Olympusa stoi niejako w cieniu innego dużego konkursu zdjęć z mikroskopu, mianowicie Nikon Small World, który odbywa się już od 40 lat. Choć Olympus Bioscapes jest młodszy i mniejszy, to pod względem poziomu prac zupełnie nie ma się czego wstydzić. Zdjęcia są nie tylko ładne wizualnie, ale często prezentują również ważne doświadczenia naukowe.

Poniżej znajdziecie galerię zwycięzców

olympus-2

Główna nagroda trafiła do Williama Lemona, Fernanda Amata i Philippa Kellera z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa w Ashburn. Powyższe zdjęcie jest jedynie klatką z ich filmu, na którym naukowcy przedstawili rozwój muszki owocówki widziany pod różnymi kątami.

olympus-3-Resizer-1200Q100M

Druga nagroda trafiła do Thomasa Deerinca z University of California San Diego's National Center for Microscopy and Imaging Research. Na zdjęciu możemy zobaczyć jak w zbliżeniu wygląda... mózg szczura.

olympus-1-Resizer-1200Q100M

Trzecie zdjęcia przedstawia skorupiaka pożerającego plankton. Wykonał je Igor Siwanowicz.

olympus-4-Resizer-1200Q100M

Nagroda numer cztery trafiła do Csasba Pintera. Zastał on wołki zbożowe (Phyllobius-roboretanus) w dość intymnym momencie.

olympus-5-Resizer-1200Q100M

Te "wodorosty" na zdjęciu to w rzeczywistości kora mózgowa szczura, sfotografowana przez Madelyn May z USA.

olympus-6-Resizer-1200Q100M

Stwór na zdjęciu to larwa robaka Magelonid polychaete pobrana z planktonu z wód na południe od Wielkiej Brytanii. Rzeczywisty rozmiar larwy to 2 mm. Autorem zdjęcia jest David Johnston.

olympus-7-Resizer-1200Q100M

Ten kwiat wyglądający jak roślina z Pandory z filmu Avatar to zwykła stokrotka i to na dodatek w zaledwie dwukrotnym powiększeniu. Zdjęcie zrobił Oleksandr Holovachov ze Szwecji.

olympus-8-Resizer-1200Q100M

To dziwne stworzenie przypominające chińskiego smoka to zbliżenie na Calpytra thalictri. Jest to nowoodkryty gatunek ciem karmiących się krwią innych istot. Skojarzenie z chińskim smokiem jest jak najbardziej na miejscu - ten nowy gatunek odkryto na północnych obrzeżach Chin. Autorami zdjęcia są Matthew S.Lehnert i Ashley L. Lash z Kent State University.

olympus-9-Resizer-1200Q100M

Zdjęcie jest wynikiempracy Igora Siwanowicza i przedstawia skocznego owada Acanalonia conica.

olympus-10-Resizer-1200Q100M
REKLAMA

Ostatnia nagroda trafiła do Philippa Kellera, Fernanda Amaat i Misha Ahrensa z HHMI Janelia Research Campus. Klatka powyżej pochodzi z filmu, na którym naukowcy pokazali aktywność nerwową w mózgu larw.

Więcej niezwykłych zdjęć oraz wszystkie konkursowe filmy można obejrzeć na stronie konkursu. Polecam!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA