Nobel z fizyki za... energooszczędne lampy LED
Nadszedł drugi dzień doniesień związanych z tegorocznymi Nagrodami Nobla. Wczoraj ogłoszono laureatów z dziedziny biologii i fizjologii, zaś dziś usłyszeliśmy o laureatach z fizyki.
Dziś nagrodzeni przez Komitet Noblowski zostali, z podziałem nagrody na trzy równe części:
- Isamu Akasaki i Hiroshi Amano z Japonii
- Shuji Nakamura z USA
Komitet nagrodził prace nad czymś, co towarzyszy nam na co dzień - czyli energooszczędnymi lampami LED. Jak napisano w uzasadnieniu, "wydajne diody emitujące światło niebieskie pozwoliły na stworzenie jasnych i energooszczędnych źródeł światła". Dzięki temu, że LED ma bardzo małe zapotrzebowanie na energię, może być stosowany w miejscach, gdzie nie ma stałego dopływu energii elektrycznej.
Dlaczego LED emitująca światło niebieskie jest taka istotna?
Była brakującym składnikiem pozwalającym mieszać kolory tak, aby uzyskać całą ich gamę, łącznie ze światłem białym. Połączenie wynalezionych wcześniej zielonych i czerwonych lamp z lampami niebieskimi pozwoliło uzyskać kompozycję kolorów na zasadzie RGB (red-green-blue).
Członkowie Komitetu podkreślali również zalety wydajności diod LED. Dzięki nim możemy nosić w kieszeni latarkę, świecącą jak niegdyś jedynie świecił reflektor samochodowy, nie nagrzewającą się i działającą dzięki małej bateryjce. Diody mają również dłuższą żywotność - nawet 100 krotnie większą od tradycyjnych żarówek. Jak napisano w informacji prasowej: XXI wiek będzie oświetlony przez diody LED.
Jutrzejszy dzień wypełni nam oczekiwanie na informację o kolejnym laureacie, tym razem z dziedziny chemii.