Nauka  / News

Nobel z fizyki za... energooszczędne lampy LED

Nadszedł drugi dzień doniesień związanych z tegorocznymi Nagrodami Nobla. Wczoraj ogłoszono laureatów z dziedziny biologii i fizjologii, zaś dziś usłyszeliśmy o laureatach z fizyki.

Dziś nagrodzeni przez Komitet Noblowski zostali, z podziałem nagrody na trzy równe części:

  • Isamu Akasaki i Hiroshi Amano z Japonii
  • Shuji Nakamura z USA

Komitet nagrodził prace nad czymś, co towarzyszy nam na co dzień - czyli energooszczędnymi lampami LED. Jak napisano w uzasadnieniu, "wydajne diody emitujące światło niebieskie pozwoliły na stworzenie jasnych i energooszczędnych źródeł światła". Dzięki temu, że LED ma bardzo małe zapotrzebowanie na energię, może być stosowany w miejscach, gdzie nie ma stałego dopływu energii elektrycznej.

nobel_physics2

Dlaczego LED emitująca światło niebieskie jest taka istotna?

Była brakującym składnikiem pozwalającym mieszać kolory tak, aby uzyskać całą ich gamę, łącznie ze światłem białym. Połączenie wynalezionych wcześniej zielonych i czerwonych lamp z lampami niebieskimi pozwoliło uzyskać kompozycję kolorów na zasadzie RGB (red-green-blue).

nobel_physics

Członkowie Komitetu podkreślali również zalety wydajności diod LED. Dzięki nim możemy nosić w kieszeni latarkę, świecącą jak niegdyś jedynie świecił reflektor samochodowy, nie nagrzewającą się i działającą dzięki małej bateryjce. Diody mają również dłuższą żywotność - nawet 100 krotnie większą od tradycyjnych żarówek. Jak napisano w informacji prasowej: XXI wiek będzie oświetlony przez diody LED.

Jutrzejszy dzień wypełni nam oczekiwanie na informację o kolejnym laureacie, tym razem z dziedziny chemii.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst