REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Lenovo chce, żebyś powiesił swój tablet na ścianie

Lenovo zaprezentowało dziś w nocy trzy nowe propozycje z jednej ze swoich najpopularniejszych i być może nawet najciekawszej serii urządzeń - Yoga. I choć nazewnictwo może przyprawić o ból głowy, zdecydowanie warto przyjrzeć się tym modelom.

10.10.2014
11:40
Lenovo chce, żebyś powiesił swój tablet na ścianie
REKLAMA
REKLAMA

Modelem, w który w najbardziej standardowy sposób uzupełnia linię Lenovo Yoga jest Yoga Tablet 2, oferowany w aż czterech odmianach. Tablety z ekranami o przekątnej 8 lub 10 cali mogą są bowiem sprzedawane zarówno w wydaniach z Windowsem, jak i systemem operacyjnym Google - Androidem (w wersji 4.4.4). Wszystkie z nich zachowały oczywiście charakterystyczną dla serii dodatkową "stópkę", dzięki której możemy od teraz nie tylko postawić tablet, ale też... zawiesić go w odpowiednim miejscu, tak samo jak np. zegar.

lenovo yoga

Tablety z Androidem korzystają przy tym z procesorów Intel Atom Z3745 o taktowaniu do 1,86 GHz, 2 GB RAM oraz 16 GB pamięci multimedialnej (z opcją rozszerzenia o karty microSD), natomiast rozdzielczość ekranu w obydwu przypadkach wynosi 1920x1080 pikseli. Wszystko to udało się zamknąć w obudowach o wymiarach 210 x 149 x 2,7-7 mm (wersja 8") lub 255 x 183 x 3,0-7 mm (wersja 10"), przy masie 419 lub 619 gramów. Imponujący jest deklarowany czas pracy na baterii, który wynosi aż 18 godzin.

Edycje windowsowe różnią się (oprócz systemu) głównie dostępną pamięcią - 32 GB lub 64 GB oraz nieznacznie masą. Pozostałe parametry, w tym wymiary, pozostają niezmienione.

Ceny Yoga Tablet 2 z Androidem zaczynają się od 229 euro za wersję 8-calową i 299 euro za 10-calową. Równie atrakcyjną cenę ma mniejszy model z Windowsem, za którą zapłacimy 249 euro. Mamy więc do czynienia z bardzo atrakcyjnymi propozycjami cenowymi - szczególnie na rynku tabletów z Windowsem. Większa odmiana jest niestety zauważalnie droższa, a jej cena zaczyna się od 399 euro. Zdecydowanie nie można uznać jej za wygórowaną, ale i nie jest ona niesamowicie atrakcyjna.

lenovo tablet

Najciekawszym dodatkiem do portfolio Lenovo jest jednak inny przedstawiciel pod-serii Yoga Tablet 2. To wersja Yoga Tablet 2 Pro, przygotowana przy współpracy z Astonem Kutcherem (co ma tutaj chyba najmniejsze znaczenie). Urządzenie wyposażono nie tylko w największy (13") wyświetlacz o najwyższej rozdzielczości (2560x1440), ale też we wbudowany projektor, który jest w stanie wyświetlić obraz odpowiadający rozmiarami 50-calowemu telewizorowi. Całość uzupełnia specjalnie zestrojony zestaw głośników z subwooferem. Pozostałe parametry techniczne pozostają praktycznie niezmienione w stosunku do innych modeli z tej linii.

Czy takie rozwiązanie przyjmie się na rynku? Prawdopodobnie niespecjalnie, tym bardziej, że podobnie eksperymentowali producenci już wcześniej, nie osiągając przy tym zbyt wielkiego sukcesu. Nie zmienia to jednak faktu, że takie dodatki są w stanie uzasadnić raczej wysoką cenę tabletu (499 euro), a i z całą pewnością znajdą się osoby, w przypadku których te "szczegóły" przesądzą o zakupie. Tylko ilu użytkowników tak naprawdę potrzebuje możliwości zawieszenia tabletu na ścianie albo projekcji obrazu?

Tłumów w sklepach po ten sprzęt raczej nie będzie - jest raczej pokazem tego, co da się zmieścić w takim opakowaniu.

lenovo yoga zawias

W zalewie tabletów nie można jednak zapominać o mniej lub bardziej klasycznych laptopach. Lenovo odświeżyło bowiem swoją ofertę również w przypadku komputerów mobilnych, czego efektem jest wyraźnie lżejszy (14%) i cieńszy (17%) od poprzednika model Yoga 3 Pro. Udało się to osiągnąć dzięki nowemu zawiasowi, zbudowanemu z ponad 800 (!) aluminiowych i stalowych elementów, który poza naprawdę świetnym wyglądem pozwala na zachowanie takiej samej swobody ruchów jak w poprzednim wydaniu.

Wewnątrz znajdziemy natomiast najnowsze procesory Intel Core M, do 8 GB RAM, SSD o pojemności do 512 GB oraz akumulator mający pozwolić na nieprzerwaną pracę do 9 godzin. Dodatkowe oprogramowanie Harmony ma natomiast odpowiadać za dostosowywanie m.in. parametrów ekranu do aktualnie wykonywanej czynności, np. zmniejszając podświetlenie podczas czytania. Niestety współpracuje ono jedynie z wybranymi aplikacjami.

REKLAMA

Imponuje natomiast 13-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości 3200x1800 pikseli (nawet jeśli to ta sama rozdzielczość co poprzednio) oraz niestety cena. Ta wynosi co najmniej 1599 euro, jednak biorąc pod uwagę wydajność, możliwości i uniwersalność komputera, nie każdy musi uznać ją za szczególnie wygórowaną.

Z prostego eksperymentu seria Yoga urasta więc do jednej z ważniejszych i liczniejszych marek w ofercie Lenovo. Od naprawdę tanich i małych tabletów z Androidem, przez propozycje z Windowsem, aż po pełnowymiarowe, wydajne laptopy. Wszystko uzupełnione pokazówkami w rodzaju Yoga Tablet 2 Pro, mającymi raczej zwrócić uwagę na serię, niż podciągnąć wyniki sprzedaży.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA