Sprzęt  / Lokowanie produktu

Student i komputer typu All in One? Jesteśmy na tak, przekonujemy dlaczego

162 interakcji
dołącz do dyskusji

„Laptop na studia” jest w naszym kraju szablonem tak utartym jak „rower na komunię”. Czy ostatnia wyprawka studenta przed wypuszczeniem w wielki świat zawsze musi zawierać to urządzenie? Tak było kilka lat temu, ale świat nie stoi w miejscu. Jako absolwent wyższej uczelni, który niejedno widział i niejedno przeżył, zaproponuję wam zupełnie inne rozwiązanie, które bardziej przystaje do obecnych czasów i postępu technologicznego.

Moje twierdzenie może wydawać się początkowo karkołomne, ale postaram się was do niego przekonać kilkoma racjonalnymi argumentami. Te będą poparte wieloletnim stażem studenta, połączonym z mieszkaniem w akademikach, kursowaniem między Alma Mater oraz rodzinnym miastem i życiową, skupiającą się wokół zaciskania pasa, praktyką.

all in one acer aspire 4

Dlaczego uważam, że kupno komputera All in One dla studenta jest dobrym pomysłem? Ponieważ ten nie potrzebuje już laptopa.

Spędziłem dziesiątki godzin na wykładach, setki na ćwiczeniach. Wbrew powszechnie panującej, całkowicie mylnej opinii, papier i długopis nigdy nie zostały i jeszcze długo nie zostanie wyparte przez elektroniczne urządzenia. Oczywiście widok studentów zaciekle spisujących przekazywany przez profesora ogrom wiedzy przy użyciu laptopów to bardzo powszechny widok. Nie bardziej jednak jak kreślenie długopisem po kartce papieru czy… pisanie na smartfonie.

all in one acer aspire 3

Powiedzmy sobie szczerze – o ile dawniej cud technologii jakim był laptop świetnie nadawał się do noszenia na wydział, teraz jest to urządzenie zbyt ciężkie, zbyt wielkie i niewygodne. Prawdziwie nowoczesny notatnik da się poznać po tym, że zmieści się do kieszeni spodni bądź kobiecej torebki. Smartfony z olbrzymimi ekranami oraz popularne zwłaszcza wśród dzieci i studentów tablety – to jest dzisiaj mobilne urządzenie żaka.  . Wielki, ciężki i wymagający osobnej torby laptop ustępuje mu miejsca.

Oczywiście nie śmiem podejmować dyskusji na temat wyposażenia polskich studentów w nowoczesne smartfony i tablety, ale jedno jest pewne. Liczba młodych ludzi posiadających takie gadżety, często nabywane w marketach za nie więcej niż 600 złotych, rośnie w oczach. Oczywiście nie są to urządzenia odpowiednie do spisywania długich, skomplikowanych wykładów, ale raczej tworzenia szybkich notatek bądź przepisywania plansz z projektora. Nie znam jednak studenta, który na wykłady najbardziej wymagającego, najszybciej mówiącego i prezentującego największą ilość wykresów i diagramów profesora przychodziłby z laptopem. Wtedy do łask zawsze wraca długopis i zeszyt.

all in one acer aspire 2

Sam przestałem korzystać z laptopa z dużą ulgą. Urządzenie po wielu godzinach ćwiczeń było jak ciężkie brzemię przewieszone przez plecy, które po powrocie do akademika trzeba było podłączać do ładowania oraz podpiąć do niego, kabel HDMI i kabel sieciowy.

Nawet nie chcę wspominać, jak taki przewieszony, 17-calowy laptop umilał mi podróże do akademika w godzinach szczytu, w  autobusie pełnym ludzi.  Moment przejścia na Lumię 920 z niesamowitą klawiaturą Microsoftu wspominam niezwykle przyjemnie. Jasne, laptop sporadycznie wciąż był potrzebny na wydziale (prezentacje), ale to już nie ja dźwigałem jego ciężar. Po tym, jak do mojej kolekcji dołączył stacjonarny komputer All in One, urządzenie wraz z torbą na stałe powędrowało do szafy, stając się zapasowym nośnikiem danych.

all in one acer aspire 1

Stacjonarny komputer All in One kupiony na użytek studenta posiada mnóstwo zalet.

Na samym początku musimy zdać sobie sprawę, że mieszkanie w akademiku wiąże się z nieustanną walką o przestrzeń i wolną powierzchnię. Ciasne pokoje, w których nieraz mieszają dwójki, a nawet trójki studentów, bardzo łatwo zamienić w duszące i negatywnie wpływające na samopoczucie pułapki, zagracone i wypełnione po brzegi rozmaitymi przedmiotami. Tutaj każdy wolny centymetr jest na wagę złota. Dlatego komputer All in One spisuje się w takim otoczeniu na medal.

all in one acer aspire 8

Oczywiście muszę oddać laptopom, że one również nie zajmują wiele miejsca. Kiedy jednak zamieniłem swój model na All in One, na biurku powstało mnóstwo przestrzeni roboczej. Co prawda ta została okupiona zakupem bezprzewodowej klawiatury, ale komfort pracy przy tym najważniejszym z mebli studenta (no, zaraz po łóżku) odczuwalnie wzrósł. Tego typu rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza, kiedy biurka posiadają wysuwaną powierzchnię na klawiaturę.

Życie w akademiku wiąże się z wieloma ograniczeniami. Jednym z nich jest ilość sprzętów RTV. Z tego powodu komputer musi jak najlepiej sprawdzać się nie tylko w swojej standardowej roli, ale służyć również jako telewizor oraz odtwarzacz muzyki.

Tutaj już chyba nie muszę nikogo przekonywać do wyższości All in One nad laptopami. Jednoelementowe komputery posiadają duże, płaskie ekrany na których oglądanie porannych informacji czy wieczornego filmu jest po prostu znacznie przyjemniejsze niż na rozkładanym ekranie laptopa. Akurat w tym przypadku rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. O większym komforcie przy czytaniu skanów książek i notatek w formacie pdf z takiego ekranu nawet nie wspominam.

all in one acer aspire 6

Nie samymi notatkami jednak młody człowiek żyje. Dzięki wykorzystaniu technologii przeznaczonej dla laptopów coraz więcej komputerów All in One to nie tylko świetne stanowiska pracy, ale również wystarczające platformy do gier. Oczywiście nikt tutaj nie mówi o uruchamianiu najnowszych tytułów w maksymalnej rozdzielczości i z najlepszymi ustawieniami graficznymi, ale grać bez wątpienia można. To już naprawdę nie te czasy, kiedy AiO służyły jedynie do obsługiwania nas w McDonalds, przy barach i na lotniskach.

Co najważniejsze, powoli zaciera się również granica cenowa między laptopami, a jednoelementowymi komputerami typu All in One. AiO za mniej niż 1500 zł? To możliwe.

Wciąż nie jest tak, że AiO są tańsze od laptopów. Nie wykluczam jednak, że ceny będą stale topnieć wraz z coraz szerszym zastosowaniem tych komputerów w domach przeciętnych Kowalskich. Już dzisiaj można nabyć 19,5-calowy komputer All in One za mniej niż 1500 zł. Takim modelem jest chociażby Acer Aspire ZC-605 z 4 gigabajtami pamięci RAM, Intel Celeronem 1017 U oraz zintegrowaną grafiką Intela. Oczywiście taka specyfikacja może nie być wystarczająca do bardziej zaawansowanych zadań, ale „dla Internetu i notatek” powinien wystarczyć.

all in one acer aspire 7

Poniżej 3 tysięcy złotych można już kupić Acera Aspire Z3-605 z 23-calowym ekranem. 4 gigabajtami pamięci RAM, kartą graficzną Radeon HD8670A oraz procesorem Intel i5 trzeciej generacji. Takie urządzenie bez problemu   uruchomi wiele kooperacyjnych gier, jest w sam raz na wspólną zabawę w Heroes V po udanym kolokwium. Konfiguracja nie pozwala zatracić się studentowi w najnowszych tytułach, ale odświeżanie klasyków – to jak najbardziej.

W czasie studiów sam korzystałem z komputera All in One, który był dla mnie jednocześnie stanowiskiem pracy, źródłem wiedzy i informacji, sposobem na komunikowanie się ze światem, radiem, telewizorem, a w okrojonej funkcjonalności nawet konsolą do gier.

Wizytując pokoje moich rówieśników wiedziałem, że jestem w mniejszości, ale żaden ze studentów nie podważył funkcjonalności oraz atrakcyjności takiej maszyny jak AiO. Ci w większości przypadków wcześniej o takiej kategorii produktów po prostu nie wiedzieli.

all in one acer aspire 9

Oczywiście komputer All in One nie jest urządzeniem na każdą kieszeń. Zdaję sobie również sprawę, że nie weźmie się takiego sprzętu pod pachą na wydział. Mimo tego uważam, że powyższe argumenty połączone z latami życiowej praktyki przekonają tych, którzy o All in One myślą od jakiegoś czasu. Ja swojego nie oddam za nic na świecie. Świetne stanowisko pracy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst