REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Inteligentny algorytm przeanalizował muzykę Beatelsów, U2 i Queen. Wyniki były zaskakujące

Analiza muzyki popularnej to w tej chwili bardzo "gorący temat". Pojawiają się aplikacje które faktycznie potrafią wiele powiedzieć o podobieństwach pomiędzy poszczególnymi utworami; tak działa np. niedostępna w Polsce usługa Pandora - potrafi ona dobrać piosenki podobne nastrojem, instrumentarium lub tempem do lubianych przez nas. Podobnie aplikacje mobilne typu Shazam - pozwalające na podstawie dosłownie kilku sekund muzyki złowionych przez mikrofon telefonu, nawet w głośnej kawiarni, określić dokładnie jaki utwór słyszeliśmy.

01.08.2014
14:28
Inteligentny algorytm przeanalizował muzykę Beatelsów, U2 i Queen. Wyniki były zaskakujące
REKLAMA
REKLAMA

Niedawne eksperymenty z użyciem specjalnego inteligentnego algorytmu analizującego muzykę przeprowadzone na Politechnice Lawrence w Michigan pokazują, że można na całość twórczości danego artysty spojrzeć całościowo i określić zmiany w jego stylu muzycznym w czasie.

Dwójka specjalistów zajmujących się analizą dźwięków z Lawrence, Lior Shamir oraz Joe George poprzednio pracowała między innymi nad badaniem komunikacji dźwiękowej wielorybów. Tym razem wzięli "na warsztat" muzykę Beatlesów, Queen, oraz U2. Przygotowali w tym celu implementacje specjalnego algorytmu, który przekonwertował każdy utwór na dwuwymiarowy spektrogram. Następująca później analiza odbywała się już na uzyskanym w ten sposób obrazie. Dzięki tej ciekawej metodzie program był w stanie zanalizować rozkład kształtów i kolorów występujących na tak powstałej grafice. Przy pisaniu programu użyto zaawansowanych algorytmów służących do rozpoznawania wzorca i analizy statystycznej w celu wykrycia podobieństw pomiędzy poszczególnymi analizowanymi utworami.

equalizer

Algorytm był w stanie między innymi poprawnie ułożyć poszczególne albumy The Beatles, odzwierciedlając ich artystyczny rozwój. Co ciekawe, w sytuacji, gdy na jednym z albumów znalazły się utwory nagrane de facto wcześniej (było tak w przypadku płyty "Let It Be"), program był w stanie i tak uporządkować je chronologicznie według faktycznej daty powstania, a nie publikacji.

Podobnie było, gdy "załadowano" do programu wszystkie oficjalne albumy grupy Queen, z tym że wyraźnie oddzielił od siebie albumy sprzed i po wydaniu płyty "Hot Space", która była dla Queen "wypadkiem przy pracy" i wyraźnie odstawała zarówno jakością jak i stylem od reszty.

W opublikowanych w piśmie Pattern Recognition Letters wynikach naukowcy z Lawrence piszą, że z każdego ze spektrogramów algorytm był w stanie "wyciągnąć" 2883 różnych parametrów w unikalny sposób opisujących daną piosenkę. Oprócz The Beatles i Queen naukowcy badania przeprowadzili również na twórczości U2, Abby i zespołu Tears For Fears.

Źródło: LTU News

REKLAMA

---

Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA