Foto  / Recenzja

Sony Action Cam HDR-AS100VR, czyli sportowa kamerka dla twardzieli - recenzja Spider's Web

Sony Action Cam HDR-AS100 to mała, sportowa kamerka, która najlepiej sprawdzi się w nagraniach sportów ekstremalnych. Kamera zaskakuje świetną jakością wykonania i bardzo dobrą jakością obrazu.

Trochę danych technicznych, czyli z czym mamy do czynienia

Kamera jest wyposażona w matrycę o wielkości 1/2,3 cala o efektywnej rozdzielczości 13,5 miliona pikseli, wykonaną w technologii BSI CMOS Exmor R. Najważniejszy jest jednak obiektyw, czyli szerokokątna konstrukcja Carl Zeiss Vario-Tessar, która oferuje kąt widzenia aż 170 stopni, przy czym obraz przypomina odwzorowanie rybiego oka. Światło obiektywu ma stałą wartość f/2.8. Sony Action Cam HDR-AS100VR wyposażone jest w elektroniczny stabilizator obrazu SteadyShot. Po jego uruchomieniu kamera rejestruje nieco węższy kąt widzenia, a ucięty fragment obrazu służy za dane do wyrównywania i stabilizacji obrazu.

Sony Action Cam (7 of 13)

Sony Action Cam HDR-AS100VR potrafi rejestrować obraz maksymalnie w jakości Full HD 60p, a najlepszy dostępny format to XAVC-S 60p (50 Mb/s). Dostępne są także niższe rozdzielczości i prędkości zapisu, z których najciekawiej wygląda dedykowany tryb slow-motion, realizowany w jakości 1280x720, przy 120 kl/s. W tym trybie nagrania są automatycznie zapisywane  w zwolnionym tempie i bez dźwięku. Kamera potrafi też robić zdjęcia – pojedyncze, lub cyklicznie, co wskazany odstęp czasu. Tak wyglądają zdjęcia z kamerki:

[gallery columns="2" link="file" ids="211488,211492"]

Sama kamera jest odporna jedynie na zachlapania. W zestawie który otrzymałem (czyli konkretnie HDR-AS100VR) znalazła się jednak wodo-, pyło-, i wstrząsoodporna obudowa, a także pilot przypominający smartwatcha.

Sony Action Cam (6 of 13)

Sony HDR-AS100VR wyposażony jest w łączność GPS i Wi-Fi, do komunikacji z dołączonym „smartwatchem”, na którym można oglądać podgląd obrazu z kamerki. Kamera waży 92 gramy z akumulatorem.

Jakość wykonania

Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie i wzbudza zaufanie, co jest bardzo ważne w tej kategorii sprzętu. Plastiki są dobrej jakości i są dobrze spasowane – nic nie odstaje, ani nie skrzypi. Tylne pokrywa, mieszcząca baterię i kartę micro SD, ma specjalną dźwigienkę z zatrzaskiem, która daje poczucie pewności. Pokrywa jest uszczelniana, podobnie jak klapki na spodzie urządzenia. Klapki kryją złącza micro USB (służy do ładowania i komunikacji), wyjście micro HDMI, wyjście wideo i wejście mikrofonu. Mały rozmiar klapek i ich uszczelnienia sprawiają, że bardzo trudno jest je otworzyć.

Sony Action Cam (2 of 13)

Obsługa, przyciski i ekranik

Kamera wyposażona jest w monochromatyczny ekranik, na którym wyświetlane jest menu i informacje o jakości filmu. Do obsługi służą dwa przyciski obok ekranu i duży przycisk nagrywania na tylnej ściance, który w menu służy za potwierdzenie. Przycisk nagrywania można zablokować dźwigienką, aby nie włączyć go przypadkowo.

[gallery link="file" ids="211469,211472,211473"]

Ekranik jest na tyle mały, że często mieszczą się na nim tylko skróty pozycji z menu, np. „PwOFF”, czyli Power Off. Generalnie jednak nie stanowi to większego problemu.

„Smartwatch” w zestawie

Sony Action Cam (8 of 13)

W zestawie który otrzymałem do testów znalazł się także „pilot z funkcją podglądu na żywo”, który wygląda jak toporny, sportowy smartwatch. Na jego górnej ściance mieści się ekran, który może wyświetlać podgląd z kamery. Pilot obsługuje do pięciu kamer, co jest bardzo wygodne przy większych projektach filmowych. Nawet w przypadku jednej kamerki znacznie rośnie komfort użytkowania – po pierwsze widać dokładny podgląd kadru i nie trzeba celować kamerką na oślep, a po drugie, nagrywanie można włączyć zdalnie, przyciskiem na „zegarku”. Dzięki temu kamerę można umieścić na kasku, na dachu samochodu, czy gdziekolwiek indziej, i podczas filmowania nie mieć z nią kontaktu.

Sony Action Cam (9 of 13)

Zegarek potrafi także pokazać godzinę i na tym jego funkcje się kończą. Trochę szkoda, że z poziomu zegarka nie można dostać się do menu kamery.

Jeśli chodzi o jakość wykonania – trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Jest gumowo i plastikowo, ale solidnie. Jedyne złącze, czyli wejście micro USB do ładowania zegarka, jest uszczelnione. Sam ekranik urządzenia jest niestety kiepskiej jakości – ma słabe kąty widzenia, kiepskie kolory, a w słońcu bywa niewidoczny. Ekran wyłącza się po około minucie, ale w każdej chwili można włączyć podgląd. Wyłączenie ekranu nie oznacza przerwania nagrywania.

Sony Action Cam (10 of 13)

Mocowanie, akcesoria i obudowa podwodna

Jak na sportową kamerkę przystało, Sony Action Cam HDR-AS100VR jest kompatybilna z całym szeregiem akcesoriów, dzięki którym kamerkę można zamocować na niemal dowolnej powierzchni. Niestety, zestaw który otrzymałem był wyjątkowo skąpy i pozwalał jedynie na podstawowy montaż na powierzchni płaskiej i na górze kasku.

Sony Action Cam (1 of 13)

Sama kamerka ma na dole malutkie złącze statywowe, do którego przykręca się przejściówkę na standardowy gwint statywu. Można do niej przykręcić żółtą podstawkę kompatybilną z akcesoriami Sony.

Sony Action Cam (4 of 13)

W zestawie który otrzymałem najbardziej zabrakło mi mocowania do kierownicy roweru, a także do okularów i gogli. Jak widać na załączonych zdjęciach, kamera ma zupełnie inne proporcje niż GoPro i większość konkurencji, co w moim odczuciu jest dużym plusem. Kamerę Action Cam od Sony można zamontować np. na okularach albo goglach, dzięki czemu można otrzymać punkt widzenia niemal taki, jak z oczu. Na grafikach promocyjnych wygląda to świetnie, ale cóż z tego, skoro za zestaw do tęgiego montażu musimy dopłacić, i to niemało? Każdy rodzaj uchwytu kosztuje od 169 do 259 złotych.

Sony Action Cam

W zestawie znajduje się za to obudowa podwodna, w której kamerka jest całkowicie bezpieczna do głębokości 5 metrów. Obudowa ma wbudowany mikrofon stereo i ma pełne wsparcie wszystkich akcesoriów montażowych od Sony. Obudowa chroni także przed pyłem, wstrząsami i upadkami. Zapewnia także całkiem wygodny dostęp do wszystkich przycisków kamery.

Bateria

Bateria kamery Sony Action Cam HDR-AS100VR ma pojemność 1240 mAh, co wystarczy na ok. 2 godziny nagrywania w jakości  Full HD 30p. Baterię można ładować za pomocą kabla USB (np. poprzez ładowarkę od smartfona, lub z komputera). Czas pełnego ładowania to 245 minuty. Dostępna jest także opcjonalna ładowarka sieciowa, ale nie ma jej w zestawie. Przy jej użyciu czas ładowania skraca się do 175 minut.

Sony Action Cam (3 of 13)

Jakość filmów

Filmy z kamery Sony Action Cam HDR-AS100VR naprawdę mogą się podobać. Jakość obrazu w Full HD jest bardzo dobra i trudno się do czegoś przyczepić, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiary kamery. Obraz jest ostry, wyraźny, kontrastowy i przyjemny dla oka. Stabilizacja pomaga w niektórych ujęciach, ale pomaga jedynie minimalnie. Wytłumi przejazd rowerem po kostce brukowej, ale nic ponad to. Na uwagę zasługuje dźwięk, który jest nagrywany bardzo dobrze. Co prawda słychać szum wiatru – cudów nie ma – ale pod względem jakości audio jest bardzo dobrze.

Bardzo spodobały mi się filmy w trybie Slow Motion. Aparat sam „rozciąga” 120 kl/s do 30 kl/s, więc obraz jest spowolniony czterokrotnie, co robi spore wrażenie. W trybie tym nie jest zapisywany dźwięk. Spowolnione nagranie wygląda tak:

Przy okazji okazało się, że YouTube zjada jakość filmów jeszcze bardziej, niż Facebook jakość zdjęć.

Musicie mi wierzyć na słowo, że filmy bezpośrednio z kamery zawierają o wiele więcej szczegółów. Przykładowy film bezpośrednio z kamery wrzuciłem na dysk OneDrive – można go pobrać klikając w ten link (archiwum ZIP, 77 MB).

Podsumowując

Sony Action Cam HDR-AS100VR jest zdecydowanie kamerą godną polecenia. Jeśli szukasz małej i wytrzymałej konstrukcji, która zapewni dobrą jakość obrazu – trafiłeś idealnie.

Kamerka wzbudza zaufanie, a dołączona obudowa podwodna spisuje się bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje dołączony pilot przypominający smartwatcha, który mimo słabego ekranu potrafi ułatwić współpracę z kamerą. Do największych wad kamery zaliczyłbym drogie akcesoria do montażu, oraz skąpą liczbę dołączonych akcesoriów.

Bardzo podobają mi się proporcje kamery, zupełnie inne niż w przypadku kamer GoPro. Sony Action Cam jest dzięki temu bardziej dyskretna, opływowa i mniej podatna na uderzenia.

Jest to zakup, który z czystym sumieniem mogę polecić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst