Sprzęt  / Felieton

HP tworzy rewolucję na miarę ery PostPC? Oto Maszyna - zupełnie nowy rodzaj komputera

Obecnie Hewlett-Packard nie należy do najbardziej innowacyjnych firm na rynku komputerów. Już niebawem jednak może się to zmienić za sprawą Maszyny, komputera opartego na zupełnie nowych, do tej pory niewykorzystywanych rozwiązaniach.

Jak donosi Engadget, Maszyna (chyba trudno o bardziej przejrzystą nazwę) będzie wykorzystywać zupełnie nową architekturę przetwarzania danych mającą sobie poradzić z ogromnymi ilościami informacji, które będą przesyłane z i do licznych urządzeń kwalifikujących się do kategorii Internetu Rzeczy. Wykorzystuje ona klastry wyposażone w rdzenie specjalnego przeznaczenia zamiast kilku rdzeni ogólnego przeznaczenia, dzięki czemu ma być szybsza od innych maszyn dostępnych na rynku.

Memrystor
Memrystor

Zamiast połączeń miedzianych w komputerze wykorzystano ich o wiele szybsze, fotoniczne odpowiedniki. W komputerach tych mają też zostać wykorzystane memrystory, czyli pamięć umożliwiająca zapisywanie danych jak na dysku flash, ale o szybkości porównywalnej z pamięcią RAM.  Maszyna potrafi zaadresować 160 petabajtów danych w czasie 250 nanosekund i ma umożliwić wykorzystywanie nowych rodzajów obliczeń, które do tej pory wymagały zbyt dużej mocy obliczeniowej lub energii.

Hewlett-Packard zarzeka się, że ich komputer ma być aż sześć razy bardziej wydajny od obecnie używanych serwerów i przy tym pobierać aż o 80% mniej energii.

Wykorzystanie tak szybkich centrów danych może sprawić, że lekarz będzie mógł porównać objawy naszej choroby z objawami każdego innego wyleczonego lub leczonego pacjenta na Ziemi, zaś pojazdy będą mogły się ze sobą komunikować tak, byśmy raz na zawsze zapomnieli o korkach, a podczas jazdy mogli wybierać nie tylko trasę najdłuższą czy najkrótszą, ale też tą cechującą się najlepszą pogodą.

W trakcie napadu kamery same rozpoznają niebezpieczne zdarzenie i wyślą do wszystkich osób będących w okolicy powiadomienia: do mieszkańców o tym, żeby schowali się w domach i do różnego rodzaju funkcjonariuszy, by w każdym momencie byli przygotowanie na dołączenie się do akcji. Choć zabrzmi to jak spora przesadą, to...

Maszyna i inne równie zaawansowane komputery mogą sprawić, że świat w jakim żyjemy, stanie się o wiele przyjemniejszym i bezpieczniejszym miejscem.

Co prawda HP przekonuje, że przy przetwarzaniu ogromnych ilości danych zostanie zachowana pełna prywatność, ale nie jestem tak naiwny, by w to wierzyć. Mimo to nie uważam tego za cos wyjątkowo złego, przynajmniej tak długo, jak nie żyjemy w dyktaturze. Sam nie łamię prawa i jakiekolwiek służby nie powinny wykorzystać moich danych przeciwko mnie. A jeśli dzięki analizie ich ocalone zostanie chociażby kilka ludzkich żyć, będę bardzo za tym i innymi mu podobnymi projektami.

Wafel pełny memrystorów
Wafel pełny memrystorów

Choć sam pomysł takiego komputera wydaje się iście rewolucyjny, nie potrafię otwarcie powiedzieć, czy przyjmie się on na rynku. Wszystko zależy od wielkich firm takich jak Microsoft, Amazon, Google i innych, które będą potrzebować takich centrów danych. Ale nawet jeśli znajdą one bardziej opłacalne lub z innych powodów lepsze rozwiązania, Maszyna będzie mieć szansę na zaistnienie, ale na rynku konsumenckim.

Hewlett-Packard tworzy już mniejszą wersję Maszyny stworzoną z myślą o urządzeniach mobilnych oraz dostosowaną do niego wersję systemu Android.

Niestety mimo to będziemy musieli jeszcze sporo poczekać na możliwość zobaczenia pierwszych działających Maszyn. Dopiero w 2015 roku Hewlett-Packard wyprodukuje pierwsze memrystory, a pierwsze gotowe komputery wyprodukuje w 2018 roku. Tak czy inaczej jest na co czekać, gdyż według największych firm technologicznych Maszyna może okazać się jednym z największych odkryć w branży IT ostatnich dziesięcioleci.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst