Sprzęt  / Artykuł

Do 2020 roku układy AMD będą 25 razy bardziej energooszczędne niż teraz

Jeszcze kilka lat temu najważniejszą cechą procesora była jego wydajność. Intel oraz AMD bili się na gigaherce, megaflopsy i długości pasków na wykresach tylko po to, żeby pokazać, że to ich układ jest najszybszy. Pojawienie się urządzeń mobilnych i coraz większa popularyzacja różnego rodzaju komputerów sprawiły, że doszliśmy do wniosku, iż od bezsensownej pogoni za wydajnością ważniejsze jest zadbanie o energooszczędność tych sprzętów.

Na świecie znajduje się obecnie 3 mld urządzeń połączonych z Internetem, a liczba ta w przeciągu następnych sześciu lat ma wzrosnąć do 26 mld. Dodatkowo w 2010 roku w Internecie zostało przesłanych około 245 exabajtów danych, a liczba ta ma wzrosnąć w przyszłym roku do 1000 exabajtów. I to nie koniec, w 2020 roku w sieci ma znajdować się aż 35 zettabajtów danych. Są to niewyobrażalnie ogromne ilości informacji, które będą rosnąć w zastraszającym tempie.

AMD Energooszczędność 2020

Niestety każda elektronika wymaga dużej ilości energii do działania, a koszty znacznie rosną.

Sektor informacji i komunikacji to obecnie 14 proc. globalnego zużycia energii i odsetek ten będzie się zwiększać. Obniżenie poboru energii przez wszystkie urządzenia jest potrzebne, by zachować możliwości rozwoju i oszczędzić zasoby. Oprócz tego potrzebujemy coraz dłużej działających, szybszych i generujących mniej kosztów maszyn.

AMD Energooszczędność 2020  3

AMD zamierza zapewnić większą wydajność, mniejsze zużycie energii oraz mniejszy wpływ na środowisko urządzeń i chce to zrobić za pomocą nowych metod tworzenia procesorów, zwiększania możliwości sprzętu za pomocą nowoczesnego oprogramowania oraz inteligentnego zarządzania energią. Będzie to zadanie trudne, ponieważ o ile prawo Moore’a sprawdza się dla ilości tranzystorów i wydajności, jednak po 2000 roku przestało być aktualne dla efektywności energetycznej.

AMD Energooszczędność 2020  2

AMD teraz zamierza zwiększyć wydajność energetyczną na tyle, że zupełnie odwróci ten niekorzystny trend.

W 2020 roku układy AMD mają być o 70 proc. bardziej wydajne energetycznie niż przewiduje to prawo Moore’a i 25 razy lepsze pod tym względem od obecnie dostępnych rozwiązań. AMD chce to osiągnąć dzięki swojemu doświadczeniu w tej kwestii. W ciągu ostatnich sześciu lat udało im się zwiększyć wydajność energetyczną swoich układów dziesięciokrotnie. Stało się to dzięki poprawieniu zarządzenia energią, integracji kolejnych komponentów w jednym układzie i znacznemu zmniejszeniu procesu technologicznego.

AMD Energooszczędność 2020  1

Bardzo duży wpływ na te wyniki miało też położenie większego nacisku na wykorzystywanie układu graficznego do obliczeń do niedawna zarezerwowanych dla procesora. Komunikacja procesora i karty graficznej jest pożądana, ponieważ nawet słaby GPU w dostosowanych do niego aplikacjach może wykonywać te same zadania szybciej niż procesor. Z kolei HSA wykorzystująca współdzieloną pamięć między procesorem i kartą graficzną pozwala wykonywać te same zadania szybciej, jednocześnie obrabiać tę samą porcję danych przez różne jednostki i tym samym oszczędzać energię.

AMD Energooszczędność 2020  4

AMD chce też znacząco poprawić sposób zarządzania energią w układach.

Mikrokontroler zintegrowany na rdzeniu będzie śledził zużycie energii, temperaturę oraz aktywność wszystkich ważnych komponentów układu. Następnie będzie przekierowywać energię z miejsc mniej istotnych do elementów, gdzie się najbardziej przyda. Dodatkowo jeśli temperatura układu będzie przekraczać zadany limit, częstotliwość pracy i napięcie będą obniżane lub - w odwrotnym przypadku - będą zwiększane. W ten sposób układ będzie mógł cały czas pracować na pełnych obrotach, nie przegrzewać się i zużywać przy tym małe ilości energii.

AMD Energooszczędność 2020  5

Jak widać, AMD ma pomysł na siebie i pokazuje, że jest firmą innowacyjną.

Jestem w stanie uwierzyć w jej zapewnienia, ale zastanawiam się, czy przez ten bardzo długi czas konkurencja nie poczyni również kroków w celu tak samo dużego lub większego obniżenia poboru energii. To jednak ma drugorzędne znaczenie. Sam mam nadzieję, że nie tylko pomysł AMD będzie w pełni zrealizowany, ale też, że będzie mieć na tym polu dużą konkurencję. W ten sposób na rozwoju zyskamy wszyscy, a większa konkurencja spowoduje, że firmy będą jeszcze bardziej strać się, by przekonać do siebie klientów i opracowywać rewolucyjne rozwiązania.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst