REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Panasonic Toughbook CF-AX3, czyli nietypowy twardziel na diecie - pierwsze wrażenia Spider’s Web

Komputery przenośne Panasonic z serii Toughbook kojarzą się z jednym - wielkimi, ciężkimi, niezbyt pięknymi i niespecjalnie atrakcyjnymi dla zwykłego użytkownika "walizami". Czy jednak w obecnych czasach, gdzie na rynku królują ultrabooki, tablety i konwertowalne laptopy, japoński koncern jest w stanie zaoferować coś przeciętnemu klientowi, szukającemu nowoczesnych rozwiązań, zamkniętych w nieco tylko wzmocnionej obudowie? Wszystko wskazuje na to, że tak. 

22.05.2014
14:23
Panasonic Toughbook CF-AX3, czyli nietypowy twardziel na diecie – pierwsze wrażenia Spider’s Web
REKLAMA
REKLAMA

Jednym z urządzeń, które doskonale wpisuje się w ten opis jest zaprezentowany pod koniec zeszłego roku Toughbook CF-AX3, który przed kilkoma dniami trafił do naszej redakcji na testy i... zrobił świetne pierwsze wrażenie, choć oczywiście nie obyło się bez mniejszych i większych zastrzeżeń.

Panasonic Toughbook CF-AX3 036

Już na pierwszy rzut oka po rozpakowaniu komputera widoczne są dwie rzeczy. Przede wszystkim CF-AX3 ma niewiele wspólnego pod względem wymiarów, masy czy walizkowatości z swoimi legendarnymi odpowiednikami. Wygląda po prostu jak laptop - dość specyficzny, ale jednak zwykły laptop, którego możemy schować to torby czy plecaka i wyjąć w każdym miejscu, bez skupiania na sobie zdziwionych spojrzeń.

Na pierwszy rzut oka

Trudno jest jednak pomylić laptop Panasonica z jakimkolwiek innym produktem, a i po pierwszym fizycznym kontakcie z metalową obudową ma się świadomość, że został on wykonany z materiałów naprawdę wysokiej jakości. Prawdę mówiąc, jest to jeden ze sprawiających najlepsze wrażenie komputerów przenośnych, jakie dane mi było ostatnio trzymać w ręce. W połączeniu z względnie niewielką masą i dość wygodnym "chwytem", CF-AX3 aż kusi, żeby po niego sięgnąć, nawet jeśli wcale nie potrzebujemy z niego skorzystać.

Panasonic Toughbook CF-AX3 008

W kwestii samego wyglądu zdania są podzielone. Jednym prawdopodobnie spodoba się surowy, ale mimo wszystko elegancki wygląd, natomiast inni, szczególnie poszukujący doznań estetycznych jakie zapewniają niektóre komputery przenośne, prawdopodobnie będą rozczarowani. Bryła laptopa Panasonica przywodzi bowiem na myśl raczej formy tworzone z pomocą siekiery, a nie drobnego, artystycznego dłuta. Mimo wszystko CF-AX3 z 11,6-calowym wyświetlaczem udało się zamknąć w niewielkiej obudowie, której grubość wynosi 18 mm, a masa całej konstrukcji około 1,35 kg. Nie jest to wynik rekordowy, ale też trudno uznać za specjalnie zły, szczególnie jeśli pamiętamy, że komputer może spać z ponad 70 cm, po czym może na nim stanąć osoba ważąca około 100 kg i teoretycznie powinien to wytrzymać.

Panasonic Toughbook CF-AX3 034

Pewne wątpliwości pod względem wyglądu mogą natomiast budzić porty  i przełączniki umieszczone na bocznych krawędziach komputera, które trudno jest nazwać dyskretnymi. Owszem, od strony użytkowej spisują się nienagannie, wliczając w to również suwaki do włączania/wyłączania komputera, włączania/wyłączania połączeń bezprzewodowych oraz przyciski głośności czy regulacji blokady. Niestety wizualnie kojarzą się one raczej z poprzednimi generacjami komputerów, a wycięcia dookoła niektórych portów są tak duże, że burzą zwartą formę laptopa. Szczególnie złe wrażenie robi nierówne w przypadku naszego modelu testowego spasowanie w okolicach gniazda zasilania i portu Ethernet. Szkoda, bo inaczej można byłoby wystawić za jakość ocenę prawie celującą.

Na szczęście, jeśli chodzi o ilość i dostępność portów, nie ma z tym najmniejszego problemu. Gniazdo HDMI, VGA, wejście i wyjście audio, czytnik kart pamięci, wspomniany port Ethernet oraz dwa USB 3.0 to tylko najważniejsze z nich.

Panasonic Toughbook CF-AX3 005

Podobnie prezentuje się kwestia wizualnych powiadomień przy zamkniętej klapie komputera. Wskaźnik rozładowania obydwu baterii, pracy dysku czy włączenia/uśpienia laptopa są doskonale widoczne, ale już miganie tego ostatniego na jaskrawozielono jest zbędne. Szczególnie w nocy potrafi rozświetlać co kilka sekund sporą część pomieszczenia.

Wnętrze

Otwarcie pokrywy komputera od razu wiąże się z przyjemnym doznaniem - klapa jest solidnie osadzona na dość oryginalnych zawiasach. Otwarcie jedną ręką nie jest wprawdzie możliwe, ale w zamian za to otrzymujemy pewność, że ekran nie będzie się trząsł w trakcie pisania np. na kolanach. Z wyglądu CF-AX3 jest w środku jeszcze bardziej minimalistyczny niż na zewnątrz i gdyby usunąć serię naklejek (Intel, Ultrabook, Energy Star), można zaryzykować stwierdzenie, że to w swojej prostocie jeden z najprzyjemniejszych i "najłatwiejszych" dla oka komputerów. Czysta praca, żadnych niepotrzebnych gadżetów.

Panasonic Toughbook CF-AX3 017

Po otwarciu nie da się przegapić dwóch elementów. Po pierwsze bardzo dużego TouchPada, a po drugie ogromnych jak na taką przekątną powierzchni, na których trzymamy w trakcie pisania nadgarstki. Obydwa z nich zasługują przy tym na sporą pochwałę - TouchPad jest jednym z najlepszych wśród komputerów z Windowsem, obsługując błyskawicznie i bez problemów wszystkie gesty, natomiast podpórki pod nadgarstki są wygodne i dobrze sprawdzają się w trakcie pisania.

Niestety takie posunięcie w połączeniu z ogromnymi bocznymi ramkami powoduje, że na pełnowymiarową klawiaturę nie ma co liczyć. W porównaniu do mojego, szerszego o około centymetr, X220, przyciski są dużo mniejsze, a w niektórych przypadkach (znaki specjalne, klawisze funkcyjne) wręcz mikroskopijne. Dodając do tego średni skok, klik, całkowicie płaską powierzchnie klawiszy i dziwne rozmieszczenie niektórych z nich, nie wiąże z klawiaturą CF-AX3 zbyt wielkich oczekiwań. Co prawda da się na niej pisać dość szybko i pewnie przez najbliższe dni uda mi się do niej przyzwyczaić, ale kto każe aż tak strasznie kombinować?

Panasonic Toughbook CF-AX3 019

Nie tylko laptop

CF-AX3 nie jest jednak wyłącznie klasycznym komputerem przenośnym i doskonale odnajduje się w dobie komputerów łączących zalety laptopa z tabletem. To właśnie tutaj swoje zastosowanie odnajdują specjalne zawiasy. Przy ich pionowym ułożeniu możemy rozłożyć laptopa tak, że kąt pomiędzy wyświetlaczem a częścią z klawiaturą to około 180 stopni. Próbując wychylać go dalej obserwujemy jak zaczynają się one obracać względem drugiej osi, pozwalając na ustawienie komputera w formie tabletu lub pośredniej (np. do postawienia na stole jako sam ekran).

Panasonic Toughbook CF-AX3 020

W trybie tabletowym z laptopa Panasonica korzysta się zaskakują wygodnie, nawet pomimo tego, że jest wielokrotnie cięższy od iPada, ale jednocześnie bardziej poręczny niż testowany niedawno Vaio Duo 13, który paradoksalnie waży niewiele mniej niż CF-AX3. Mniejsze wymiary robią jednak swoje i dłuższe korzystanie nie jest aż tak męczące, choć oczywiście o pracy przez cały dzień z komputerem w ręce trudno jest mówić.

Cieszy także wrażenie solidności całego sprzętu przy złożeniu do formy tabletu - nic nie trzeszczy, nie buja się, nie skrzypi, a pokrywa opada miękko na specjalne gumy chroniące przed zarysowaniem. Trochę przeszkadza jedynie słabo wyprofilowana obudowa - przy podnoszeniu komputera z płaskiej powierzchni trzeba zrobić to umiejętnie, bo w przeciwnym wypadku jedynym co osiągniemy będzie przesunięcie urządzenia.

Panasonic Toughbook CF-AX3 030

Pod względem technicznym ekran ma też cały szereg zalet. Rozdzielczość FullHD, w parze z technologią IPS, wysoką czułością oraz matową powłoką ekranu (nieco chropowatą w dotyku) czynią z niego świetne narzędzie do pracy, nawet w gorszych warunkach.

Niewidoczna siła

Największą zaletą CF-AX3 może być jednak to, czego nie widać goły okiem. Według zapewnień producenta komplet dwóch baterii ma wytrzymać łącznie nawet do 12 godzin. Tylko jedna z tych baterii jest przy tym niewymienna - drugą możemy w dowolnej chwili wyciągnąć i na jej miejsce włożyć nową, nie przerywając tym samym pracy komputera. W ten sposób, w ekstremalnych warunkach możemy zapewnić sobie naprawdę długi czas pracy bez konieczności przerywania aktualnej pracy.

Panasonic Toughbook CF-AX3 032

Pod względem pozostałych parametrów Panasonic powinien wystarczyć zdecydowanej większości osób, które rozważałyby jego zakup. Intel® Core™ i5-4300U (1.9 GHz, 3 MB), 4 GB DDR3L SDRAM (maksymalnie 8 GB), Intel® HD Graphics 4400, 128 GB SSD, Bluetooth 4.0, WiFi i opcja 3G/LTE nie zaspokoją wprawdzie potrzeb graczy, ale i oni nie będą sobie zawracać głowy tym komputerem.

Spore oczekiwania

Panasonic CF-AX3 już na pierwszy rzut oka nie jest komputerem najpiękniejszym (choć może być dla niektórych atrakcyjny), najlżejszym (choć z drugiej strony nie jest też najcięższy), najcieńszym ani przeznaczonym dla wszystkich grup odbiorców. Jest dla tych, którym nie przeszkadza fakt, że ich laptop nie jest tak piękny jak konkurencja, skręcono go widocznymi z daleka śrubami, ale w zamian za to oczekują wytrzymałości na poziomie wyższym niż standardowy.

Panasonic Toughbook CF-AX3 001
REKLAMA

Czy ultrabook z serii Toughbook spełni te oczekiwania, czy może pierwsze, niesamowicie pozytywne wrażenie okaże się jedynie złudzeniem? Tego będziemy starali się dowiedzieć w ciągu najbliższych dni i tygodni, ale jeśli macie jakiekolwiek pytania, nie bójcie się ich zadać - odpowiedzi powinny znaleźć się w recenzji.

PS: Cena urządzenia zaczyna się od około 9850 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA