Social media  / News

Nękanie na Facebooku możesz teraz zgłaszać w języku polskim

Facebook, przy współpracy z Yale Center for Emotional Intelligence przygotował specjalny zestaw narzędzi, programów oraz informacji, mających pomóc w walce z przejawami nękania użytkowników w sieci oraz w realnym świecie. Dzięki partnerstwu z Fundacją Dzieci Niczyje, centrum przeciwdziałania nękaniu dostępne jest również w języku polskim.

Portal pomocy został podzielony na szereg kategorii przeznaczonych dla różnych grup wiekowych oraz zawodowych, które mogą być ofiarami lub świadkami nękania. Facebook wyszczególnia oraz dokładnie opisuje sposoby, w jakie można radzić sobie w takich przypadkach.

Obejmują one zarówno takie podstawowe zachowania jak blokowanie czy usuwanie znajomego z listy znajomych czy zarządzanie ustawieniami prywatności, jak i bardziej zaawansowane rozwiązania.

facebook centrum

Facebook przygotował nawet całe schematy działań w przypadku bycia świadkiem lub ofiarą agresji na portalu społecznościowym. Nie zabrakło nawet przykładowych tematów rozmów czy opisu tego, w jaki sposób rozmowy te powinny przebiegać i na co zwracać szczególną uwagę.

I choć można Facebooka nie lubić, to centrum przeciwdziałania nękaniu jest z całą pewnością rozwiązaniem zasługującym na pochwałę. Szczególnie w sytuacji, kiedy w dalszym ciągu przez wiele osób to, co dzieje się w sieci nie zawsze jest traktowane poważnie lub (np. ze względu na wiek) nie rozumieją zagrożeń jakie niosą ze sobą portale społecznościowe.

Czy pomoże to wszystkim nękanym i znajomym nękanych? Wątpliwe. Ważne jednak, że jest miejsce, gdzie można uświadomić sobie, jak dużym jest to problemem i że istnieją rozwiązania. Tyle tylko, że trafić do tego centrum jest o wiele trudniej, niż trafić na samego Facebooka i założyć tam konto. Ile z osób dotkniętych "internetową przemocą" odnajdzie tę stronę? Oby jak najwięcej.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst