Tech  / Artykuł

Na blogu Sony zamiast zdjęć wykonanych Xperią Z2 opublikowano fotki zrobione… lustrzanką Nikon D700

115 interakcji
dołącz do dyskusji

Czytelnik Spider’s Web skontaktował się z nami i podzielił wątpliwościami dotyczącymi oficjalnego polskiego bloga marki Sony i Xperia. Na stronie Xperia.nadotyk.pl opublikowano zdjęcia rzekomo wykonane smartfonem Sony Xperia Z2, które tak naprawdę zrobiono… lustrzanką Nikona.

Filip Sokołowski dostrzegł nieścisłości w tekście "Xperia™ Z2 – pierwsze wrażenia" - opublikowanym na blogu Sony Xperia, po czym opisał proceder na Blog Forum Spider’s Web. Był przy tym bardzo oburzony i nie można mu się wcale dziwić:

okłamują konsumenta i to w okropny sposób (kupujący myśli że jego telefon będzie robił zdjęcia takie, jak zestaw za około 10 tysięcy złotych) - pisze Sokołowski na Blog Forum Spider’s Web

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że blog Xperia.nadotyk.pl nie jest prowadzony bezpośrednio przez markę Sony, a opiekę nad nim sprawuje agencja KOD ID, z którą skontaktowaliśmy się, aby bliżej poznać kulisy sprawy.

sony zdjecia 4

Jacek Prześluga KOD ID wyjaśnił w rozmowie ze Spider’s Web, iż zdjęcia wykonane lustrzanką Nikon nie powinny trafić na firmowego bloga i znalazły się tam przez przypadek. Osoba opiekująca się witryną dostała od innego pracownika złą paczkę zdjęć z wyjazdu służbowego. W efekcie tej feralnej pomyłki zdjęcia z lustrzanki Nikon D700 z m.in. obiektywem Nikkor 24-85mm wylądowały na blogu marki Xperia.

Wyjaśnienia Jacka Prześlugi, które udzielił Spider’s Web było znacznie obszerniejsze i przy tym bardzo wiarygodne. Jednak Prześluga poprosił nas o zachowanie tej informacji dla siebie do czasu sporządzenia, na oficjalnym blogu marki Xperia, wpisu wyjaśniającego tę pomyłkę.

sony zdjecia

W tym momencie mogę zacytować jedynie komentarz przedstawiciela agencji KOD ID reprezentującej Sony, który pojawił się pod wpisem na Blog Forum Spider’s Web:

(...) To nie marka Sony jest winna, to ja - personalnie - autor tego feralnego wpisu. Ma Pan sto procent racji: przez pomyłkę zamieściliśmy kilka zdjęć wykonanych lustrzanką. Prowadzę równoległe sesje porównawcze - smartfon vs kompakt, smartfon vs lustrzanka, chcąc pokazać na koniec 2014 roku czy i w jakim stopniu zawęża się granica jakościowa pomiędzy poszczególnymi produktami, aparatami i obiektywami. Mówiliśmy o tym dziennikarzom i blogerom (także ze Spider'sWeb) podczas spotkania na targach MWC. Wysłałem z Barcelony do redakcji niewłaściwy zbiór plików, nad czym ubolewam. Wiem, że nic nie tłumaczy pomyłki, proszę więc przyjąć przeprosiny. Jutro na blogu więcej na ten temat. - wyjaśnił Jacek Prześluga na Blog Forum Spider’s Web

Początkowo sprawa wyglądała bardzo podejrzanie. Filip Sokołowski odkrył sporą manipulację, która wprowadzała w błąd czytelników bloga Xperia.nadotyk.pl. W niektórych exifach była informacja o aparacie Nikon D700, w innych również parametry obiektywu, wskazywały na to, iż nie był to smartfon a właśnie lustrzanka. Przez chwilę zdawało się, iż Filip Sokołowski był na tropie niemałej afery.

Okazało się jednak, że nie było to zamierzone działanie Sony, a zwykły ludzki błąd.

Jednak w dobie Internetu taki błąd może słono kosztować i rozpętać globalną aferę. Na agencjach zajmujących się działaniami marketingowymi dla dużych marek spoczywa olbrzymia odpowiedzialność. Gdyby informację tę podchwyciły zagraniczne media, katastrofa wizerunkowa byłaby nie do naprawienia przez wysłanie jednego maila z wyjaśnieniami.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst