Biznes  / Artykuł

Na polskiej scenie startupowej jest coraz mniej kopii startupów zza oceanu - rozmawiamy z Maciejem Wichą z Agory o konkursie Startup Fest

Agora wystartowała z kolejna edycją Startup Festu. Szykuje się dwudniowa, finałowa impreza, podczas której zaprezentują się ciekawe startupy z całej Polski. Mentorzy wysłuchają ich planów i podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Zaś Jury wybierze najlepsze projekty i sowicie je wynagrodzi.

Zapisy na Startup Fest Agora 2014 wystartowały w tym tygodniu i zgłaszać się można do 7 marca. Jeśli macie startup lub pomysł na biznes, który wyszedł już z etapu wczesnego planowania powinniście popracować nad zgłoszeniem do tegorocznej edycji Startup Festu.

Dwudniowy finał odbędzie się w Warszawie (27-28 marca), gdzie wybrane startupy będą mogły zaprezentować się szerokiej publiczności, mentorom, przedsiębiorcom oraz inwestorom i innym startupom, które odniosły już znaczące sukcesy.

Formuła Startup Festu zakłada, że twórcy projektów, którzy zgłoszą się do konkursu otrzymają fachowe, merytoryczne wsparcie.

Dlatego nad startupami będzie czuwało grono mentorów, a w nim obok Przemka Pająka znajdzie się m.in Grzegorz Marczak, Marek Kapturkiewicz, Marcin Kurek, Bartłomiej Gola, Tomasz Dalach, Mariusz Gralewski, Rafał Han oraz Janusz Żebrowski.

mentorzy startup fest

- W tym roku powróciliśmy do dwudniowej formuły finału Startup Festu. Zależy nam, aby projekty, które wezmą udział w naszym konkursie, miały szansę dać się dobrze poznać członkom jury, a także jak najbardziej skorzystać ze spotkania z mentorami. Interesują nas mądre, dobrze przemyślane projekty, silne i fajne zespoły oraz innowacyjne pomysły - mówi Maciej Wicha, dyrektor ds. partnerstw i rozwoju biznesu. - Polska scena startupowa dynamicznie się rozwija. Widzimy coraz więcej sensownych projektów o globalnym potencjale. Mamy nadzieję, że wszystkie te projekty zobaczymy w naszym przedsięwzięciu.

Zgłosić do Startup Fest Agora 2014 można dowolny projekt z obszaru nowych technologii, który jest już czymś więcej niż tylko pomysłem.

Jury wybierze projekty, które przejdą do finały, podczas którego zaprezentują się publiczności. Mają na to szansę startupy, które są innowacyjne i biznesowo uzasadnione.

Agora przygotowała nagrodę główną w wysokości 50 tys. zł. Miłym dodatkiem będzie kampania marketingowa w internetowych mediach Agory. Zwycięski projekt otrzyma reklamę wartą 100 tys. zł.

startup fest agora

O Startup Fest Agora 2014 rozmawiałem z Maciejem Wichą, dyrektorem ds. partnerstw i rozwoju biznesu.

Mateusz Nowak, Spider’s Web: Startup Fest Agora jest dedykowany projektom związanym z nowymi technologiami. Na jakich uczestników najbardziej liczycie? Czy jest branża, która wydaje się być najbardziej przyszłościowa i właśnie jej kibicujecie?

Maciej Wicha, dyrektor ds. partnerstw i rozwoju biznesu, Agora : StartupFest jest otwarty na wszystkie innowacyjne projekty związane z nowymi technologiami. Nie chciałbym wyróżniać żadnej kategorii - za "pochodzenie" nie będziemy przyznawać dodatkowych punktów na "egzaminie". Osobiście liczę na odważne i ambitne projekty, których celem jest zmiana dotychczasowego modelu biznesowego w danej branży; a także na takie, które mają potencjał globalny, tzn. mają szansę zdobyć inne rynki niż tylko lokalny, polski.

No i na jakim stopniu zaawansowania i realizacji musi być projekt, aby miał szansę powalczyć w Startup Fest Agora?

Preferujemy projekty, które mają działający i wdrożony prototyp, których zespoły mają już realne doświadczenie, konkretne sukcesy i porażki na swoim koncie, potrafią zdefiniować problemy czy bariery i chcą je rozwiązać. Ważna jest też ich wiedza, o jaki wzrost chcą powalczyć. Nie chcielibyśmy na Startup Fest Agora rozmawiać o samych pomysłach spisanych na kartce papieru czy prezentowanych na slajdach, bez namacalnego i realnego produktu adresującego konkretne potrzeby danego rynku lub branży.

Jak oceniacie polskie startupy na tle europejskiej i globalnej konkurencji?

Nie oceniamy i nie porównujemy ich przesadnie. Widzimy coraz więcej ciekawych i oryginalnych projektów. Mam wrażenie, że na tzw. polskiej scenie startupowej jest coraz mniej kopii startupów zza oceanu. To dobrze. Na takie właśnie oryginalne projekty liczymy najbardziej.

Więcej informacji na temat Startup Fest Agora 2014 oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na startupfest.pl.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst