REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Minimalistyczne połączenie starego z nowym, czyli analogowy aparat wydrukowany w 3D

11.12.2013
12:11
Minimalistyczne połączenie starego z nowym, czyli analogowy aparat wydrukowany w 3D
REKLAMA

Użytkownik alepalan zamieścił na portalu instructables.com ciekawy projekt analogowego aparatu, który można wydrukować na drukarce 3D. Projekt wyróżnia się świetnym, minimalistycznym designem nawiązującym do klasycznych aparatów. Po wydrukowaniu urządzenia otrzymujemy najprawdziwszy, funkcjonalny aparat otworkowy.

REKLAMA

Projekt przedstawia aparat typu pinhole (inaczej: camera obscura, aparat otworkowy), zatem do wykonywania zdjęć nie jest potrzebny żaden obiektyw. W takim aparacie światło dostaje się do wnętrza przez malutki otwór, po czym naświetla film, zupełnie jak w tradycyjnych aparatach. Zdjęcia z pinhola mają niesamowity klimat. O tego typu aparatach pisałem więcej tutaj.

pinhole-druk-3d-2
pinhole-druk-3d-1

Autor na stronie projektu przedstawia w pięciu krokach proces wykonania aparatu. Projekt jest zachwycająco prosty. Sprzęt składa się z siedmiu elementów, które należy złożyć. Mimo swojej prostoty, korpus umożliwia założenie filmu, a także wygodne przewijanie kliszy po naświetleniu kolejnych klatek. W korpusie znalazł się nawet wizjer lunetkowy (w tym wypadku bardziej pasowałaby nazwa: tunelowy), chociaż jego użyteczność jest raczej wątpliwa. Autor zaleca pomalowanie wydrukowanych elementów na czarno, w celu zminimalizowania wewnętrznych odbić światła.

Co mi się podoba w tym projekcie? Prostota i połączenie starego z nowym. Aparaty typu pinhole to fundament fotografii, od nich zaczęło się rejestrowanie obrazu. Teraz mamy możliwość wykonania takiego aparatu przy użyciu nowoczesnej technologii, mianowicie poprzez druk 3D. Historia zatoczyła koło.

pinhole-druk-3d-3

Obecnie może nie każdy posiada drukarkę 3D, ale dostęp do niej jest na tyle prosty, że każdy może zlecić wydrukowanie podobnego projektu. Swego czasu pisałem o podobnym drukowanym aparacie, jednak tamten projekt wykorzystywał prawdziwe obiektywy. I, co tu dużo mówić, był po prostu brzydki. Projekt użytkownika alepaln jest bez porównania zgrabniejszy i bardziej minimalistyczny, choć w założeniu ma przypominać wyglądem analogowy aparat. Jeżeli komuś nie do końca odpowiada design, autor udostępnia swoje pliki 3D i umożliwia ich modyfikację.

pinhole-druk-3d-7
pinhole-druk-3d-8

W aparacie otworkowym najważniejszy jest... otworek, który trzeba wykonać precyzyjnie. Od tego zależy ostrość zdjęć. Oczywiście można go wykonać „na oko” szpilką, ale lepsze rezultaty uzyska się, jeśli odpowiednio wykona się jego średnicę. Z pomocą może przyjść narzędzie MRpinhole.

Osobiście uwielbiam aparaty otworkowe, sam zbudowałem ich już kilka. Uważam, że każdy fotograf powinien spróbować zdjęć robionych pinholem. Jest to coś zupełnie innego. Nie mamy kontroli nad przysłoną ani głębią ostrości. Czułość zależy od założonego filmu. Sterujemy właściwie tylko czasem naświetlania, zatem liczy się wyczucie. Efekty są nieprzewidywalne. Polecam spróbować, jeżeli nie z wydrukowanym aparatem, to z takim wykonanym samodzielnie. Poniżej kilka kadrów, które wykonałem aparatem otworkowym.

pinhole 1
pinhole 2
pinhole 3
REKLAMA
pinhole 4
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA