1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Qualcomm ma pomysł jak rozładować cyfrowo zatłoczony dom

Lokowanie produktu
19.12.2013
19:13
Qualcomm ma pomysł jak rozładować cyfrowo zatłoczony dom

Stoimy u progu dużych zmian. Świat internetu coraz mocniej integruje się ze światem rzeczywistym, a w naszych domach pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń, które korzystają z dobrodziejstw sieci. Qualcomm opracował technologie, które pozwolą na inteligentną komunikację między wszystkimi urządzeniami, co zapewni spójny ekosystem w nowoczesnym, cyfrowym domu.

Dom cyfrowo zatłoczony

Od wielu lat jak bumerang powraca pojęcie „inteligentny dom”. Jest to dość niesprecyzowana idea domu przyszłości, który niejako myśli za nas. Większość koncepcji zakłada, że wszystkie urządzenia sterowane są przez jeden centralny komputer. Steruje on zarówno urządzeniami elektronicznymi (telewizor, zestaw audio, piekarnik, pralka), ale także wszystkimi systemami obecnymi w domu, takimi jak zamki w drzwiach, rolety w oknach, czy system ogrzewania i wentylacji.

qualcomm-connected-home

Okazuje się jednak, że w dzisiejszym świecie nowych technologii problem leży gdzieś obok, na zupełnie innej płaszczyźnie. Dzisiejsze domy są zatłoczone. Cyfrowo zatłoczone. Obecnie w przeciętnym domu średnio aż siedem urządzeń łączy się z internetem. A to dopiero początek, bowiem w ciągu najbliższych pięciu lat ta liczba może ulec zwielokrotnieniu. Liczba urządzeń rośnie, a łącza internetowe, jak wiemy, nie są z gumy. Użytkownicy są coraz bardziej sfrustrowani skutkami przeciążenia sieci. Im więcej domowników i urządzeń w domu, tym większy „cyfrowy tłok” w nim panuje.

Na pewno wszyscy to znamy: strumieniowanie filmów na telewizorze zacina, kiedy nasza druga połówka prowadzi w sąsiednim pokoju czat video. Serfowanie po sieci staje się irytujące, jeśli równocześnie któryś z domowników prowadzi intensywną batalię w grze online… Która zresztą także laguje, bo całą domową infrastrukturę sieciową zapycha ściągający się duży plik. Każde urządzenie i każdy użytkownik walczy o cenny transfer, a przepustowość łącza ma swój limit. Problem widoczny jest już teraz, w kolejnych latach jeszcze bardziej nabierze na znaczeniu. Tutaj pojawia się Qualcomm z gotowym rozwiązaniem.

Dom w sieci. Inteligentny i uczący się Twoich zachowań

Rozwiązaniem jest idea „connected home”, która zakłada optymalizację i inteligentną kontrolę domowej sieci. Pomysł jest rozwinięciem koncepcji inteligentnego domu, jednak w tym przypadku mowa jest o działaniu na nieco innej płaszczyźnie, w obecnym świecie, w którym dostęp do internetu odgrywa bardzo ważną rolę. Jest to niejako inteligentny dom 2.0. Idea „connected home” nie doczekała się jeszcze polskiej nazwy, ale w polskich opracowaniach można spotkać nazwę „dom w sieci”, której będę używał.

qualcomm-connected-home-1

Inteligentny dom w sieci powinien być centrum domowej rozrywki i pracy. Idea zakłada, że dom jest hubem, który rozumie potrzeby użytkowników. Są do niego podłączone wszystkie urządzenia domowe, w tym sprzęty AGD, RTV, jak również twój prywatny smartfon, tablet, komputer, a nawet smartwatch. Dom w sieci potrafi zapewnić użytkownikom możliwie najlepszą wydajność internetu, która pozwoli na wykonanie prowadzonych czynności bez żadnego stresu i irytacji. W praktyce przepustowość łącza w domu zawsze jest ograniczona, ale inteligentne zarządzanie siecią pozwala rozwiązać ten problem.

Technologie Qualcomma sterują, rozdzielają i kształtują sieciowy ruch w nowoczesnym domu. Dzieje się to poprzez nadawanie zadaniom priorytetów, dzięki czemu domownicy otrzymują możliwie najlepszą wydajność internetu na wszystkich swoich urządzeniach podłączonych do sieci. Cały inteligentny system działa od razu po wyjęciu z pudełka, nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza w celu konfigurowania urządzeń.

Qualcomm Atheros – jeden, by wszystkimi rządzić

Wszystko zaczęło się od przejęcie przez Qualcomma firmy Atheros w 2011 roku. Atheros był wówczas dużym graczem na rynku chipów wyposażonych w łączności bezprzewodowe. Transakcja ta oznaczała, że Qualcomm ma ambicje zostać liderem w szybko rozwijającym się markecie bezprzewodowych łączności.

qualcomm-atheros

Dzięki integracji a Atherosem, Qualcomm mógł udoskonalić swoje mobilne chipy. Do tej pory siłą producenta były chipy mobilne, które pozwalały łączyć smartfony i tablety z sieciami 3G i 4G. Po mariażu dwóch firm możliwe jest wyposażenie chipów Qualcomma w technologie bezprzewodowe, takie jak Wi-Fi, Bluetooth i inne. Było to początkiem tworzenia kompleksowych rozwiązań i całego ekosystemu wokół nowoczesnego domu w sieci.

Obecnie priorytetem Qualcomm Atheros jest optymalizacja wszystkich bezprzewodowych łączności zawartych w nowoczesnych urządzeniach. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile typów połączeń wykorzystuje nasz smartfon. Urządzenie może jednocześnie wykorzystywać dane z chmury poprzez łączność Wi-Fi, łączyć się z głośnikiem poprzez Bluetooth i streamować muzykę dostarczaną przez sygnał FM, a jednocześnie działać w sieci LTE. Koegzystencja tych technologii w niewielkich urządzeniach musi być na bieżąco optymalizowana. Qualcom Atheros zapewnia, że końcowy użytkownik będzie mógł cieszyć się tymi wszystkimi technologiami równocześnie – płynnie i bez żadnych zgrzytów.

Qualcomm StreamBoost – mądrzejsza sieć domowa

Qualcomm-StreamBoost-0

Qualcomm StreamBoost jest technologią, która idealnie wstrzeliwuje się w koncept domu w sieci. Routery wyposażone w StreamBoost potrafią sterować siecią domową poprzez zarządzanie i kształtowanie całego sieciowego ruchu. Dzięki temu są w stanie zapewnić wszystkim domowym urządzeniom i aplikacje dokładnie taką przepustowość łącza, jaka jest potrzebna. Aplikacje o wysokim priorytecie otrzymują swoje własne, wirtualne „przewody”, dzięki którym otrzymują wymaganą przepustowość łącza. Niezależnie od panujących warunków, priorytetowe aplikacje będą chronione tak, aby praca z nimi była zawsze komfortowa.

Qualcomm-StreamBoost-2

W jaki sposób działają priorytety? Aplikacje wrażliwe na opóźnienia, takie jak chat wideo i gry online uzyskują automatycznie wysoki priorytet. Strumieniowanie filmów nie wymaga stałej, najszybszej dostępnej szybkości łącza, zatem przypisany jest mu priorytet średni. Mniej wymagające aplikacje dostają najniższy priorytet. W ten sposób użytkownik nie ma żadnych problemów z konsumpcją treści, która w każdej aplikacji dostarczana jest bez żadnych zakłóceń. Niezależnie od tego, czy korzysta z sieci sam, czy podpięte jest do niej 5, 10, czy 20 innych urządzeń.

Co więcej, routery wyposażone w technologię StreamBoost potrafią uczyć się nowych zachowań. Poprzez analizę zachowań użytkownika oraz aktualizacje z chmury Qualcomma, router potrafi rozpoznać coraz więcej aplikacji i urządzeń, oraz umie automatycznie przypisać im właściwe priorytety. Nowe urządzenia są automatycznie rozpoznawane i dodawane do sieci domowej przez cały czas eksploatacji routera wyposażonego w StreamBoost. Sieć domowa potrafi ewoluować i dostosowywać się do zmieniających się wymagań użytkownika.

Qualcomm-StreamBoost-1

Całość jest zoptymalizowana w możliwie najprostszy i niewymagający uwagi użytkownika sposób. Wszystko działa od momentu wyjęcia z pudełka. Mimo całej automatyzacji procesu, w każdej chwili można w wygodny sposób podejrzeć stan sieci i w razie potrzeby zyskać dostęp do zaawansowanych ustawień. Technologia StreamBoost pozwala podejrzeć wszystkie smartfony, komputery, tablety, telewizory i wszystkie inne urządzenia podłączone do sieci, na intuicyjnym graficznym interfejsie. Można go włączyć w wygodny sposób z dowolnej przeglądarki internetowej. Panel sterowania Qualcomm StreamBoost pokazuje w czasie rzeczywistym jakie aplikacje są używane na danych urządzeniach oraz na co przeznaczany jest w danej chwili transfer. Domowa sieć jest dzięki temu łatwo zrozumiała i prosta w obsłudze nawet dla laika.

Routery wyposażone w technologię Qualcomm StreamBoost są dostępne do kupienia od stycznia tego roku. Pierwsze urządzenia tego typu zaprezentowały firmy Alienware i D-link.

Qualcomm VIVE – przemyślany i spójny ekosystem

Większość sieci domowych pracuje w oparciu o łączność Wi-Fi. Cała praca i rozrywka w obrębie domu w sieci jest zależna od jakości zastosowanej sieci Wi-Fi. Z tego standardu korzystają wszystkie nowoczesne urządzenia, wliczając w to smartfony, tablet, laptopy, ale również coraz częściej urządzenia domowe, takie jak telewizor, lub sprzęty kuchenne. Aby wydobyć z sieci Wi-Fi największą wydajność, Qualcomm opracował technologię VIVE.

qualcomm-vive

Routery Qualcomm VIVE działają w oparciu o najnowszy i najszybszy standard Wi-Fi, czyli 802.11ac, zaprezentowany w 2012 roku.  Pozwala on otrzymać trzy razy większą wydajność bezprzewodowej sieci internetowej. Technologia VIVE działa w częstotliwości 5 GHz, gdzie “powietrze jest czystsze”. Na tej częstotliwości do dyspozycji jest więcej kanałów, dzięki czemu można znacząco zredukować interferencję urządzeń. VIVE robi użytek z tej przestrzeni, aby zmaksymalizować wydajność – zwłaszcza przy zatłoczonych sieciach Wi-Fi, zatem w środowisku współczesnych cyfrowych domów. Routery VIVE automatycznie rozdzielają transmisję danych na kanałach 20, 40 i 80 MHz, w zależności od dostępnej przepustowości łącza i z uwagi na zapotrzebowanie urządzeń podłączonych do sieci.

Wszystkie routery wyposażone w technologię VIVE wykorzystują również technologię StreamBoost. Przy zastosowaniu tych rozwiązań wymagana jest obsługa standardu 802.11ac również przez wszystkie urządzenia domowe: smartfony, tablety, komputer, TV, etc.

Qualcomm zapewnia jednak cały ekosystem VIVE. Rozwiązania VIVE, wspierające standard sieci nowej generacji 802.11ac, są wbudowane w chipy Qualcomm Snapdragon, obecne w coraz większej liczbie urządzeń mobilnych. Taka integracja zapewnia większą wydajność działania poprzez wyeliminowanie ze struktury sieci niedostosowanych urządzeń, czyli wąskich gardeł, będących plagą innych rozwiązań mobilnych.

Rozwiązania VIVE zapewniają trzykrotnie szybsze prędkości transferu, dzięki przepustowości sieci osiągającej poziom 1,3 Gbps. VIVE to także architektura z akceleracją sprzętową. Ponadto rozwiązania VIVE są bardzo energooszczędne, dzięki czemu czas pracy baterii urządzeń mobilnych nie jest niepotrzebnie skracany.

Jesteśmy na progu nowej, cyfrowej ery

Dom w sieci to także coś więcej. Qualcomm pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą jeszcze bardziej zrozumieć potrzeby użytkownika. Zwiększanie liczby urządzeń podłączonych do sieci jest faktem, dlatego już teraz trzeba opracować rozwiązania, które uchronią nas od przyszłego zatłoczonego cyfrowo domu. Docelowo dom ma dostosować się do użytkownika, niezależnie, czy korzystać on będzie z trzech, czy ze stu urządzeń. Zauważmy, że do sieci obecnie nie są podłączone już tylko urządzenia mobilne, komputery, czy ostatnio także telewizory. Wkraczamy w erę, w której z sieci korzystać będą wszystkie urządzenia domowe, w tym sprzęty AGD, typu kuchenka lub piekarnik.

qualcomm-connected-home-2

Qualcomm pracuje nad technologiami, które pozwolą połączyć wszystkie urządzenia, w myśl zasady „connected home”. Wyobraź sobie, że wstawiasz danie do piekarnika, po czym siadasz wygodnie w fotelu z tabletem i oglądasz film. Piekarnik połączy się z tabletem i będziesz mógł z salonu podejrzeć stan przygotowania potrawy, która piecze się w kuchni. Wygodne, prawda? Jeśli zajdzie potrzeba, Twój tablet poinformuje Cię, że musisz wyłączyć piekarnik lub zmniejszyć temperaturę. Nigdy więcej przypalonych dań.

Kolejna sytuacja to oglądanie filmu lub słuchanie muzyki. Załóżmy, że siedzisz wygodnie na kanapie i relaksujesz się przy dźwiękach swojego ulubionego artysty, bądź oglądasz najnowszy film swojego ulubionego reżysera. Jeżeli uznasz, że masz ochotę na mrożoną latte, nie ma problemu. Za pomocą smartfona lub tabletu poinformujesz o tym swój elektroniczny serwis do kawy, a ten przygotuje napój. W drodze do kuchni muzyka lub film będą podążały za tobą. Każdy wyświetlacz obok którego przejdziesz (np. na lodówce, lub w korytarzu) będzie wyświetlał dalszą część filmu. Każde pomieszczenie odtworzy dalszy ciąg piosenki. Multimedia będą inteligentnie podążały za tobą.

Nie jesteś rannym ptaszkiem? Nic nie szkodzi, wystarczy, że będziesz miał inteligentny toster i ekspres do kawy podłączone do sieci. Jedno kliknięcie w mobilnej aplikacji i śniadanie gotowe. Rozmawiasz z kimś przez telefon? Wideorozmowa podąża za tobą z telewizora do wyświetlacza w lodówce w kuchni. Ważny telefon od szefa? Poinformuje Cię o tym telewizor, który już spauzował program TV. I tak dalej.

Qualcomm chce zapewnić platformę, która udźwignie tego typu innowacje. Już dziś istnieją rozwiązania pozwalające kontynuować wykonywane zadania i przenosić je bezproblemowo z małych ekranów urządzeń mobilnych na duże ekrany większych urządzeń. Tego typu technologie rozwijane są w ramach programu Qualcomm Miracast. Zapewnia ona bezpieczną łączność bezpośrednio między urządzeniami, z pominięciem routerów i punktów dostępu.

Tego typu rozwiązania obecnie są intensywnie opracowywane. Jest wyłącznie kwestią czasu, zanim trafią one i do naszych domów. Nie wiem jak Wy, ale ja już nie mogę się doczekać kiedy mój dom stanie się prawdziwym domem w sieci.

Wpis powstał we współpracy z partnerem merytorycznym Spider’s Web, firmą Qualcomm.

Lokowanie produktu
Najnowsze