REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dostałeś pod choinkę iPada? Oto aplikacje, które musisz zainstalować

No to jest - wymarzony, wyśniony i lśniący iPad. Nieważne, czy iPad Air, iPad mini z ekranem Retina, czy "tylko" nowy iPad 2. To w końcu iPad - najlepszy tablet na rynku, z dostępem do setek tysięcy wspaniałych aplikacji, które uczynią go wszystkim, o czym tylko możesz zamarzyć.

25.12.2013
21:25
Dostałeś pod choinkę iPada? Oto aplikacje, które musisz zainstalować
REKLAMA

Od czego zacząć? Oto przegląd naszym zdaniem niezbędnych aplikacji na iPada na start. Coś dla każdego - zarówno totalnego nowicjusza, jak również dla kogoś, dla kogo nie jest to pierwszy tablet w życiu.

REKLAMA

Bierz jak Apple daje

Twój iPad wyposażony jest w całkiem pokaźną liczbą świetnych aplikacji systemowych, ale... po kilka dodatkowych aplikacji od Apple będziesz musiał się udać do sklepu App Store, skąd pobierzesz je całkiem za darmo.

Koniecznie pobierz trzy aplikacje, które stanowią pakiet biurowy iWork. Jako posiadacz nowego iPada możesz pobrać:
Pages (edytor tekstowy),
Numbers (arkusz kalkulacyjny),
Keynote (aplikacja do przygotowywania prezentacji).

pages itunes


Zobaczysz, że z tymi trzema aplikacjami Twój iPad będzie naprawdę świetnym urządzeniem do pracy biurowej.

Napraw co Apple zepsuł

Twój iPad mógłby mieć jeszcze lepsze aplikacje (ba, kiedyś miał) zainstalowane fabrycznie, ale musisz wiedzieć, że Apple uwikłane jest w szereg różnych wojenek rynkowych, w tym przeciwko Google. To skutkuje tym, że świetne i przydatne aplikacje od największej firmy internetowej świata będziesz musiał pobrać sobie sam.

Oto co koniecznie musisz pobrać

Google Maps - wprawdzie Twój iPad ma zainstalowaną fabrycznie aplikację "Mapy", ale uwierz mi, w App Store jest znacznie lepsza, na dodatek powiązana z tym, czego używasz na swoim komputerze. Mapy od Google musisz mieć koniecznie. Dostępne są za darmo;

YouTube - nie, to nie to, że nie możesz znaleźć aplikacji do przeglądania filmów w swoim ulubionym serwisie wideo internetowego w Twoim nowym iPadzie. Od jakiegoś czasu Apple nie dostarcza fabrycznie aplikacji YouTube. Musisz ją pobrać z App Store. Na szczęście za darmo;

youtube – itunes

Google Search - wprawdzie Twój iPad korzysta systemowo z wyszukiwarki Google, ale dobrze będzie jeśli zainstalujesz sobie dodatkowo aplikację Google. Będziesz mógł wtedy korzystać ze świetnego dodatku, usługi Google Now, która - jak mówi całkiem sporo osób - jest lepsza od asystenta głosowego Siri w Twoim iPadzie. Aha, i wyszukiwanie głosowe Google doskonale działa w tej aplikacji. Świetnie rozumie język polski

Oto co możesz pobrać dodatkowo

Gmail - korzystasz na co dzień z poczty Google? Mam dla Ciebie niezbyt dobrą wiadomość. Aplikacja systemowa do poczty e-mail w Twoim iPadzie nie działa dobrze z Gmailem. Nie będziesz mógł za jej pośrednictwem cieszyć się synchronizacją Push. Tę oferuje aplikacja Gmail od Google, którą pobierzesz za darmo z App Store. Wprawdzie mi osobiście niezbyt podoba się jej interfejs użytkownika, ale wielu osobom to nie przeszkadza, więc jest duża szansa, że także Tobie;

gmail ipad

Hangouts - wprawdzie zapewne zainstalujesz inne komunikatory na swoim iPadzie, ale możesz także zastanowić się nad Hangouts. To komunikator Google, który kiedyś nazywał się Talk. Wiele osób wciąż go używa, więc może Ci się przydać do kontaktu z niektórymi Twoimi znajomymi. Co ważne, Hangouts dobrze współpracuje z Gmailem, więc jest szansa, że nie przegapisz żadnej ważnej wiadomości wysłanej do Ciebie;

Dysk Google - pewnie i w tym przypadku zainstalujesz aplikację innego dostawcy usług przechowywania plików w chmurze, ale warto pobrać też Dysk Google. To usługa, która również jest dobrze zintegrowana z Gmailem, więc pewnie się przyda od czasu do czasu.

Jak już wziąłeś, co Apple daje dodatkowo za darmo i naprawiłeś, co Apple w ofercie aplikacji na iPada zepsuł, to możesz przystąpić do pobrania dodatkowych aplikacji. Oto kilka naszych gorących rekomendacji.

Do komunikacji

Wprawdzie Twój iPad wyposażony jest w świetnie działające aplikacje "Wiadomości" oraz "FaceTime", ale - jak to zwykle u Apple - one sprawdzają się przy komunikacji z innymi użytkownikami sprzętu z logiem jabłka. Nie wszyscy mają jednak iPady, iPhone'y, czy iPody, więc powinieneś także zaopatrzyć się w:

Facebooka - jeśli sam nie jesteś na Facebooku, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że większość Twoich znajomych tam jest. Facebook na iPadzie działa jak w oknie przeglądarki internetowej. Nie będziesz miał więc żadnych problemów z jego obsługą.

facebook ipad

Skype'a - ten komunikator a przy okazji klient telefonii VolP jest bardzo popularny w Polsce, więc na pewno Ci się przyda. Zresztą do rekomendacji wystarczy zapewne informacja, że dzięki tej aplikacji będziesz mógł ze swojego iPada... dzwonić (głosowo lub/i wideo).

Twittera - wprawdzie Twitter to bardziej informacje aniżeli komunikacja, ale zazwyczaj umieszcza się go w tej kategorii. Do obsługi Twittera dostępnych jest dziesiątki różnych aplikacji, ale nam się wydaje, że najlepsza jest ta oficjalna od samego Twittera

twitter ipad

Do pomocy przy pracy

Jak już wspomnieliśmy, Twój iPad to świetne narzędzie także do czynności związanych z pracą, bądź też obowiązkami. Oto kilka aplikacji, które zdecydowanie ułatwią Ci życie.

1Password - zapewne korzystasz z wielu serwisów internetowych, które wymagają od Ciebie założenia konta. Zapamiętanie wszystkich loginów/haseł oraz istotnych informacji na przykład nt. Twoich kont bankowych, czy kart kredytowych jest trudne. Tu z pomocą przyjdzie Ci świetna aplikacja 1Password, która wprawdzie do najtańszych nie należy (8,99 euro), ale zapewniamy, że to świetnie wydane pieniądze.

Evernote - Twój iPad to świetne narzędzie do przechowywania wszelkiego rodzaju notatek. I to nie tylko takich tekstowych, ale również zdjęć, nagrań audio i wideo. Nawet sobie nie zdajesz sprawy z tego, jak szybko nauczysz się wykorzystywać iPada do rzeczy, o których byś wcześniej nie pomyślał w kontekście urządzenia komputerowego. Zdjęcia przepisów kulinarnych, paragonów, wizytówek? Nagranie wykładu na uczelni/w szkole? To tylko kilka pomysłów, do czego będziesz wykorzystywać aplikację Evernote.

evernote ipad

Dropbox - pewnie słyszałeś o tzw. chmurze. Zresztą nawet jeśli nie, to dosłownie po chwili docenisz zalety aplikacji Dropbox, dzięki której będziesz mógł mieć dostęp do wszystkich swoich plików zawsze i wszędzie. Co więcej, dzięki niej wszystkie zmiany, które dokonasz zarówno w plikach, jak i folderach, będą zsynchronizowane na wszystkich urządzeniach, na których zdecydujesz się zainstalować Dropboksa.

Do poczytania

Twój iPad do doskonałe urządzenie do czytania, i to nie tylko stron internetowych, ale także magazynów, prasy, e-książek, a także najlepszych tekstów pojawiających się w internecie w różnych miejscach. Oto lista najlepszych aplikacji, dzięki którym czytanie na iPadzie wejdzie Ci w codzienny nawyk.

Feedly - odkąd Google zdecydował się zamknąć usługę Reader do synchronizacji kanałów RSS, to właśnie Feedly przejął rolę najważniejszego silnika do synchronizacji wiadomości RSS. Jednak nawet jeśli nigdy nie korzystałeś z RSS, to aplikacja Feedly i tak powinna być dla Ciebie obowiązkowa. Uzyskasz tam dostęp do najlepszych źródeł medialnych na świecie, które możesz dodać do obserwowanych, a następnie czytać świetne teksty w rewelacyjnie wyglądającej szacie graficznej Feedly.

feedly ipad

Pocket - często, gdy przeglądasz zasoby internetu natrafiasz na interesujące teksty, których nie masz czasu przeczytać w danym momencie. Usługa Pocket pozwoli zachować Ci takie teksty do przeczytania później. Co więcej, te wszystkie teksty będą zebrane w jednym kapitalnie wyglądającym miejscu, w którym - podobnie jak w przypadku Feedly - fenomenalnie się czyta.

pocket ipad

Kindle - nie musisz mieć e-czytnika Kindle, by przyjemnie czytać e-książki. Wystarczy tylko konto w usłudze Amazonu oraz aplikacja Kindle, która synchronizuje stan e-czytania pomiędzy wszystkimi podpiętymi do konta urządzeniami. To mit, że na iPadize nie czyta się wygodnie. Wprawdzie na zewnątrz, w pełnym słońcu czyta się niezbyt komfortowo, ale za to jak znajdziesz nieco cienia, to aplikacja Kindle pozwoli dostosować Ci tło oraz jasność ekranu do Twoich preferencji. Niektórzy mówią, że od długiego czytania na iPadzie bolą oczy. Ja tego nie doświadczyłem.

kindle ipad

Do obejrzenia i posłuchania

Twój iPad wyposażony jest fabrycznie w aplikacje do odtwarzania muzyki oraz wideo. Jest też wewnętrzny sklep iTunes Store, w którym możesz kupić zarówno muzykę (w formacie mp3) oraz wypożyczyć filmy i seriale, ale nic nie szkodzi, aby zainteresować się także innymi usługami i ich aplikacjami.

Spotify - to aplikacja najpopularniejszego serwisu oferującego tzw. streaming muzyczny, czyli możliwość odtwarzania plików muzycznych bez prawa ich poboru na dysk w celu swobodnego dysponowania nimi. Wykupując abonament w Spotify uzyskujesz dostęp do gigantycznego katalogu muzycznego. To przyszłość muzyki, więc warto zainteresować się usługą streamingu już dzisiaj. Przy okazji aplikacja Spotify to jedna z najładniej zaprojektowanych aplikacji mobilnych na świecie.

spotify itunes

HBO GO - telewizję HBO znasz zapewne z oferty swojej telewizji kablowej. Na Twoim tablecie dostępna jest usługa HBO GO, dzięki której możesz oglądać filmy i seriale w ofercie HBO wtedy, kiedy masz na nie ochotę, a nie wtedy, gdy akurat puszczane są w telewizji. Jeszcze do niedawna aplikacja HBO GO nie działała dobrze na iPadzie, ale po ostatnich gruntownych zmianach jest znacznie lepiej.

hbo itunes

Jeśli nie jesteś klientem HBO, albo nie chcesz opłacać abonamentu, możesz zainteresować się także innymi aplikacjami VOD (wideo na żądanie). Zarówno TVN Player, jak i ipla, czy TVP.pl to naprawdę udane polskie produkcje. Obejrzysz tam filmy, programy i materiały dokumentalne znane z telewizji.

Program TV od Wp - ta świetna polska aplikacja da Ci dostęp do zawsze aktualnego programu telewizyjnego wszystkich możliwych stacji telewizyjnych. Co więcej, możesz ją także zintegrować ze swoim kalendarzem i z jej poziomu dodawać pozycje do kalendarza, by ich nie zapomnieć. Ja robię tak z transmisjami meczów piłkarskich, które maniakalnie oglądam w tv.

Live Score Addicts - apropos meczów piłkarskich. Jeśli lubisz znać wyniki meczów, jeśli interesuje Cię, kto w której minucie strzelił gola, a kto dostał czerwoną kartkę, to aplikacja Football Addicts będzie spełnieniem Twoich marzeń. To kombajn z wszelkimi statystykami na temat dosłownie każdego meczu, który jest oficjalnie rozgrywany. I na dodatek doskonale działający i najszybszy silnik relacjonowania meczów na żywo.

live score addicts ipad

Do zabawy

Tak, nie udawajmy - o iPadzie myślałeś przede wszystkim jako o urządzeniu do grania. Mam dla Ciebie świetną informację - w ofercie sklepu App Store znajdziesz tysiące znakomitych gier. My wskażemy Ci tylko kilka z nich. Z resztą sobie doskonale sam poradzisz.

Angry Birds - jeśli jeszcze nie słyszałeś o fenomenie wściekłych ptaków, to... nie wiemy, gdzie byłeś przez ostatnich kilka lat. Ta mobilna gra, w której wystrzeliwane z procy ptaki rozwalają poukrywane za różnymi przeszkodami świnie podbiła serca setek milionów graczy na całym świecie. Zacznij od klasycznego Angry Birds HD, a także Angry Birds Star Wars II. Jak się wkręcisz, to pewnie pobierzesz/kupić kolejne gry z serii.

Subway Surfers - kto nie lubi prostych, nieskomplikowanych gierek zręcznościowych? Wszyscy lubią! Subway Surf to gra, która nigdy się nie nudzi. Wciąga za to na wiele godzin, więc uwaga - zanim zaczniecie grać, zapewnijcie sobie kilkadziesiąt minut wolnego czasu. Opis? Proszę bardzo - jesteś graficiarzem, który ucieka po trzech liniach torów kolejowych przed wkurzonym SOK-istą omijając różne przeszkody.

subway surfers ipad

Broken Sword - iPad to wspaniałe medium dla starych gier, w które kiedyś grało się na komputerach PC lub dawnych konsolach. Wybraliśmy dwie takie gry. Pierwszą z nich jest Broken Sword - wspaniała gra przygodowa z serii point & click, która swój renesans przeżywa właśnie w środowisku dotykowym. Zanurz się w detektywistycznych przygodach George'a Stobbarta oraz Nicole Collard i podziwiaj wspaniałe, ręcznie rysowane i animowane komiksowe grafiki

broken sword ipad
REKLAMA

Colin McRae Rally - legendarna gra wyścigowa, prekursor wszystkich nowych gier wyścigowych niedawno pojawiła się w wersji na iPada i... jest po prostu fenomenalna. Grywalność na dotykowym ekranie jest po prostu wspaniała, a zabawa wciąż przednia, mimo iż to w zasadzie kopia gry z 2000 r.

colin mcrae ipad
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA