REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Smartfony? Jakie smartfony? W Polsce królują laptopy

Czytając wiele różnego rodzaju raportów możemy dowiedzieć się, że czasy komputerów osobistych dobiegają końca, a na całym świecie panuje boom na smartfony i tablety. Cóż, to prawda, ale nie w naszym kraju. Polska jest bowiem jedynym krajem na świecie, w którym do każdej aktywności internetowej najczęściej wykorzystywane są laptopy.

Smartfony? Jakie smartfony? W Polsce królują laptopy
REKLAMA
133 interakcji
dołącz do dyskusji

Według raportu firmy Ericsson przeciętny Polak przeglądając sieć, odbierając maile, robiąc zakupy internetowe lub grając zwykle wykorzystuje do tego laptopa. Mimo że laptopy posiada znaczna większość z nas, Polacy wciąż deklarują chęć ich zakupu. Niemal co czwarta osoba (24% ankietowanych) zamierza zakup kolejny komputer przenośny, zaś 7% osób zamierza kupić swój pierwszy laptop. Oznacza to, że mimo rosnącej sprzedaży smartfonów nadal naszym naturalnym środowiskiem internetowym jest system Windows, a nie Android lub iOS. Dobrze świadczy o nas fakt, że choć z powodu kryzysu 91% Polaków dokonało cięć na wydatkach w ostatnim roku – najrzadziej oszczędzano na dostępie do Internetu. Zdecydowało się na to jedynie 9% osób

REKLAMA

Dodatkowo z badań przeprowadzonych dwa lata temu wynika, że laptop nie jest urządzeniem mobilnym i przez większość czasu wykorzystujemy go w domu jako komputer stacjonarny. Jest to po prostu centrum informatycznego oraz informacyjnego życia Polaków. Dla porównania, kraje rozwinięte powoli rezygnują z klasycznych komputerów na rzecz smartfonów lub tabletów. Ciekawie zachowują się kraje słabo rozwinięte, w których komputery do tej pory niemal nie występowały. Tam dostęp do Internetu odbywa się głównie za pomocą tanich urządzeń mobilnych. Są w Afryce kraje gdzie niemal cały ruch na Facebooku pochodzi właśnie ze smartfonów i tabletów.

- Polska jest jedynym krajem w naszym badaniu, który był całkowicie ‘laptopocentryczny’ - powiedział Urban Nyblom, Senior Advisor w Ericsson ConsumerLab.

Polska na tym tle prezentuje się co najmniej ciekawie. Nie tylko jesteśmy przywiązani do laptopów, ale znaczna większość z nas nie ma smartfonu. Kiedy w Chinach 46% ludzi korzysta z inteligentnych telefonów, a w Niemczech i Szwecji odsetek ten wynosi kolejno 48% i 70%, u nas ze smartfonu korzystał tylko jeden na trzech użytkowników. Dodatkowo 80% posiadaczy inteligentnych telefonów w Polsce to zaawansowani użytkownicy. Niebawem może się to zmienić i już w przyszłym roku 51% Polaków ma posiadać smartfony.

REKLAMA

Ma się tak stać, gdyż 18% Polaków chce kupić swój pierwszy smartfon, zaś połowa obecnych posiadaczy inteligentnych telefonów ma zamiar wymienić go na nowszy w ciągu najbliższego roku. Łącząc te fakty z coraz większą aktywnością użytkowników urządzeń mobilnych w sieci można się spodziewać, że niebawem operatorów czekają złote czasy i o wiele większe dochody. W końcu oprócz abonamentu telefonicznego, coraz więcej osób będzie interesować się mobilnym dostępem do Internetu, który jeszcze nie jest u nas zbyt popularną usługą.

Zdjęcie Mobility and modern telecommunication concept pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA