REKLAMA

Smartfony? Jakie smartfony? W Polsce królują laptopy

Czytając wiele różnego rodzaju raportów możemy dowiedzieć się, że czasy komputerów osobistych dobiegają końca, a na całym świecie panuje boom na smartfony i tablety. Cóż, to prawda, ale nie w naszym kraju. Polska jest bowiem jedynym krajem na świecie, w którym do każdej aktywności internetowej najczęściej wykorzystywane są laptopy.

10.10.2013 06.59
Smartfony? Jakie smartfony? W Polsce królują laptopy
REKLAMA

Według raportu firmy Ericsson przeciętny Polak przeglądając sieć, odbierając maile, robiąc zakupy internetowe lub grając zwykle wykorzystuje do tego laptopa. Mimo że laptopy posiada znaczna większość z nas, Polacy wciąż deklarują chęć ich zakupu. Niemal co czwarta osoba (24% ankietowanych) zamierza zakup kolejny komputer przenośny, zaś 7% osób zamierza kupić swój pierwszy laptop. Oznacza to, że mimo rosnącej sprzedaży smartfonów nadal naszym naturalnym środowiskiem internetowym jest system Windows, a nie Android lub iOS. Dobrze świadczy o nas fakt, że choć z powodu kryzysu 91% Polaków dokonało cięć na wydatkach w ostatnim roku – najrzadziej oszczędzano na dostępie do Internetu. Zdecydowało się na to jedynie 9% osób

REKLAMA

Dodatkowo z badań przeprowadzonych dwa lata temu wynika, że laptop nie jest urządzeniem mobilnym i przez większość czasu wykorzystujemy go w domu jako komputer stacjonarny. Jest to po prostu centrum informatycznego oraz informacyjnego życia Polaków. Dla porównania, kraje rozwinięte powoli rezygnują z klasycznych komputerów na rzecz smartfonów lub tabletów. Ciekawie zachowują się kraje słabo rozwinięte, w których komputery do tej pory niemal nie występowały. Tam dostęp do Internetu odbywa się głównie za pomocą tanich urządzeń mobilnych. Są w Afryce kraje gdzie niemal cały ruch na Facebooku pochodzi właśnie ze smartfonów i tabletów.

Polska na tym tle prezentuje się co najmniej ciekawie. Nie tylko jesteśmy przywiązani do laptopów, ale znaczna większość z nas nie ma smartfonu. Kiedy w Chinach 46% ludzi korzysta z inteligentnych telefonów, a w Niemczech i Szwecji odsetek ten wynosi kolejno 48% i 70%, u nas ze smartfonu korzystał tylko jeden na trzech użytkowników. Dodatkowo 80% posiadaczy inteligentnych telefonów w Polsce to zaawansowani użytkownicy. Niebawem może się to zmienić i już w przyszłym roku 51% Polaków ma posiadać smartfony.

REKLAMA

Ma się tak stać, gdyż 18% Polaków chce kupić swój pierwszy smartfon, zaś połowa obecnych posiadaczy inteligentnych telefonów ma zamiar wymienić go na nowszy w ciągu najbliższego roku. Łącząc te fakty z coraz większą aktywnością użytkowników urządzeń mobilnych w sieci można się spodziewać, że niebawem operatorów czekają złote czasy i o wiele większe dochody. W końcu oprócz abonamentu telefonicznego, coraz więcej osób będzie interesować się mobilnym dostępem do Internetu, który jeszcze nie jest u nas zbyt popularną usługą.

Zdjęcie Mobility and modern telecommunication concept pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA