REKLAMA

Nowa Polona. Cyfrowa Biblioteka Narodowa od jutra w fazie 2.0

Biblioteka Narodowa już jutro zaprezentuje nową wersję swojego serwisu internetowego Polona. Sama strona działa w sieci już od 2006 roku, ale stała się przestarzała i brakowało jej wielu funkcji. Teraz ma być nowocześnie i... społecznościowo.

19.06.2013 16.14
Nowa Polona. Cyfrowa Biblioteka Narodowa od jutra w fazie 2.0
REKLAMA

Rozwój serwisu Biblioteki Narodowej o nazwie Polona witam z otwartymi ramionami. Ponieważ jestem studentem Uniwersytetu Warszawskiego, to dość często mam potrzebę korzystania z archiwalnych materiałów - czy to tych zgromadzonych w BUWie, czy to w zbiorach BN, czy też rozproszonych po dziesiątkach istniejących już witryn internetowych. Niestety lwia część z nich jest po prostu nieużywalna. Wyszukiwanie archiwalnych materiałów w sieci to zadanie wymagające nie lada cierpliwości.

REKLAMA
polona-press

Przedpotopowe wyszukiwarki

Najczęstszym problemem jest brak możliwości wyszukania treści, bo istnieje ona wyłącznie w wersji analogowej. Ale nie jest łatwo nawet wtedy, gdy materiały zostały już wcześniej zdigitalizowane. Strony zawierające pożądane, archiwalne materiały są zwykle tak nieprzyjazne, jak to tylko możliwe. Nie istnieją dobre i kompleksowe wyszukiwarki, a witryny internetowe wyglądają na projektowane w latach 90tych, co dotyczyło do teraz także wspomnianej Polony.

To skutecznie zniechęca użytkowników, którzy w rezultacie szukają w sieci materiałów tylko wtedy, kiedy już naprawdę muszą. Zmiana serwisu na nowocześniejszy jest pożądana od lat przez wielu studentów i badaczy. Sami twórcy obiecują wygodne wyszukiwanie, funkcje społecznościowe oraz możliwość łatwego pobrania materiałów na dysk. Mam nadzieję, że sprostają wysokim oczekiwaniom. Przekonamy się o tym już jutro.

polona-zoom

Polona do tej pory

Polona, a dokładniej Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA, działa już w sieci od 2006 roku. W ramach jej zasobów udostępnione są takie materiały, jak najważniejsze wydania tekstów literackich i naukowych, dokumenty historyczne, czasopisma, grafiki, fotografie, druki, rękopisy muzyczne i mapy. Materiały dostępne były w formie skanów w formacie JPEG i PDF z dodatkową warstwą tekstową.

Ciekawiło mnie jednak, jak popularny do tej pory była Polona do tej pory. Nie jest tajemnicą, że korzystanie z zasobów było po prostu mało intuicyjne i niewygodne. Przedstawiciele BN zdecydowanie nie chcą mówić zbyt dużo na temat liczb - pewnie dlatego, że po prostu nie ma się czym chwalić. Nie są to jednak dane tajne, a wszyscy zainteresowani mogą się zapoznać się z nimi w Sprawozdaniu Biblioteki Narodowej za rok 2012, które dostępne jest do pobrania w formie pliku PDF. Poniżej zamieszczam kilka wybranych wykresów.

ScreenHunter_06 Jun. 19 16.52
ScreenHunter_04 Jun. 19 16.35
ScreenHunter_05 Jun. 19 16.35

Przed startem

Polona w pełni zostanie pokazana publiczności w samej Bibliotece Narodowej o godzinie 12:00 podczas jutrzejszej konferencji, w której udział weźmie sam Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski. Nowa wersja portalu ma być nowoczesna, społecznościowa i zbudowana zupełnie od zera, aby odciąć się od poprzedniej, niewygodnej w użyciu bazy. Ma być pełna funkcji znanych z portali społecznościowych i wiodących wyszukiwarek. Nowa strona główna nie będzie już nudna i statyczna, a zamiast tego w atrakcyjnej formie będzie prezentować najciekawsze i najcenniejsze zbiory.

Projekt zapowiada się interesująco, dlatego skontaktowałem się z przedstawicielem Biblioteki Narodowej, panem Grzegorzem Mazurowskim, w celu wyciągnięcia od niego odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań - głównie dotyczących formy dostępu, formatu plików, wsparcia dla aplikacji mobilnych itp. Obecnie strona internetowa Polony została wyłączona, ale co nieco już wiem. Wszystkimi uzyskanymi odpowiedziami i informacjami podzielę się z Wami już jutro, zaraz po konferencji i gdy skończę przyglądać się serwisowi osobiście.

REKLAMA

A tymczasem zapraszam Was do zapoznania się z materiałem promocyjnym przygotowanym przez Bibliotekę Narodową w celu promocji Polony, który został umieszczony w serwisie YouTube:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA