REKLAMA

Jak radzi sobie polski Kickstarter, czyli PolakPotrafi.pl?

Kickstarter pochwalił się liczbą ponad 100 tysięcy projektów, które pojawiły się na jego stronie. Liczba jest iście zatrważająca. A jak na tle międzynarodowego serwisu radzi sobie jego polski odpowiednik, czyli PolakPotrafi.pl? Biorąc pod uwagę dużo mniejszy rynek – naprawdę nieźle.

04.06.2013 07.43
Jak radzi sobie polski Kickstarter, czyli PolakPotrafi.pl?
REKLAMA

Polski serwis, z okazji osiągnięcia 10 tysięcy fanów na Facebooku, opublikował garść danych na temat swojej działalności. Na początek należy zaznaczyć, że portal do crowdfundingu wystartował 15 marca 2011 roku. Tym samym wiemy, że ma nieco ponad 2 lata. Co udało się przez ten czas zrobić?

REKLAMA

Dzięki PolakPotrafi.pl zrealizowano w sumie 109 projektów (stan na 31 maja) o łącznej wartości 650 tysięcy złotych. Prosta matematyka wskazuje, że każdy z nich otrzymał średnio mniej więcej 6 tysięcy złotych. Rekordzistą okazał się Festiwal Cohabitat Gathering 2012, na który zebrano aż 97877 złotych. Na kolejnych miejscach plasują się: Akademia Bosej Stopy (70 tys.) oraz Wstań i Jedź (32 tys.).

Dla potencjalnych twórców zachęcającą liczbą może być to, że udane projekty osiągają średnio aż 125% wsparcia, czyli aż o 1/4 więcej niż zakładali pomysłodawcy. Aż 345% potrzebnych środków zebrano na projekt o nazwie Pomalujmy schody na Wildzie.

Na łamach PolakPotrafi.pl możemy aktualnie znaleźć między innymi projekt studentów z Politechniki Wrocławskiej, którzy chcą stworzyć samochód na wodę, mobilną grę RPG Modern Wizards, która miałaby być rozgrywana przy pomocy GPS, a nawet Kozmo, czyli polski samochód sportowy o mocy 135-230 koni mechanicznych i przyspieszeniu do setki w czasie mniej więcej 4,5-6 sekund.

Wiadomo, że liczby w przypadku „polskiego kickstartera” nie są aż tak imponujące, jak w przypadku międzynarodowego odpowiednika, ale wynika to z rozmiarów rynku. Ten prawdziwy Kickstarter jest skierowany przede wszystkim do Amerykanów, ale tak naprawdę projekt może dodać każdy, kto zna język angielski. PolaPotrafi.pl działa tylko i wyłącznie w naszym kraju i z racji tego 109 projektów należy uznać za sukces.

REKLAMA
infografika polak potrafi
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA