REKLAMA

Procesor z Playstation 4 w komputerze? AMD nie mówi nie

Specyfikacja konsoli Playstation 4  nie była zaskoczeniem dla nikogo, kto choć trochę interesuje się konsolami i rynkiem gier. Informacje o możliwości zastosowania w tym sprzęcie układu AMD napływały do mediów od co najmniej kilku miesięcy. Okazuje się, że teraz firma ta zastanawia się nad wprowadzeniem stworzonego przez siebie układu do komputerów osobistych.

Procesor z Playstation 4 w komputerze? AMD nie mówi nie
REKLAMA

Procesor zastosowany w Playstation 4 to SoC stworzony we współpracy AMD i Sony, ale umówmy się, każdy chyba jest przekonany o  tym, że znacznie większą część pracy wykonało przy nim AMD, a nie japońska firma. W wywiadzie przeprowadzonym z serwisem The Inquirer, przedstawiciele AMD zdradzili, że są zainteresowani przeniesieniem tego układu do komputerów PC, oczywiście po zrezygnowaniu z elementów, które wprowadziło Sony i które są przydatne tylko w konsoli Sony.

REKLAMA

Czy to oznacza, że niebawem zobaczymy komputery z wnętrznościami Playstation 4 i działającym na nich systemem Windows? Niekoniecznie. Co prawda ma on procesor oparty o architekturę x86, jednak został też wyposażony w kontroler pamięci GDDR5, który obsługuje 8 GB RAM. Szkopuł jednak tkwi w tym, że nie jest to tylko pamięć graficzna, ani tylko systemowa, a przestrzeń współdzielona. Być może uruchomienie na takiej konfiguracji systemu Windows byłoby możliwe, jednak z całą pewnością platforma taka byłaby trudna w naprawie. Wymiana któregokolwiek jej elementu byłaby po prostu niemożliwa.

Organizacja JEDEC nie zna specyfikacji pamięci GDDR5, więc wytwórcy pamięci nie mieliby możliwości tworzenia własnych modułów, które byłyby dostępne w sklepach. Jeszcze kilka lat temu decyzja o zintegrowaniu całości układu mogłaby być dla wielu osób szokiem, jednak w czasach smartfonów, tabletów i Ultrabooków, w których nie da się wymienić praktycznie nic, przyjmuję tę wieść z obojętnością.

Sony PlayStation 4 Gamepad

Uważam, że zrezygnowanie z tego typu pamięci RAM nie wchodzi w grę. AMD i Sony zdecydowały się na zastosowanie w Playstation 4 superszybkiej GDDR5 pracującej na szynie o szerokości 256-bit. Łączna przepustowość takiego rozwiązania wynosi 176 GB/s, czyli sześć razy więcej niż w procesorach Ivy Bridge współpracujących z typową pamięcią DDR3-1600. Wyrugowanie układu z tego elementu może spowodować gwałtowny spadek jego wydajności, a zwłaszcza jego części graficznej.

REKLAMA

Mam ogromną nadzieję, że AMD uda się stworzyć w pełni działający układ bazujący na tym z Playstation 4 i potrafiący współpracować z komputerami PC. Chciałbym też, by został on zmodyfikowany w jak najmniejszym stopniu. Być może wówczas modderzy będą mieli ułatwione zadanie i bez problemu stworzą oprogramowanie, które umożliwi uruchomienie na nowej konsoli Sony systemu operacyjnego Microsoft Windows.

Wówczas kupując Playstation 4 otrzymywalibyśmy nie tylko konsolę do najnowszych gier, ale też świetny komputer do pracy i uruchamiania starszych tytułów, których nigdy nie zobaczymy na dotychczasowych konsolach (chociażby stare strategie czasu rzeczywistego). Muszę przyznać, że gdyby Xbox albo Playstation zaoferowały możliwość działania jako PC, z chęcią bym kupił taką konsolę. W końcu lepiej jest mieć jedno urządzenie uniwersalne zamiast kilku oddzielnych. To nie tylko wygoda, ale oszczędność miejsca i pieniędzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA