Tech

GG telefon, czyli jak zaskoczyć rynek po raz kolejny

GG, a wcześniej Gadu Gadu nie raz negatywnie lub pozytywnie zaskakiwało swoich klientów. Pozytywnie co prawda rzadko, ale usługi takie jak webowa wersja GG, czy wirtualny dysk z pewnością były i są nadal ciekawe. Zarazem świadczą one o tym, że najstarszy polski komunikator nie zamierza się poddawać i będzie dzielnie walczył z Facebook Messengerem oraz ze Skypem.

Wśród negatywnych niespodzianek można przytoczyć choćby fakt, że rozwój aplikacji i premiery coraz to nowszych jej wersji rozczarowywały, czy też to, że telefonia mobilna w wykonaniu GG była finansowym strzałem w kolano. Teraz twórcy GG wychodzą na rynek z nowym produktem. GG telefon bo tak brzmi jego nazwa to nowa usługa rozmów głosowych dla użytkowników popularnego komunikatora GG. Dzięki niej użytkownicy programu mogą dzwonić z niego wprost na numery stacjonarne oraz komórkowe, zarówno te polskie jak i zagraniczne. A to wszystko w naprawdę niskich cenach. GG Network SA wprowadziła nową platformę płatnych rozmów VoIP we współpracy z firmą easyCALL.pl.

Aby zainstalować aplikację musimy posiadać program GG na swoim komputerze. Później należy wejść do katalogu aplikacji i tam wybrać telefon.

Następnie pozostaje kwestia doładowania konta za pomocą SMS albo przelewu. Jeżeli zasilimy konto to po włączeniu opcji VoIP będziemy już mogli wykonywać połączenia.

Ceny połączeń, zarówno krajowych jak i zagranicznych, są o wiele niższe w porównaniu z telefonią tradycyjną. Koszt minuty połączenia w usłudze GG telefon na polski numer stacjonarny wynosi 7 gr, a ceny połączeń międzynarodowych zaczynają się już od 2 gr za minutę rozmowy (cena ta dotyczy Kanady). Na krajowe numery komórkowe zadzwonimy już za 19gr/min. Użytkownicy po pobraniu i uruchomieniu aplikacji GG telefon otrzymują bezpłatnie 1 minutę na przetestowanie usługi. Dodatkowo za każde odebrane 3 minuty połączenia, przyznawana jest również bezpłatna 1 minuta dla rozmów wychodzących.

Z nowej usługi rozmów głosowych przez Internet można korzystać również bez komputera poprzez bramkę VoIP. Niewielkie urządzenie, które po skonfigurowaniu i podłączeniu do Internetu i telefonu analogowego może służyć w domu lub pracy jako telefon działający w oparciu o usługę GG telefon.

Zaletą GG telefonu jest możliwość ustawienia własnego numeru stacjonarnego z numerem kierunkowym – dzięki czemu nadal jesteśmy dostępni pod tradycyjnym numerem telefonicznym, ale najważniejsze – nie musimy płacić obowiązkowego abonamentu miesięcznego. Płacimy jedynie za wykonane połączenia, podobnie jak to się odbywa w modelu pre-paid w telefonii komórkowej. Dodatkowo użytkownik może przenieść do GG telefon dotychczasowy numer telefonii stacjonarnej od innego operatora.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość odbierania na GG połączeń przychodzących z numerów telefonów komórkowych i stacjonarnych. Wystarczy, aby nasz znajomy zadzwonił do nas na nr 221 221 221 i potem wybrał nasz nr GG. Wówczas komunikator GG w komputerze pełni rolę pełnoprawnego telefonu. Możemy dzwonić z komunikatora na numery telefonii stacjonarnej i komórkowej i odbierać takie połączenia.

Wszystko to brzmi pięknie i ładnie do czasu, aż nie zainstalujemy programu GG. Żeby przetestować nową usługę musiałem wykonać tą czynność i do teraz tego żałuje. To było dla nie 20 najgorszych minut korzystania z komunikatora internetowego odkąd pamiętam. Zasobożerność aplikacji GG, nawet na moim Zenbooku, była na tyle odczuwalna, że program zawieszał się, mimo iż zasobów w komputerze na co dzień nie brakuje.

Nie wiem, kiedy twórcy GG wreszcie zadbają o optymalizację swojej aplikacji, ale do czasu gdy nie będzie ona działać na tyle sprawnie jak chociażby Skype, z którym również często bywają problemy, to nie ma szans by GG obroniło się przed rosnącą konkurencją. Nawet mimo tego, że nowa usługa jest naprawdę świetnym i przemyślanym pomysłem, który doskonale może zagospodarować potencjał całej sieci GG Network.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst