REKLAMA

Aplikacje mobilne przydają się również na cmentarzu

Aplikacje mobilne potrafią zwiększyć nasza produktywność, ułatwić kontakt ze znajomymi oraz dostarczyć rozrywki w wolnym czasie. Okazuje się jednak, że również w takim dniu jak dziś, możemy skorzystać z kilku dedykowanych programów, które ułatwią nam dotarcie na cmentarze a nawet odnalezienie odpowiedniego grobu.

01.11.2012 15.01
Aplikacje mobilne i witryny internetowe pomogą dotrzeć na cmentarz i odnaleźć odpowiedni grób
REKLAMA
REKLAMA

Wyprawę na obchód nekropolii warto rozpocząć od sprawdzenia, czy w naszym smartfonie znajduje się dobra aplikacja do nawigacji GPS. Twórcy programu NaviExpert oraz Korkosfera jak co roku zadbali o ułatwienie podróży osobom, które własnymi samochodami planują dotrzeć na parkingi rozmieszczone w okolicach cmentarzy. Aplikacja pozwala na pobieranie map, które są na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu będziemy poinformowani o wszystkich zmianach w organizacji ruchu, co powinno znacząco ułatwić wszystkim kierowcom dojazd do celu. Oczywiście taki program nie pozwoli nam na całkowite uniknięcie korków, ale z dużym wyprzedzeniem poinformuje o wszystkich utrudnieniach w ruchu.

Bez wątpienia przydatna okaże się funkcja CB, dzięki której użytkownicy mogą wzajemnie informować się o wszelkich zdarzeniach na drodze, napotkanych kontrolach drogowych, fotoradarach i wypadkach. "Funkcja CB nie tylko poprawia bezpieczeństwo naszych użytkowników" - mówi Adam Bąkowski, Prezes Zarządu NaviExpert. - "Kierowcy przekazując sobie wzajemnie informacje o aktualnej sytuacji drogowej zwiększają komfort jazdy i bezpieczeństwo na drogach" - dodaje.

Aplikacja mobilna Sakralny Poznań

Gdy już dotrzemy pod odpowiedni cmentarz kolejnym problemem może być odnalezienie starego rodzinnego grobowca. Jeżeli nie odwiedzamy takich miejsc regularnie, mogą pojawić się pewne problemy z trafieniem w odpowiednią alejkę i odnalezieniem tego właściwego grobu. Tutaj pomocne będą programy mobilne przygotowywane i aktualizowane przez odpowiednie organy dbające o daną nekropolię lub zewnętrzne lokalne firmy zajmujące się tworzeniem aplikacji.

Jako przykład mogą posłużyć aplikacje takie jak Sakralny Poznań lub Szczecińskie Cmentarze, które pozwalają na odnalezienie szukanej nekropoli oraz grobu wybranej osoby. Programy te pozwalają na wyszukiwanie miejsca pochówku bliskiej nam osoby po wpisaniu jej imienia i nazwiska. Sakralny Poznań pozwala również na odnalezienie grobów znanych Poznaniaków takich jak m.in. Jan Henryk Dąbrowski, Karol Marcinkowski czy Józef Wybicki.

ipowazki.pl
REKLAMA

Cmentarz Powiązkowski posiada specjalną witrynę, która jest swoistym wirtualnym przewodnikiem po nekropoli "Stare Powązki". Projekt ten ma na celu zgromadzenie często przez wielu zapomnianej już wiedzy na temat tego miejsca. Mapy oraz materiały multimedialne prezentują historię cmentarza i zdradzają informacje dotyczące pochowanych tam osób. Niebawem powinna powstać również mobilna aplikacja, która rozszerzy funkcjonalność serwisu i pozwoli na łatwe wyszukanie i zlokalizowanie danego grobu.

Na wielu dużych europejskich cmentarzach popularność zyskują dwuwymiarowe kody QR, w których zapisane są informacje dotyczące pochowanych tam osób. Kody umieszczane są na nagrobkach i po zeskanowaniu prowadzą do stron wizytówek, które zawierają notki biograficzne o danej osobie lub całym rodzie. Tak intensywna ekspansja nowych technologii w bardzo wrażliwą sferę związaną z utratą bliskich osób może być dla wielu ludzi nie do zaakceptowania. Jednak warto dostrzegać dobre strony, które niosą ze sobą  ze owoce pracy inżynierów i programistów. Jeżeli na cmentarzach nie doprowadzimy do sytuacji, w której będziemy przeciskać się przez tłum osób biegających ze smartfonami i nawigujących się pomiędzy alejkami, czy też skanujących wszystkie kody QR w zasięgu wzroku to uważam, że taki postęp jest niegroźny i jak najbardziej potrzebny.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA