REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

AMD będzie produkować procesory ARM

Obecnie twórcy procesorów x86 nie mają w swojej ofercie chipów opartych na architekturze ARM. Co więcej, Intel niedawno krytykował firmy wyspecjalizowane w produkcji tego typu układów. Po głównym konkurencie Intela, AMD, można było spodziewać się tego samego. Jednak stało się zupełnie inaczej. Firma ta podjęła się stworzenia 64-bitowego procesora ARM.

31.10.2012
11:57
AMD będzie produkować procesory ARM!
REKLAMA

AMD swój ruch opisuje jako uzupełnienie oferty procesorów dla wielu rynków, rozpoczynając od środowisk chmur obliczeniowych i serwerów w centrach danych. Pierwszy procesor firmy AMD bazujący na architekturze ARM będzie zintegrowanym i wielordzeniowym układem System-on-a-Chip (SoC) zoptymalizowanym dla energooszczędnych, kompaktowych serwerów, które są wiodące w największych centrach danych. Produkcja pierwszego, bazującego na technologii ARM procesora AMD Opteron jest planowana na 2014 rok, a sam procesor będzie bazował na architekturze AMD SeaMicro Freedom.

REKLAMA

Nowe procesory AMD nie muszą być wydajniejsze od obecnie dostępnych jednostek po to, by zdobyć dużą część rynku. AMD stawia na nieski pobór energii i wysoką wydajność energetyczną. Bardzo ważne jest też, że AMD jako jedyny producent procesorów będzie miał w swojej ofercie nie tylko procesory oparte na architekturze ARM, ale też jednostki pracujące w oparciu o  dotychczas używaną architekturę x86. Pozwala to AMD działać na wszystkich rynkach i stać się pierwszą firmą z tak dużym doświadczeniem na rynku procesorów ARM

amd.jpg

Oto, co eksperci z różnych firm sądzą o inicjatywie AMD:

Wraz z planowanymi 64-bitowymi rozwiązaniami ARM, firma AMD przynosi doświadczenie sprawdzonego dostawcy procesorów do ekosystemu ARM. Firma ARM ma teraz pewność, że zostanie poważnym graczem w obszarze serwerów obsługujących zapytania stron internetowych i węzłów roboczych w środowisku Hadoop. AMD ma z kolei szansę zabłysnąć dostarczając dużą wartość w szczególności w stosunku wydajności do ceny oraz wydajności na Wat, czyli tam, gdzie platformy serwerowe o niskim poborze mocy działają na zadaniach w skali masowej. Dostępność 64-bitowych rozwiązań ARM jest ważnym kamieniem milowym, który będzie determinował to, jak szybko technologia ta będzie przyjmowana przez przedsiębiorstwa - powiedział Jimmy Pike, vice president i senior fellow w Dell Data Center Solutions group.

Aby radzić sobie ze zmieniającymi się obciążeniami, wymaganiami biznesowymi i eksplozją informacyjną, przedsiębiorstwa poszukują elastycznych rozwiązań obliczeniowych, które wprowadzają optymalną wydajność i redukują pobór energii. W ramach programu HP Pathfinder firmy AMD i HP kontynuują swoja trwającą od dekady współpracę mającą na celu tworzenie innowacji w zakresie sprawnych energetycznie obliczeń komputerowych wraz z rozwojem bogatych, energooszczędnych i kompaktowych ekosystemów serwerowych - powiedział przedstawiciel firmy HP.

Ekosystem obliczeń Hyperscale zaczyna nabierać kształtu w czasie coraz szybszego ewoluowania obciążeń i zadań dla serwerów. Firmy Red Hat i AMD stały na czele tego ruchu i dzisiaj ogłaszamy, że podejmujemy wspólne wysiłki mające na celu wsparcie kolejnej generacji 64-bitowych architektur ARM – ARMv8. To zaledwie pierwszy krok i jesteśmy podekscytowani możliwością dzielenia się z firmą AMD naszą specjalistyczną wiedzą nt. przedsiębiorczości opartej o rozwiązania systemów Linux, a także całym ekosystemem, podczas gdy starają się oni mieć duży wpływ na możliwość wyboru na powstającym rynku serwerów bazujących na rozwiązaniach ARM. W ramach tych działań zespół ARM w Red Hat z niecierpliwością wygląda możliwości udzielenia wsparcia procesorom AMD w przyszłych wydaniach systemu Fedora, tj. naszej rozwijanej ze społecznością dystrybucji Linuksa  -  powiedział Jon Masters, Chief ARM Architect w firmie Red Hat.

REKLAMA

Moim zdaniem AMD po prostu obrało taką samą pozycję jak Microsoft. Producent Windowsa zauważył, że obecnie popularne są sprzęty z układami ARM, więc stworzył z myślą o nich system operacyjny, czyli znany wszystkim Windows RT. W bardzo podobny sposób AMD po prostu zauważyło zmieniające się trendy. Jako że obecnie istnieje zapotrzebowanie na wielordzeniowe serwery cechujące się dużą wydajnością energetyczną, postanowiło stworzyć zrobione z myślą o nich procesory ARM. AMD nie jest takim gigantem jak Intel i nie zdominował rynku urządzeń x86. Właśnie dlatego musi działać na różnych rynkach, najlepiej wzrostowych. Dlatego firma tworzy nie tylko procesory, ale też karty graficzne, APU oraz właśnie procesory ARM.

Sądzę też, że to ryzykowny krok ze strony AMD. Jak wiadomo, firma nie jest w najlepszej kondycji finansowej i duże kwoty przeznaczone na rozwój kolejnej, zupełnie nowej rodziny produktów może być dla niej zabójcze. Oczywiście tylko jeśli nie odniesie sukcesu. Jeżeli produkcja ARM okaże się dla AMD rentowna, nikt nie będzie pamiętał o podjętym ryzyku, Zastanawiam się tylko, czy pojawienie się serwerowych procesorów ARM od AMD oznacza, że niedługo jednostki tej firmy zobaczymy w smartfonach i tabletach z systemem Android? Muszę przyznać, że chętnie zobaczyłbym taki produkt. W końcu im większa konkurencja, tym niższe ceny. Zaś AMD dzięki doświadczeniu w tworzeniu APU mogłoby zaprezentować w tym segmencie naprawdę ciekawe rozwiązania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA