REKLAMA

Samsung to nie tylko smartfony. To też statki, parki rozrywki i olej opałowy

23.08.2012 17.25
Samsung to nie tylko smartfony, to też ubezpieczenia, parki rozrywki, czołgi czy chemikalia..
REKLAMA
REKLAMA

Samsunga kojarzymy przede wszystkim z telefonów, telewizorów i sprzętów AGD. Tymczasem Samsung to około 30 spółek zależnych w wielu, czasem niespodziewanych dla nas europejczyków sektorach gospodarki. W rodzimej Korei Południowej Samsung odpowiada za niemal jedną piątą całego eksportu Kraju. Ten król smartfonów planuje sprzedawać ubrania w Chinach. Bo w Korei już sprzedaje, pod marką 8ight Seconds, w sieci swoich sklepów. Czym jeszcze zajmuje się Samsung?

Większość z tych najciekawszych z naszej perspektywy działań Samsung przeprowadza w Korei Południowej, ale nie tylko. Samsung produkuje komponenty elektroniczne różnego rodzaju – procesory, ekrany, pamięci, etc. Nic niespodziewanego. Dalej robi się ciekawiej. Oprócz baterii litowo-jonowych, Samsung SDI produkuje panele słoneczne oraz baterie do samochodów elektrycznych.

Samsung Heavy Intustries buduje za to statki. Jak przeczytamy na stronie, do końca grudnia 2011 roku Samsung dostarczył 797 jednostek pływających. Skoro statki, to też infrastruktura przybrzeżna oraz platformy morskie i to jedne z największych na świecie. Poza tym Smsung Heavy Industries konstruuje i buduje domy oraz bierze udział w budowie mostów, dróg, portów, tuneli metra czy lotnisk. Dodatkowo SHI dostarcza systemy obsługujące statki (energia, łączność i czujniki). To nie wszystko, energia wiatrowa? Proszę bardzo! Samsung ma w ofercie turbiny wiatrowe.

Samsung Techwin zajmuje się dostarczaniem systemów bezpieczeństwa, silników do helikopterów, turbin gazowych, a nawet części do broni i czołgów K9 Thunder wykorzystywanego na przykład w armiach Korei Południowej czy Turcji.

Samsung Total Petrochemicals zajmuje się, jak nazwa wskazuje, petrochemią. Z produktów przerobowych ropy Total produkuje surowce z polipropyenu i polietylenu, olej opałowy czy surowce do obudów do urządzęń elektronicznych. Obok Total Petrochemicals Samsung ma też Petrochemicals, który produkuje i licencjonuje kwas tereftalowy wykorzystywany przy produkcji włókien poliestrowych czy barwników. Samsung Fine Chemicals zajmuje się produkcją środków wykorzystywanych jako dodatki do cementu, papieru czy kapsułek na leki. Samsung BP Chemicals produkuje kwas octowy czy wodór… Dodatkowo przy każdej firmie działają ośrodki badawcze.

Dalej znajdziemy oddziały finansowe Samsunga zajmujące się przeróżnymi indywidualnymi oraz przemysłowymi ubezpieczeniami, inwestycjami różnego rozmiaru i programami lojalnościowymi. Samsung Life Insurance na przykład, spółka zależna Samsung Group, zajmuje się ubezpieczeniami nie tylko w Korei, a w 2011 roku wypracowała ponad 23 miliardy dolarów przychodu i 1,6 miliarda dolarów zysku netto. Robi wrażenie.

Oprócz tego Samsung ma też pełnoprawne Centrum Medyczne dla mieszkańców Korei, jak i turystów. Chiel Industries to spółka tekstylna, która oprócz produkcji zajmuje się też modą i do 2014 roku chce otworzyć sklepy swoich marek (porównywane do H&M) w Chinach. The Shilla Hotels & Resorts to z kolei dwa Hotele w Seulu Jeju. Wypoczynek przy Pacyfiku, ze SPA, basenami i pełnymi luksusami? Możliwy u Samsunga!

Moją ulubioną działalnością Samsunga jest za to Samsung Everland. Everland to największy w Południowej Korei i 13 największy na świeci park rozrywkowy z 6,6 milionem odwiedzających w zeszłym roku. Caribbean Bay to położony obok Everland największy na świecie park wodny, z atrakcjami zarówno wewnątrz budynków i na wolnym powietrzu.

Ale to nie wszystko. Samsung prowadzi ogromną liczbę aktywności, działalność ma tak mocno zdywersyfikowaną, że wgłębienie się we wszystkie aspekty zajęłoby pewnie dużo czau. Biotechnologia, famaceutyka, badania, reklama, rozrywka… – to wszystko w Samsungu. A gdy wyszło na jaw, że Sony zarabia więcej z ubezpieczeń, niż z produkcji sprzętów, to wszyscy wyrażaliśmy lekkie zdziwienie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA