REKLAMA

Wielu uważa go za najlepszy telewizor na rynku, czy naprawdę taki jest? Test Sony HX920

20.02.2012 14.52
Wielu uważa go za najlepszy telewizor na rynku, czy naprawdę taki jest? Test Sony HX920
REKLAMA
REKLAMA

Sony HX920 jest najwyżej pozycjonowanym modelem w ofercie japońskiego producenta. Prawdopodobnie dopiero jesienią zostanie zastąpiony modelem HX950. Do tego momentu będzie to najlepszy model jaki oferuje Sony. To także telewizor, który wielu ekspertów uważa za topowy . Redakcja Spider’s Web sprawdziła, czy rzeczywiście HX920 jest modelem wartym uwagi, a przede wszystkim czy jest wart swojej ceny.

To, co wyróżnia telewizor Sony od konkurencji, to panel podświetlany od tyłu diodami LED, czyli tak zwany FULL LED. W dodatku z przodu modelu znajdziemy szybę z Gorilla Glass, którą doskonale powinni kojarzyć właściciele chociażby Nokii Lumia czy Samsunga Galaxy SII oraz wielu innych tabletów i telefonów. Dzięki w miarę wąskiej czarnej ramce, telewizor prezentuje się okazale, choć cały wygląd psuje standardowo dołączana podstawka. Sony w swojej ofercie posiada opcjonalną podstawę do wszystkich modeli TV posiadających Gorilla Glass. Za sprawą srebrzystej szyny, telewizor prezentuje się wspaniale, niestety nie znajdziemy jej w standardowym zestawie.

Mimo tego braku, pudełko z telewizorem i tak zawiera znacznie więcej dodatków niż modele konkurencyjne. W zestawie odnaleźć można dwie pary okularów 3D oraz kamerę do wideorozmów na Skypie. Okulary migawkowe nie były dołączone do tak drogiego modelu jakim był testowany niedawno przez nas Sharp LE835E. Tu należy się plus dla Sony, choć dwie pary to wciąż za mało by cieszyć się materiałami 3D z całą rodziną, czy znajomymi. Do Sony HX920 dołączony jest także pilot, który swoim kształtem i funkcjonalnością nie odbiega od tych z pozostałych modeli telewizorów Sony, w tym testowanego przez nas EX720. Jednak w przypadku tego modelu, by podkreślić jego elitarność, pilot został wykonany z metalu, dzięki czemu jest cięższy, ale również prezentuje się lepiej. Brakuje w nim jednak funkcji podświetlania.

 

W materiałach promocyjnych telewizor jest zawsze ukazywany na dodatkowo płatnej podstawie

To, co najważniejsze w tym modelu tkwi jednak nie w wyglądzie samego urządzenia, a w jego technologicznych możliwościach. Dzięki pełnemu podświetlaniu diodami LED telewizor może oferować świetne odwzorowanie kolorów, w szczególności czerni. I tak rzeczywiście jest. Obraz jest naprawdę bardzo dobry, zarówno na materiale HD jak i kanałach telewizyjnych o standardowej rozdzielczości. Oczywiście różnica pomiędzy różnymi rodzajami materiałów jest jak najbardziej widoczna. Na filmach z blu-ray, czy wybranych pozycjach z kanałów nadających w wysokiej rozdzielczości, obraz jest po prostu „miodny”. W trybie kinowym otrzymamy ciepłe kolory rodem z telewizorów plazmowych, czy testowanego niedawno olbrzymiego Sharpa 70LE835E.

By nie było jednak zbyt różowo, warto zwrócić uwagę na dwa mankamenty. W ciemności z łatwością wypatrzymy efekt halo, czyli jasną poświatę wokół elementów umieszczonych na czarnym tle oraz słabe podświetlanie na dolnych narożnikach. Dolne rogi widać są bolączką Sony – identyczny problem był widoczny w testowanym przez nas wcześniej modelu EX720. Jednak HX920 jest telewizorem kilka klas wyższym i taka przypadłość wydaje się być nie na miejscu.  Producent dostrzega ten problem i wypuszcza aktualizacje oprogramowania; ostatnia z nich zmniejszyła nieco ten efekt. 

W kontekście obrazu nie sposóbnie  wspomnieć o trybie 3D. Telewizor korzysta z technologii aktywnych okularów migawkowych. Możemy oglądać natywne obrazy 3D z blu-ray, kanałów telewizyjnych, czy specjalnie przygotowanego serwisu vod, gdzie znajdziemy kilkadziesiąt materiałów promocyjnych, od trailerów filmów po teledyski i zbiór bramek z piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Dodatkowo dostępny jest także tryb konwersji z 2D do 3D, jednak to tylko dodatek – efekt trójwymiaru jest widoczny, mimo to, nie jest to czego oczekujemy od oglądania trójwymiarowych filmów. W przypadku natywnych materiałów 3D jest już znacznie lepiej. Obraz 3D jest naprawdę bardzo dobry – nie uświadczymy tu szczególnie denerwującego crosstalku, czy migotania. Efekt 3D jest znacznie lepszy niż w modelu Sony EX720 i porównywalny z telewizorami konkurencji oferującymi aktywne okulary 3D.

Oglądanie telewizji to nie tylko obraz, ale także dźwięk. W przypadku Sony HX920 plasującego się jako sprzęt klasy hi-end uświadczymy czysty, dobry dźwięk i przy ustawieniach przestrzennych rzeczywiście poczujemy jego głębię. Nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak jest znacznie lepiej niż w większości aktualnie dostępnych na rynku telewizorów. Z dotychczas przetestowanych przez Spider’s Web ekranów, lepiej z dźwiękiem radził sobie tylko Panasonic VT30.

Dzisiaj trudno ocenić telewizor tylko pod względem jakości obrazu i dźwięku. Duże znaczenie mają dodatkowe funkcje multimedialne. Najwidoczniej jednak Sony uważa, że skoro telewizory posiadają dobrej jakości parametry i eleganckie wzornictwo, to nie muszą już  walczyć o klienta ofertą multimedialną. Pierwsze co uderza w oczy, to problemy ze złączem USB. Musimy pogodzić się z faktem, że nie podepniemy pod telewizor dysków sformatowanych w innym formacie niż FAT. Odtworzymy pliki mp3 czy zdjęcia, ale możemy zapomnieć o niezwykle popularnych plikach mkv. USB zdaje się być więc mało atrakcyjne.

Usługi internetowe, do których dostęp uzyskamy za pośrednictwem wbudowanego Wi-Fi lub złącza ethernet, możemy podzielić na 3 części: treści wideo, widżety oraz przeglądarkę internetową. Przeglądanie sieci za pomocą pilota jest uciążliwe, jednak wykonalne. Strona Spider’s Web uruchomiła się poprawnie, choć czas, który był potrzebny na wpisanie adresu a przede wszystkim na załadowanie treści był wystarczający by podejść do biurka sprawdzić dostępność nowych artykułów i jeszcze zabrać z kuchni coś do przegryzienia. Poza korzystaniem z sieci na telewizorach LG z pilotem Magic Remote, przeglądanie tradycyjnego internetu nie jest wygodne. To tylko dodatek, który świetnie prezentuje się na ulotkach promocyjnych, ale nie w warunkach domowych.

Widżety to dostęp do Facebooka, Twittera, czytnika rss, zegarka czy kalkulatora. Funkcja pojawia się w bocznej kolumnie podczas oglądania telewizji i z odległości 3 metrów nie jest już zbyt przydatna na ekranie 46 calowego telewizora, zapewne lepiej prezentuje się z bliższej odległości lub większych przekątnych, wszak HX920 jest dostępny także w rozmiarze 65”.

Ze wszystkich funkcji internetowych najciekawiej prezentują się materiały wideo. Wśród nich znajdziemy TVN Player, IPLA, AXN, YouTube i wiele innych zagranicznych serwisów z treściami filmowymi. Jeden z naszych stałych czytelników zwrócił bardzo ciekawą uwagę na to, że podczas przeglądania YouTube nie odnajdziemy oficjalnych teledysków. To bardzo brzydka praktyka Sony. Do innych usług z oferty wideo zastrzeżeń raczej mieć nie można.

Zupełnie osobną funkcją jest aplikacja Skype, która działa tylko i wyłącznie po podłączeniu zewnętrznej kamery posiadającej wbudowany mikrofon. To na pewno ciekawa opcja jeśli chcemy całą rodziną porozmawiać wieczorem z kimś bliskim. Wszystko działa sprawnie – najważniejsze, że sama kamera jest dołączona do zestawu. W innych modelach Sony, czy w telewizorach innych producentów, to dodatkowy koszt rzędu 300-500 złotych.

Sony HX920 to technologiczne jeden z najlepszych sprzętów na rynku, jednak posiada drobne mankamenty. Niestety nie ma obecnie sprzętu idealnego, każdemu z urządzeń czegoś brakuje. Urządzenie nie należy do najtańszych – 46-calowy model to koszt przynajmniej 7700 złotych, model 55-calowy to już wydatek blisko 12 tysięcy, dokładając kolejne 8 tysięcy zakupimy telewizor o 10 cali większy. To sporo, zwłaszcza, że niższe modele Sony także oferują bardzo przyzwoity obraz, choć bez pełnego podświetlania LED, jednak za dużo mniejsze pieniądze. Mankamentem wszystkich modeli Sony jest jednak słabe wsparcie multimediów – taka jest polityka firmy i raczej się to już nie zmieni. Chcąc mieć pełny dostęp do formatów z sieci, musimy pomyśleć o Koreańczykach. Natomiast Sony w modelu HX920 oferuje obraz niemal perfekcyjny. Świetna czerń, bardzo dobry tryb 3D czy monolityczny design powinny wiele osób usatysfakcjonować.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA