iPad szokuje Japonię
W piątek iPad debiutował na 9 kolejnych, po amerykańskim, rynkach. Jeśli porównywać wydarzenie do debiutu iPhone'a 3G w 2008 r., to było to nawet bardziej spektakularne wydarzenie. Były kilometrowe i na dobę długie kolejki i nowy fenomen - szaleństwo na jednym z najtrudniejszych rynków dla producentów elektroniki - Japonii.
W głównym sklepie Apple'a w Tokyo w momencie otwarcia bram o 8 rano lokalnego czasu w kolejce ustawionych było ponad 1200 klientów żądnych zakupu iPada. W Apple Store na Regent Street w Londynie pierwsi kolejkowicze zajmowali miejsca na 24 godziny przed oficjalnym debiutem tabletu. Podobnie było na siedmiu pozostałych rynkach, na których 28 maja 2010 r. debiutował iPad, czyli: Australii, Kanadzie, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Pierwsze szacunki sprzedaży nie powinny więc dziwić. Według informacji przekazanej przez weekendowy "The Sun" (choć akurat do tej gazety pełnego zaufana mieć nie można), w Europie dokonano ponad 900 tys. zamówień iPada przed oficjalną premierą. Australijski "Daily Telegraph" donosi z kolei, że podczas pierwszego dnia Australijczycy kupili 30 tys. tabletów Apple'a, a kolejnych 20 tys. sprzedać się miało do końca pierwszego weekendu.
Media tradycyjne na całym świecie relacjonowały na bieżąco sytuację przed sklepami Apple'a. W ciągu całego weekendu YouTube rozgrzany był do czerwoności profesjonalnymi oraz amatorskimi nagraniami ze wszystkich dziewięciu rynków, na których debiutował iPad. Jednak największe szaleństwo i jednocześnie największe zaskoczenie wzbudził iPad w Japonii.
Ten kraj to przecież przyczółek dla elektroniki użytkowej, od lat słynący z niesamowicie szybkiej adopcji gadżetów, które dopiero później stawały się światowymi hitami. Japonia od co najmniej kilkudziesięciu lat była wylęgarnią firm z branży hi-tech, które później stawały się gigantami światowej gospodarki. Jednocześnie był to rynek najbardziej hermetyczny; najmniej otwarty na akceptację nowinek technologicznych zagranicznych firm. Dziś Japonia to ciągle globalny lider myśli i rynku w telewizorach, kamerach cyfrowych i konsolach do gier, ale japońskie firmy tracą swoją pozycję w telefonach komórkowych, urządzeniach domowej elektroniki użytkowej oraz nowoczesnego oprogramowania.
Od pewnego czasu pozycja Japonii na rynku powoli traciła na znaczeniu - najpierw za sprawą koreańskich rywali, takich jak Samsung, a ostatnio za sprawą Apple'a, którego iPhone wydarł 72% rynku wszystkich smartfonów sprzedanych w Japonii w roku rozliczeniowym, który skończył się 31 marca. To spektakularny wynik, tym bardziej jeśli przyjmiemy do wiadomości, że dwaj inni liderzy rynku smartfonów: Nokia i RIM prawie w ogóle odpuściły sobie rynek japoński i nie znaczą na nim nic.
Debiut iPada zmienia jednak przestrzeń medialną w Japonii, bo po raz pierwszy w historii debiut niejapońskiego gadżetu traktowane jest jako wydarzenie o największym znaczeniu. Jak podaje "Wall Street Journal", ponad pół tuzina japońskich gazet biznesowych i technologicznych na swoich okładkach przedstawiały iPada, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej w przypadku zagranicznego produktu. Fakt, że Softbank - sieć mobilna, która wprowadza iPada na rynek japoński, zakończyła zbiórkę zamówień na urządzenia zaledwie po trzech dniach, zdecydowanie uwiarygadnia hurraoptymistyczne nastawienie prasy.
Niektórzy posunęli się nawet do tego, aby debiut iPada w Japonii porównać do bardzo ważnego momentu w historii - 1853 roku, kiedy słynne amerykańskie "czarne statki" dowodzone przez Commodore Matthew Perry'ego otworzyły rynek japoński na Zachód, kończąc jej światową izolację.