REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ballmer i Ozzie na D8: za wcześnie na grzebanie peceta

03.06.2010
19:36
REKLAMA
REKLAMA

Na konferencji D8 szef Microsoftu, Steve Ballmer mówił o śmierci peceta (wszelkie pogłoski na ten temat są przesadzone), tabletach (w końcu odniosą sukces) i konkurencji. Nie obyło się też bez drobnych złośliwości pod adresem iPada.

Na konferencji D8 pojawili się Steve Ballmer (szef Microsoftu) oraz Ray Ozzie (główny architekt oprogramowania). Obaj odpowiadali na pytania Walta Mossberga. Oto najciekawsze fragmenty wywiadu:

O końcu peceta

Zdecydowanie nie nadchodzi – mimo rosnącej popularności smartfonów i tabletów. Według Ballmera, pecet ma się bardzo dobrze i będzie się miał coraz lepiej. Urządzenie służące ?do wszystkiego? zawsze będzie potrzebne – ?ludzie nie chcą mieć kilku osobnych gadżetów, albo ich na nie nie stać?. Zagrożeniem nie jest też cloud computing (przenoszenie usług i aplikacji na serwery umieszczone w internecie): ?Trend jest dzisiaj taki, że urządzenia końcowe są coraz bardziej zaawansowane, a nie coraz prostsze? – Ballmer. Cloud computing nie jest zagrożeniem dla biznesu Microsoftu (opierającego się głównie na sprzedaży systemów operacyjnych oraz aplikacji biurowych) – według Ballmera to raczej szansa.

O tabletach

Jeden rozmiar to za mało. Tablety z Windows będą przyjmowały najróżniejsze formy – również lekkiej tabliczki pozbawionej klawiatury (jak iPad). Według Ozziego, konsumpcja treści nie jest jedynym zastosowaniem tabletu. Część urządzeń tego typu powinna być zaprojektowana również z myślą o tworzeniu. Zarówno Ballmer jak i Ozzie nie podzielają niechęci Jobsa do rysików. A propos Jobsa i Apple: ?byłem wczoraj na spotkaniu, na którym ktoś próbował robić notatki za pomocą iPada – to było interesujące…? – Ballmer.

O Windows Mobile

Mówiąc o Windows Mobile, Ballmer przyznał się do porażki: ?Byliśmy liderami, a teraz w statystykach rynkowych zajmujemy piąte miejsce […] Straciliśmy cały cykl?. Recepta na sukces: dążenie do perfekcyjnego realizowania dobrych pomysłów. ?Mówimy o bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku; liderzy zmienili się dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat – to nasza szansa? – Ballmer.

O iPhone

Najważniejszą zaletą iPhone jest przeglądarka WWW. ?Ludzie zwracają uwagę na aplikacje, ale to przeglądarka jest tym, co wyróżnia ich [Apple] produkt na tle innych? – Ballmer. Jednoznacznie zaprzeczono pogłoskom jakoby technologia Silverlight miała pojawić się w iPhone.

O Androidzie i Chrome OS

?Jeśli chodzi o telefony, Android to poważna konkurencja. W przypadku urządzeń o większych ekranach – kto wie… […] nie rozumiem, dlaczego Google musi mieć dwa różne systemy operacyjne? – Ballmer. Ozzie ma swoje wytłumaczenie: ?Android to przeszłość, Chrome OS – przyszłość?. W przypadku Androida, aplikacje są przechowywane lokalnie. W Chrome OS to po prostu kolejne zakładki przeglądarki WWW.

O RIM i mobilnym internecie

BlackBerry przestało być telefonem dla biznesu – RIM jest coraz mocniejszy w segmencie konsumenckim. Ballmer ma jednak pewne wątpliwości co do przyszłości tej platformy: ?internet był wymyślony dla pecetów […] dzisiaj wszyscy próbują projektować telefony tak, by również one mogły z niego korzystać […] firmy takie jak RIM, które nie mają nic wspólnego z pecetowym biznesem mogą w tym momencie zostać z tyłu – ale równie dobrze może się okazać, że ich perspektywa jest lepsza?.

Cały wywiad można przeczytać na Engadgetcie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA