REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Recenzja oprogramowania 2.2 iPhone'a

28.11.2008
12:15
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze oprogramowanie iPhone’a oznaczone jako 2.2 przynosi kilka nowych funkcji oraz znacznie poprawia ogólną stabilność urządzenia. Niestety ma też swoje wady. Największą z nich jest szybszy drenaż baterii. Według średnich wyliczeń z obserwacji tygodniowych bateria wyczerpuje się o 20 – 25% szybciej niż z poprzednio zainstalowaną wersją oprogramowania 2.1.

Najciekawsze

Z najciekawszych nowych funkcjonalności należy wymienić dodanie możliwości pobierania podcastów bezpośrednio w iPhone w aplikacji iTunes oraz zmiany w AppStore, które powodują, że wyszukiwanie przydatnych aplikacji jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Niestety podcastów nie pobierzemy z iTunes jeśli jesteśmy zarejestrowani w polskiej wersji AppStore. Jest jednak bardzo prosty sposób, w jakim tą niedogodność można wyeliminować? (przy okazji uzyskamy dostęp do znacznie większej liczby aplikacji w AppStore; warto być zarejestrowanym w co najmniej dwóch wersjach sklepu, np. polskiej oraz amerykańskiej).

Mapy Google

Jedną z bardziej spektakularnych zmian w iPhone 2.2 jest dodanie widoku ulicznego w Google Maps z uwzględnieniem transportu miejskiego. Niestety dla użytkowników iPhone’a w Polsce niewiele się zmieni, ponieważ widoku ulicznego polskich ulic w ogóle nie ma, a wyznaczanie tras transportu miejskiego działa jedynie w dwóch polskich miastach: Olsztynie i Białymstoku (informację tą zdobyłem na blogu iPod.info.pl). Poza nowymi ikonkami w aplikacji niewiele się więc na Polaków zmienia.

Safari

iPhone jest teraz dużo bardziej stabilny, szybciej otwierają się aplikacje, mniej razy urządzenie zawiesza się. Dotyczy to także mobilnej wersji przeglądarki Safari, która nie tylko uzyskała nowy wygląd (na wzór desktopowej wersji Safari), ale jest również dużo bardziej stabilna i chyba nieco szybsza. Niestety Safari ciągle nie może poradzić sobie ze stroną www.gazeta.pl i z poziomu iPhone’a jestem zmuszony ją omijać.


Mniejsze poprawki

Oprogramowanie 2.2 przynosi szereg mniejszych poprawek, które czynią użytkowanie iPhone’a bardziej przyjaznym. Przede wszystkim Apple zdecydowało się dodać możliwość wyłączenia autokorekty niejako przyznając, że nie każdy użytkownik iPhone’a lubi rozwiązanie narzucone w poprzednich wersjach oprogramowania. Posiadacze iPhone’ów po jailbreaku nie muszą więc już instalować dodatkowego oprogramowania (kb2 oraz BossPrefs), żeby wyłączyć autokorektę.

Bardzo wygodną funkcją jest dodanie nowej funkcjonalności do przycisku Home (ten pod dotykowym ekranem). Wciśnięcie przycisku Home podczas przeglądania dowolnego pulpitu przeniesie nas do pierwszego ekranu.

iTunes

Dodanie możliwości pobierania podcastów bezpośrednio z iPhone’a wydaje się być najbardziej spektakularną nowością w oprogramowaniu 2.2 dla przeciętnego użytkownika. Po otworzeniu aplikacji iTunes znajdziemy tam nowy przycisk – Podcasty, który daje dostęp do praktycznie niezliczonej wersji różnych audycji audio i video. Pobieranie (zarówno poprzez WiFi, jak i sieć komórkową) i zarządzanie podcastami działa identycznie jak w przypadku muzyki z jedną małą, ale jakże istotną różnicą: wszystkie podcasty są darmowe! Wydaje się, że iPhone to wręcz idealne urządzenie do pobierania i oglądania/słuchania podcastów i aż dziw bierze, że ta funkcjonalność dodana została dopiero po półtora roku obecności iPhone’a na rynku.

AppStore

Bardzo ciekawe zmiany na lepsze nastąpiły także w AppStore. Wprawdzie nie dodano jeszcze oczekiwanej funkcji pobierania wesji demo aplikacji (choć wielu deweloperów oferuje darmowe wersje light swoich aplikacji), ale znacznie ułatwiono użytkownikom proces wyszukiwania ciekawych i przydatnych aplikacji.

Wszystkie kategorie, w których zgrupowane są aplikacje posiadają teraz ikonki.


Po wejściu w daną kategorię aplikacji uzyskujemy dostęp do trzech nowych przycisków: „top paid” (najlepsze płatne), „top free” (najlepsze darmowe) oraz „release date” (data wydania).


Przywrócono również opcję „uaktualnij wszystkie”, kiedy dostępne jest więcej niż jedno uaktualnienie zainstalowanych aplikacji. Ta opcja była dostępna w 2.0, ale zniknęła w 2.1.

Po usunięciu aplikacji z iPhone’a pojawi się monit o możliwości napisania recenzji aplikacji oraz ocenienia jej odpowiednią liczbą gwiazdek.

Podczas przeglądania dostępnych aplikacji mamy teraz do dyspozycji kilka zrzutów ekranu zamiast jednego jak było to do tej pory.


Inne

Według Apple nowe oprogramowanie poprawia także funkcjonowanie programu Mail, ale ponieważ nie miałem z nim wcześniej żadnych problemów (poza jednym, o którym poniżej), więc nie zauważyłem także żadnych zmian na lepsze.

Pojawiły się również japońskie emotikony, ale nie jestem ich fanem i przyznaję, ze nawet ich nie testowałem.

Poprawiono również łączenie się z zabezpieczonymi sieciami (WPA) WiFi, ale w tym przypadku również nie zauważyłem żadnych zmian skoro poprzednio nie zauważyłem problemów.

Problemy

Największą wadą nowego oprogramowania jest znacznie szybszy drenaż baterii. Po tygodniu testów zauważyłem przyspieszenie wyczerpywania się baterii o 20 – 25%. To bardzo zła wiadomość dla tych, którzy z iPhone’m rzadko bywają w pobliżu komputera, czy dostępu do prądu.

Zaraz po zainstalowaniu 2.2 zauważyłem także brak kompatybilności pomiędzy niektórymi aplikacjami a nowym oprogramowaniem 2.2. Translator, Burning Monkey Casino oraz AroundMe nie działały poprawnie. Na szczęście szybko zostały zaktualizowane do wersji zgodnych z 2.2.

Dużym problemem był jednak brak działania aplikacji Mail przez kilka dni. Okazało się, że działo się tak ze względu na brak kompatybilności IntelliScreen z najnowszą wersją oprogramowania iPhone’a. Po uaktualnieniu aplikacji do najnowszej wersji problem zniknął. Niemniej jednak przez kilka dni nie miałem dostępu do zasobów poczty na iPhone, co było niezwykle uciążliwe. Nie mogę jednak zbyt głośno protestować skoro IntelliScreen nie pochodzi z zasobów AppStore.

Podsumowanie

Nowe oprogramowanie fabryczne iPhone’a nie przynosi rewolucyjnych zmian. Ciągle nie dodano funkcji kopiuj/wklej, obsługi wiadomości MMS, horyzontalnego widoku klawiatury w aplikacji Mail oraz nawigacji samochodowej. Z bardzo oczekiwanych od Apple funkcjonalności dodano praktycznie tylko dwie: możliwość wyłączenia autokorekty w ustawieniach oraz dodanie podcastów do zasobów mobilnej wersji iTunes.

Najważniejszą jakościową zmianą jest ogólna poprawa stabilności działania iPhone’a, który mniej się zawiesza i szybciej działa. Bardzo denerwujący wcześniej długi czas oczekiwania na aktywny dostęp do kontaktów przy włączonej synchronizacji push z MobileMe został usunięty.

Martwi jednak przede wszystkim szybszy drenaż baterii.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA