Liczba bankomatów w Polsce spada. Niedługo będzie problem z wypłaceniem gotówki
Nowe dane nie napawają optymizmem. Liczba dostępnych bankomatów na terenie całego kraju z każdym rokiem spada. Wystarczy tylko spojrzeć na perspektywę kilku wcześniejszych lat. Jednocześnie Polacy wypłacają mniej pieniędzy z bankomatów. Wpłaty gotówki są jednak wciąż popularne.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że Polska w ostatnich latach została mocno scyfryzowana. I nie chodzi wyłącznie o usługi takie jak mObywatel, ale też korzystanie z cyfrowego pieniądza, płatności kartą oraz płatności kodami BLIK, dzięki którym Polacy w 3 pierwszych miesiącach 2025 r. wykonali transakcje na 98,9 mld zł w 665 mln operacji.
Liczba bankomatów w Polsce maleje z każdym rokiem. Oto jak wyglądają dane
Dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski potwierdzają, że w 4. kwartale 2024 roku na terenie całego kraju było 20 741 bankomatów. Dla porównania pod koniec pod koniec 2023 r. dostępnych było ponad 22000 maszyn. Oznacza to, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ubyło przeszło 1200 bankomatów. Jeśli weźmiemy pod uwagę szerszą perspektywę kilku lat, okazuje się, że spadek jest dużo bardziej widoczny. W 2018 roku było ok. 2,5 tys. więcej bankomatów na terenie całego kraju, niż jest teraz.
Jak wygląda kwestia wpłatomatów? Pod koniec 2024 r. w Polsce tych wielofunkcyjnych maszyn działało 12011 i co ciekawe, jeśli porównamy liczbę z 3. kwartałem 2024 r., okazuje się, że urządzeń przybyło o 244. Natomiast pod koniec 2023 r. wpłatomatów było trochę więcej, bo 12030. Czyli z roku na rok trochę ich ubyło.
Skąd takie wahania? Trzeba mieć świadomość, że liczba bankomatów i wpłatomatów w Polsce zmienia się nie tylko ze względu na to, że maszyny są całkowicie likwidowane. Znaczna ich część w Polsce należy do dostawców takich jak Euronet i Planet Cash, a mniejsza, banków działających w Polsce.
Operatorzy decydują się często na sezonowe podejście do swoich urządzeń, które są instalowane m.in. w turystycznych miejscowościach w sezonie. Na przykład w okresie wakacyjnym i ferii zimowych maszyny stawiane są tam, gdzie Polacy wyjeżdżają na odpoczynek. Natomiast gdy kończy się sezon, są demontowane, bo zazwyczaj ich działalność poza sezonem nie jest opłacalna.
Raport NBP przekazany przez serwis Bankier.pl ujawnia również, że spada liczba wypłat gotówki. W 4. kwartale 2024 r. Polacy zdecydowali się na 113,4 mln transakcji obejmujących wypłatę fizycznych pieniędzy, co oznacza 5-procentowy spadek w porównaniu z identycznym okresem 2023 r. W tym czasie wypłacono z bankomatów 104,9 mld zł, czyli 2 proc. mniej niż w poprzednim roku. W jednym bankomacie średnio realizowano 59,4 wypłat, gdy we wcześniejszym roku wartość wynosiła 62,3.
Problemem nie jest tylko podejście do gotówki. Ale też opłacalność utrzymywania bankomatów
W Polsce znajdziemy kilku operatorów bankomatów i wpłatomatów. Firmy, które zajmują się wyłącznie dostarczaniem i obsługą maszyn do wypłat gotówki, są niezadowolone z obecnych warunków panujących na rynku. Wygląda to w taki sposób, że w ciągu ostatnich lat opłata za obsługę wypłat realizowanych za sprawą kart VISA, MasterCard czy BLIK w bankomatach praktycznie nie uległa zmianie. Nie chodzi tu jednak o kwestię opłat ponoszonych przez klientów, a dostawców kart i BLIK-a, którzy oferują małe stawki operatorom bankomatów.
W ubiegłym roku Euronet nawet zdecydował się jednodniowy strajk, przez który wypłata gotówki na terenie całego kraju była utrudniona. Taki krok był tłumaczony zbyt niskimi stawkami: "doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów, jakie ponoszą oni w związku z taką usług".
W całej sytuacji chodzi głównie o biznes, pieniądze i rentowność prowadzenia działalności. My też wielu przypadkach w ogóle nie ponosimy opłat przy wypłatach bankomatami . Dlatego operatorzy tracą pieniądze na utrzymywaniu urządzeń do wypłaty bankomatów. Mimo wszystko spadek liczby maszyn jest skutkiem rosnącej popularności płatności bezgotówkowych.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web: