REKLAMA

Tarcza Wschód rośnie w siłę. Pierwszy odcinek umocnień gotowy

Polska intensywnie pracuje nad wzmocnieniem swojej wschodniej granicy. W ramach programu Tarcza Wschód wzdłuż granicy powstają umocnienia, których zadaniem jest powstrzymanie potencjalnego agresora. Prace nad Tarczą Wschód idą pełną parą.

Tarcza Wschód rośnie w siłę. Pierwszy odcinek umocnień gotowy
REKLAMA

W ostatnich miesiącach Polska intensywnie pracuje nad wzmocnieniem swojej wschodniej granicy. Program Tarcza Wschód nabiera tempa, a pierwszy odcinek o długości 2,3 km został ukończony przed planowanym terminem. To ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa kraju.

REKLAMA

Tarcza Wschód to innowacyjny projekt, łączący najnowsze technologie z solidnymi, fizycznymi barierami. Obecnie trwają przygotowania do budowy drugiego odcinka fortyfikacji - podało Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie.

Tarcza Wschód ma na celu zabezpieczenie wschodniej granicy Polski. Projekt zakłada budowę systemu umocnień na odcinku około 800 km wzdłuż granic z Rosją i Białorusią. Budowa umocnień planowana jest na odcinku wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski - w kluczowych województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podlaskim i podkarpackim.

Więcej o technologii i Wojsku Polskim przeczytasz na Spider's Web:

Fortyfikacje, umocnienia, zasieki

W ramach inwestycji powstaną fortyfikacje, naturalne przeszkody terenowe, umocnienia, takie jak rowy przeciwczołgowe, zasieki, zapory i punkty obserwacyjne oraz zaawansowane systemy monitoringu. Całość ma być gotowa do 2028 r., a przewidywany koszt to 10 mld zł.

Tarcza Wschód to nie jednolita linia okopów, bunkrów i jeży żelbetonowych, ale cały system infrastruktury obronnej. Nie wszędzie będzie on wyglądać tak samo. Tam, gdzie jest to możliwe, będą wykorzystywane i wzmacniane istniejące naturalne przeszkody terenowe: lasy, bagna, rzeki czy skarpy.

W zależności od potrzeb będą też budowane centra logistyczne, magazyny materiałów, elementy fortyfikacji i schrony, czy system wykrywania i śledzenia dronów wykorzystujący radary, termowizję i nasłuch. Pozwoli to skutecznie zwalczać statki bezzałogowe, które, jak pokazuje wojna w Ukrainie, są coraz powszechniej wykorzystywane.

Inwestycja w pokój i bezpieczeństwo

Oprócz tego, w ramach projektu planowane jest również wzmocnienie wojskowe tego obszaru. Tarcza Wschód to odpowiedź na zmieniającą się sytuację geopolityczną i rosnące zagrożenie ze strony Rosji.

Tarcza Wschód służy wyłącznie do odstraszania potencjalnych przeciwników i ograniczania jego mobilności oraz ochrony naszych żołnierzy i ludności cywilnej w razie ataku. Projekt jest realizowany we współpracy z sojusznikami z NATO, zwłaszcza z krajami bałtyckimi i Finlandią.

REKLAMA

Tarcza Wschód to ważny projekt, który ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski. Prace nad tym projektem postępują bardzo sprawnie, a pierwszy odcinek umocnień został ukończony przed czasem. To pokazuje, że projekt jest traktowany priorytetowo i że Polska dba o swoje bezpieczeństwo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-02-13T12:48:32+01:00
Aktualizacja: 2025-02-13T09:05:01+01:00
Aktualizacja: 2025-02-13T06:20:00+01:00
Aktualizacja: 2025-02-12T17:02:49+01:00
Aktualizacja: 2025-02-12T14:41:06+01:00
Aktualizacja: 2025-02-12T13:01:31+01:00
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA