Jak zgłosić palenie śmieciami? Poradnik
Ciemny dym z komina i nieprzyjemny zapach na zewnątrz to najczęstsze oznaki palenia śmieciami. W tym artykule wyjaśniamy jak skutecznie zgłosić palenie śmieciami - także poprzez aplikację mObywatel.
Zima to piękny okres, pachnący niczym pomarańcza z goździkami, odgrzewany bigos, choinka przyniesiona na tydzień przed wigilią i zapach dymu z palących się w budynku nieopodal śmieci. Palenie śmieciami to ciągnący się od dekad problem, który nie tylko może przyprawić o mdłości, ale i doprowadzić do ograniczenia widoczności, uszkodzenia tynku elewacji okolicznych budynków, czy po prostu zatruć tak środowisko, jak i powietrze, którym oddychasz.
Z tego względu polskie prawo przewiduje kary dla osób, którym odpowiednie służby udowodniły palenie śmieciami. Jednak jak doprowadzić daną osobę przed wymiar sprawiedliwości za wyniesienie śmieci nie do pojemnika, a do kotłowni? Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć na temat zgłaszania palenia śmieciami.
Zgłaszanie palenia śmieciami - najważniejsze informacje:
Zgłaszanie palenia śmieciami - podstawa prawna
Zgłaszanie palenia śmieciami odbywa się na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U.2013.21 z dnia 2013.01.08.). W tym konkretnym przypadku zastosowania mają dwa artykuły - 155 oraz 191.
Art. 155. [Nakaz prowadzenia termicznego przekształcania odpadów w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów]
Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31
Art. 191. [Naruszenie nakazu termicznego przekształcania odpadów w spalarni odpadów lub współspalarni odpadów]
Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Wobec powyższych, osoba której udowodniono palenie śmieciami, popełnia wykroczenie.
Jakie są widoczne oznaki palenia śmieciami?
Oczywiście, z ulicy nie możemy zajrzeć komuś do kotłowni lub innej, amatorskiej spalarni śmieci. Palenie śmieciami może zdradzić wydobywanie się z komina ciemnego i gęstego dymu. Niejednokrotnie palenie śmieciami prowadzi także do powstawania nieprzyjemnego, drażniącego zapachu.
W niektórych przypadkach osoby o delikatnym układzie oddechowym wdychając powietrze podtrute dymem z palenia śmieci, mogą mieć problemy z oddychaniem lub doświadczać ostrego kaszlu. Podobnie jest w przypadku osób z delikatną skórą, które niekiedy mogą doświadczać jej podrażnienia przy ekspozycji na dym z palenia śmieci. O paleniu śmieci na dużą skalę lub w dłuższym okresie czasu może świadczyć także "zażółcenie nieba".
Gdzie zgłosić palenie śmieciami? Straż miejska lub gminna
Zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska - Dz. U. 2024.54, "minister właściwy do spraw klimatu, marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów". Zgodnie z tym samym artykułem marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą upoważnić pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich czy gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy Prawo ochrony środowiska. W tym kontroli tego, czy odpady są przekształcane zgodnie z prawem.
Dlatego chcąc zgłosić palenie śmieciami, najczęściej będziesz zwracać się do lokalnych jednostek straży miejskiej lub gminnej.
W przypadku podejrzenia palenia śmieciami wystarczy zadzwonić do straży miejskiej lub gminnej i być przygotowanym na podanie danych osobowych oraz opisanie zaistniałej sytuacji. Jeżeli ma się taką możliwość, zgłoszenie palenia śmieciami można złożyć także osobiście, w komendzie straży. O czym warto pamiętać przy zgłaszaniu palenia śmieciami, to twoja rola w zgłoszeniu. W przypadku bycia narażonym na negatywne skutki działania dymu (np. pochodzi on z sąsiadującego budynku), zgłaszając sytuację, można uzyskać status pokrzywdzonego w sprawie. W innym przypadku jest się jedynie zawiadamiającym o wykroczeniu.
Co jeżeli nie ma straży miejskiej lub odmawia ona przyjęcia zgłoszenia o paleniu śmieciami?
Jak możemy przeczytać we wcześniej przytoczonym fragmencie ustawy Prawo ochrony środowiska marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą (ale nie muszą!) upoważnić do wykonywania obowiązków straż miejską lub gminną. Jeżeli takiego upoważnienia nie ma (co jest stosunkowo rzadką sytuacją) lub dana miejscowość nie posiada odpowiednik jednostek, należy skierować się do burmistrza, wójta, prezydenta lub starosty z podejrzeniem popełnienia wykroczenia.
Zgłaszanie palenie śmieciami poprzez aplikację mObywatel
Incydent palenia śmieciami można zgłosić także poprzez aplikację mObywatel. Aplikację mObywatel pobierzesz ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iPhone).
Decydując się na tę metodę zgłoszenia, warto zrobić telefonem zdjęcia, które później można załączyć w zgłoszeniu.
- Otwórz aplikację mObywatel
- Na dole ekranu przejdź do sekcji Usługi
- Na dole listy usług wybierz Naruszenia środowiskowe
- Z wyświetlonej listy wybierz Nielegalne przetwarzanie odpadów i potwierdź przyciskiem Zgłoś naruszenie
- Z rodzajów odpadów wybierz "Komunalne", jeżeli sprawa dotyczy osoby prywatnej lub palenia "zwykłymi" śmieciami. Wybierz "Niebezpieczne" jeżeli sprawa dotyczy np. trujących środków chemicznych, lub "Inne" jeżeli nie masz pewności co do źródła Naruszenia środowiskowego
- Opisz sprawę zgodnie z poleceniami na ekranie
Zgłoszenia można dokonać anonimowo, lub podać swoje dane, by móc śledzić rozwój sprawy. W tym przypadku zgłoszenie przyjmuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Może zainteresować cię także: