Co potrafi AI we flagowym realme GT 7 Pro - nie tylko zdjęcia, ale też rewolucja w grach mobilnych
Od kilku dni testujemy w redakcji nowego flagowca AI - smartfon realme GT 7 Pro. Urządzenie zostało naszpikowane narzędziami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, a katalog możliwości jest na tyle szeroki i ciekawy, że postanowiliśmy pokazać wam je wszystkie.
Firma realme określa telefon GT 7 Pro mianem flagowca AI. To bardzo odważne twierdzenie, ze którym powinno stać odpowiednio wiele funkcji oraz możliwości napędzanych sztuczną inteligencją. Katalog narzędzi AI w realme GT 7 Pro faktycznie okazuje się imponujący, dlatego przygotowaliśmy dla was listę wszystkich rozwiązań tego typu, dostępnych na urządzeniu aktywowanym w Polsce, na kilka dni przed globalną premierą:
1. Super Frame od realme to początek rewolucji w grach mobilnych. Technologia działa jak DLSS na PC
Super Frame to upscaler AI działający podobnie jak DLSS firmy Nvidia, FSR od AMD czy PSSR na konsoli PlayStation 5 Pro. Gdy wyświetlana jest gra, technologia wsparta uczeniem maszynowym interpoluje zupełnie nowe piksele, na podstawie analizy już istniejących pikseli sąsiednich. W ten sposób powstaje obraz wyższej rozdzielczości, na bazie natywnego obrazu w rozdzielczości niższej.
W praktyce takie rozwiązanie przekłada się na olbrzymi zastrzyk wydajności w grach. Liczba klatek na sekundę niemal się podwaja, bez wyraźnego pogorszenia jakości samego obrazu. Świetnym przykładem jest tu wymagająca sprzętowo strzelanina PUBG Online, w której aż 100 graczy walczy ze sobą na wielkiej, otwartej arenie. Telefon realme GT 7 Pro został wyposażony w topowy układ Snapdragon 8 Elite, dzięki któremu PUBG działa w 55-60 fps na wysokich ustawieniach grafiki. Kiedy jednak włączamy upscaler Super Frame, płynność zwiększa się do 118 - 120 fps!
Super Frame ma jeszcze jedną zaletę, poza drastycznym wzrostem płynności w grach. Chodzi o zużycie energii. Renderując grę w mniejszej rozdzielczości natywnej, układ nie drenuje tak intensywnie akumulatora oraz nie rozpala do czerwoności plecków. Ta technologia przekłada się na dłuższe życie baterii w najbardziej wymagających sprzętowo produkcjach, właśnie jak PUBG Mobile.
Jedyny problem polega na tym, że Super Frame od realme działa na ten moment wyłącznie z wybranymi grami mobilnymi. Są to PUBG Mobile, Honor of Kings, Genshin Impact, Free Fire MAX oraz Honkai: Star Rail. Podobnie jak upscaler firmy Nvidia, także Super Frame musi wcześniej nauczyć się gry, aby ją wspierać. Rozwiązanie nie jest więc na tyle uniwersalne co FSR od AMD. Może to być jednak tylko kwestia czasu. Technologia ma bowiem gigantyczny potencjał. Podwójne przyspieszenie!
2. Drugim nowym narzędziem AI dla gier od realme jest Super Resolution.
Super Resolution działa podobnie do Super Frame, interpolując sąsiednie piksele podczas wyświetlania gry. Zamiast jednak generować obraz na podstawie kadru w niższej rozdzielczości natywnej, Super Resolution renderuje go w oparciu o maksymalną natywną rozdzielczość wspieraną przez grę. W ten sposób treści FHD zostają upscalowane do jeszcze wyższego standardu. W przypadku telefonu realme GT 7 Pro jest to oraz 1,5K, dopasowany do możliwości dużego wyświetlacza OLED 120 Hz.
Jak łatwo się domyśleć, Super Resolution nie ma pozytywnego wpływu na wydajność, jak Super Frame. Dzięki temu narzędziu gry wyglądają natomiast rewelacyjnie. Są tak ostre i tak klarowne, że różnica staje się widoczna gołym okiem. Spójrzcie na wykonane przeze mnie zrzuty ekranu w Genshin Impact. Różnica robi wrażenie. Trzeba tylko mieć na uwadze, że Super Resolution działa na ten moment wyłącznie z wybranymi grami. Aktualnie są to Genshin Impact oraz Honkai: Star Rail.
3. AI Studio tworzy awatary i zdjęcia profilowe ze wsparciem generatywnej sztucznej inteligencji.
Preinstalowana aplikacja AI Studio działa dokładnie tak samo, jak niezwykle popularne i dochodowe programy zmieniające nasze zdjęcia w niesamowite grafiki. Różnica polega na tym, że posiadacze telefonów realme GT 7 Pro otrzymują na start 5000 tokenów, które przeznacza się na generowanie obrazów. Jedna grafika to 10 tokenów, mamy więc aż 500 grafik i operacji na start. W praktyce oznacza to darmową zabawę przez bardzo długi czas. Dodatkowe tokeny zyskujemy regularnie odwiedzając aplikację.
Fotografie generowane przez AI Studio są oparte o kilkadziesiąt motywów, a także uwzględniają płeć użytkownika oraz preferowany styl. Nie są to proste algorytmy kopiuj - wklej, ale bardziej zaawansowane dopasowanie. Przykładowo, na retro fotografii AI zaczesało mi włosy do tyłu, zachowując ich oryginalną długość. Efekt jest niezły, ale oczywiście na grafikach wygenerowanych przez sztuczną inteligencję jesteśmy znacznie piękniejsi, szlachetniejsi no i oczywiście szczuplejsi niż w rzeczywistości.
AI Studio to tylko ciekawy dodatek, lecz warty spędzenia z nim kilku chwil. Zwłaszcza, że nie musimy w nim wydawać pieniędzy, w przeciwieństwie do wielu innych aplikacji z generatywną grafiką. Do tego liczba motywów jest imponująca. Jeśli ktoś szuka nowego awatara na Discord, będzie zadowolony.
4. Edytor AI: Ultrawyraziste Zdjęcie robi coś świetnego z drobnymi detalami
Narzędzie edycji w systemowej aplikacji Zdjęcia korzysta z pomocy sztucznej inteligencji w chmurze, aby maksymalnie zarysować i uwypuklić drobne detale zdjęcia. Tak drobne, że porównując fotografię przed i po edycji, na pierwszy rzut oka nie widać różnicy. Kiedy jednak oglądamy zdjęcia na wielkim ekranie albo powiększamy je na urządzeniu mobilnym, łatwo zdać sobie sprawę, jak skrupulatne potrafi być AI. Dobrze widać to na uchwyconych przeze mnie wycinkach.
Spójrzcie na poniższą kratownicę komina, przybliżoną na zdjęciu, które powstało z powiększeniem x6. Na oryginalnej grafice regularny wzór w kratkę zostaje zaburzony. Trudno się dziwić, komin znajduje się w dużym oddaleniu, a taki detal jest niezwykle drobny i podatny na odkształcenia. Mimo tego, Edytor AI odtwarza naturalną symetrię kratownicy, nawet na zdjęciu wykonanym z zoomem cyfrowym.
Inny dobry przykład to iglasta gałązka, którą sfotografowałem podczas spaceru w parku. Wybierając opcję Ultrawyraziste Zdjęcie, kontury rośliny stają się znacznie wyraźniejsze i lepiej zarysowane, ale widać to dopiero po znacznym przybliżeniu fotografii na dotykowym wyświetlaczu telefonu. To samo tyczy się detali drobnego listka, widocznego powyżej.
5. Edytor AI: Gumka AI usuwa niechciane osoby i obiekty ze zdjęcia
Jest człowiek, nie ma człowieka. Tak w największym uproszczeniu można opisać działanie Gumki AI. Narzędzie przydaje się, kiedy złapaliśmy wyjątkowy kadr, ale niestety pojawia się na nim niepożądana osoba. Ot, wakacyjna klasyka. Dzięki gumce wystarczy zaznaczyć takiego jegomościa, a sztuczna inteligencja w chmurze zajmie się jego usunięciem, wypełniając odpowiednio tło. Efekt nie jest może tak zaawansowany jak w Adobe Firefly, ale mówimy o narzędziu darmowym, jak najbardziej wystarczającym do edycji z myślą o mediach społecznościowych.
Co świetne, Gumka AI pozbywa się nie tylko osób, ale także obiektów. Chcesz usunąć paskudny obraz ze zdjęcia mieszkania? Gotowe. Masz ładny pejzaż, ale psuje ci go zaparkowany samochód? Po sprawie. Byłaby piękna fotografia gór, gdyby nie słup wysokiego napięcia? Szybki ruch palcem i już jest po wpływie człowieka na środowisko. Czasem trzeba tylko wykonać drugą operację, sprzątającą cień po usuniętym obiekcie. Bardzo by mi się przydało takie narzędzie na moim prywatnym telefonie.
6. Edytor AI: Od szkicu do obrazu zamienia bazgroły na fotografii w realistyczne obiekty
Zrobiłeś zdjęcie stołu, ale chcesz zobaczyć, jak wyglądałby na nim wazon z kwiatami? Nanosisz więc palcem na fotografię rysunek godny 5-latka, a sztuczna inteligencja zamienia te bazgroły w realistycznie wyglądające naczynie wypełnione kwiatami. Ptak na niebie, domek w oddali, pies na wzgórzu - Edytor AI zrobi co w jego mocy aby uzupełnić fotografię o pożądany przez nas element.
Możliwości AI nie są jednak nieograniczone. Przykładowo, chcąc wyczarować obok siebie drugiego człowieka, AI albo odmawia współpracy, albo zamiast tego tworzy coś zgoła odmiennego. Kiedy jednak chcemy dodać do zdjęcia dosyć prosty element, na przykład biedronkę na kwiatku albo samochód jadący w tle, sztuczna inteligencja bez problemu sobie z tym poradzi.
7. Edytor AI: Usuń Rozmycie to odpowiedź na turlające się piłki, pędzące rowery i rozbiegane psy
Zdarza się, że fotografowany przez nas obiekt nie jest odpowiednio wyrazisty, bo zbyt szybko się przemieszcza. Ewentualnie fotograf zbyt mocno ruszył ręką ze smartfonem. W takich sytuacjach pomaga narzędzie Usuń Rozmycie, wyostrzające obiekty w ruchu oraz ograniczające smużenie powstałe na skutek szybkiego przemieszczania.
Narzędzie Usuń Rozmycie to także sposób na rozwiązanie problemu braku ostrości na fotografiach niedoświetlonych. Za jego pomocą wyostrzam też zdjęcia wykonane w trybie Pod Wodą, będącym unikalnym rozwiązaniem wyróżniającym telefon realme GT 7 Pro na tle całej konkurencji.
8. AI Night Vision sprawia, że filmy nagrane w mroku są wyraźnie rozjaśnione
W trybie Film realme GT 7 Pro przełącza się na rozbudowany poziomy interfejs wideo, a rejestrowany obraz w ciemnych warunkach wydaje się znacznie jaśniejszy względem tego nagrywanego przez domyślny tryb wideo. Różnica jest widoczna gołym okiem, a Night Vision sprawia, że możliwe jest nagrywanie ujęć w otoczeniu z niezwykle ograniczonymi źródłami światła.
Podoba mi się, że w trybie AI Night Vision algorytmy nie fiksują się na źródle światła, ale zajmują się doświetlaniem reszty sceny. Dzięki temu nie ma efektu potężnego kontrastu i podziału na jasność i mrok, co jest zmorą na przykład podczas fotografowania nocnego nieba, z księżycem w centrum.
To nie wszystko. Realme sukcesywnie wprowadza do modelu GT 7 Pro kolejne narzędzia AI.
W wielu regionach jest już dostępna aplikacja Szkicownik AI, zamieniająca nasze bazgroły na telefonie oraz zdjęcia rysunków na kartce papieru w rozbudowane grafiki. Użytkownik sam może wybierać styl generowanego obrazu, tworząc przy pomocy prostych kształtów rozbudowane i pełne detali sceny.
Inna systematycznie wdrażana nowość AI to Rejestrator z funkcją transkrypcji. Telefon realme GT 7 Pro podsumuje nagrane rozmowy, wskazując kluczowe elementy oraz istotne fragmenty. Rozwiązanie już działa, ale wciąż czekamy na wsparcie dla polskiego modelu językowego.
Na przykładzie realme GT 7 Pro wyraźnie widać, jak wielki wpływ ma sztuczna inteligencja na projektowanie smartfonu. Model wydaj-produkt-i-zapomnij nie wchodzi już w grę. Inżynierowie realme stale dodają nowe funkcje do realme UI 6.0 opartego o Androida 15, a także silnie współpracują z Google, integrując część rozwiązań z Google Lens oraz Gemini. Dzięki temu określenie flagowiec AI nie wydaje się być na wyrost, a pakiet możliwości AI w GT 7 Pro jest nie tylko pokaźny, ale przede wszystkim praktyczny. Gumka AI, Super Frame oraz Super Resolution to kapitalne narzędzia, które powinny być nowym standardem.
Podoba mi się zwłaszcza wykorzystanie uczenia maszynowego w grach. Po tym czego doświadczyłem na GT 7 Pro, uważam, że przed tą technologią jest wielka przyszłość.