REKLAMA

PS5 Pro z nową specyfikacją. Zmian jest więcej, niż można było się spodziewać

Do sieci trafiła pełna specyfikacja konsoli PlayStation 5 Pro, usystematyzowana dzięki informacjom z polskiej sieci sprzedaży. Dzięki nowym danym możemy dokonać bezpośredniego porównania nowej konsoli z bazowym PS5.

PS5 Pro z nową specyfikacją. Zmian jest więcej, niż można było się spodziewać
REKLAMA

Już wcześniej dowiedzieliśmy się, jakich ulepszeń doczeka się konsola PS5 Pro. Sony poinformowało o trzech najważniejszych obszarach zmian: wydajniejszym układzie GPU, ulepszonych możliwościach ray tracing oraz upscalerowi obrazu wspartemu algorytmami AI.

REKLAMA

Informacje Sony nie były jednak kompletne. Dowiedzieliśmy się, że PS5 Pro renderuje scenę o 45 proc. szybciej i ma o 28 proc. szybszą pamięć, ale fani chcieli się wgryźć w dokładną specyfikację podzespołów. Teraz, dzięki grafikom oraz informacjom z sieci sprzedaży, możemy stworzyć pełną, wyczerpującą specyfikację PS5 Pro. Następnie warto porównać ją z podzespołami bazowego PlayStation 5, by lepiej zarysować charakter zmian.

Oto istotne różnice między PS5 Pro oraz PS5 Slim:

Zacznijmy od procesora. CPU w obu konsolach to ta sama jednostka AMD Zen2 z 8 rdzeniami oraz 16 wątkami, z bazowym taktowaniem 3,5 GHz. W modelu PS5 Pro zwiększono maksymalne taktowanie, podnosząc je z 3,5 GHz do 3,85 GHz. Zmiana jest więc marginalna, mamy uzysk w postaci 350 Mz taktowania. Procesor już wcześniej nie był największym atutem konsoli, co w dalszym ciągu się nie zmienia.

  • PS5 Slim: CPU AMD Ryzen Zen2 3,50 GHz 8 rdzeni 16 wątków
  • PS5 Pro: CPU AMD Ryzen Zen2 3,85 GHz 8 rdzeni 16 wątków

Układ graficzny doczekał się natomiast radykalnego ulepszenia. Nowa jednostka instalowana w PS5 Pro działa w nowszej architekturze RDNA 3, zamiast RDNA 2 z bazowego PS5. Układ AMD Radeon w modelu Pro ma 60 jednostek obliczeniowych CU zamiast 36 w modelu bazowym. Wyższa moc w dużej mierze zostanie pochłonięta przez szersze wykorzystanie technologii ray tracing odpowiedzialnej za oświetlenie w grach.

Układ graficzny w PS5 Pro otrzymał rdzenie AMD XDNA 2 dedykowane operacjom sztucznej inteligencji, zatrudnionej przez Sony w roli upscalera PSSR. PlayStation Spectral Super Resolution będzie działać jak AMD FSR lub Nvidia DLSS, zwiększając wydajność rozgrywki bez utraty jakości obrazu (bądź z minimalną jego utratą). PSSR to funkcja unikalna dla modelu PS5 Pro.

  • PS5 Pro: GPU AMD Radeon RDNA 3 60 CU 2,18 GHz, 36,1 TFLOPS
  • PS5 Slim: GPU AMD Radeon RDNA 2 2,23 GHz, 10,3 TFLOPS
  • PS5 Pro: do trzech razy więcej procesów ray tracing, AI i PSSR
  • PS5 Slim: procesy ray tracing, brak AI i PSSR
Dead Rising Deluxe Remaster bez RT, wycinek
 class="wp-image-4928159" width="840"
Dead Rising Deluxe Remaster z RT, wycinek

Pamięć operacyjna i przestrzeń to kolejne obszary zmian. W bazowym PS5 mamy 16 GB pamięci DDR6 o przepustowości 448 GB/s, z taktowaniem 14000 MHz. W PS5 Pro pojawi się 16 GB pamięci DDR6 o wyższej przepustowości 576 GB/s z wyższym taktowaniem 18000 MHz. Co interesujące, producenci gier będą mogli wykorzystać więcej pamięci w swoich grach: 13,7 GB zamiast 12,5 GB w bazowym modelu. Reszta napędza operacje w tle i funkcje systemowe.

Podwojona została pojemność na gry. Posiadacze droższej konsoli PS5 Pro otrzymają na start SSD 2 TB, podczas gdy w modelu PS5 Slim jest to 1 TB. Obie wersje urządzenia można rozbudować o dodatkowe SSD instalowane wewnątrz konsoli. Warto pamiętać, że w zamian za dwukrotnie więcej przestrzeni na dane, PS5 Pro zostało pozbawione napędu optycznego.

  • PS5 Pro: RAM 16 GB GDDR6 576 GB/s 18000 MHz, 13,8 GB dla gier
  • PS5 Slim: RAM 16 GB GDDR6 448 GB/s 14000 MHz, 12,5 GB dla gier
  • PS5 Pro: SSD 2 TB
  • PS5 Slim: SSD 1 TB

Na tym ulepszenia PS5 Pro się nie kończą. Dowiedzieliśmy się o lepszym HDMI oraz Internecie.

Nadchodząca konsola Sony będzie wspierać standard WiFi 7. To istotna zmiana względem bazowego PS5, działającego w oparciu o standard WiFi 6. Na papierze nowszy standard łączności bezprzewodowej pozwala pobierać dane dwukrotnie szybciej niż WiFi 6, z prędkościami do 46 GB/s. W praktyce osiąganie takich transferów jest niemożliwe, ale WiFi 7 i tak pozwoli wycisnąć maksimum ze swojego domowego światłowodu tym graczom, którzy mają dostęp do sieci gigabitowych i szybszych. Jeśli chodzi o port LAN, mamy do czynienia z tym samym gniazdem LAN 10/100/1000 Mbps.

PS5 Pro - inne unikalne sprawienia:

  • Tryb Pro Game Boost dla gier PS5 i PS4
  • Odblokowany standard HDMI 2.1 dla gier 8K
  • Łączność WiFi 7
  • Ulepszone Tempest Audio 3D nowej generacji

Interesującą i często pomijają zmianą jest „odblokowanie” możliwości portu HDMI 2.1. W bazowym modelu PS5 jego przepustowość jest ograniczona do 32 Gb/s. Z kolei pełna przepustowość standardu wynosi 48 Gb/s. Wyższa przepustowość może okazać się istotna podczas rozgrywki w standardzie 4:4:4 4K120 fps lub 8K. Wiemy, że w eksperymentalnym trybie 8K, z wykorzystaniem upscalera AI PSSR, będzie działać m.in. świetne Gran Turismo 7.

Kolejnym wartym uwagi ulepszeniem jest tryb Pro Game Boost. To uniwersalne rozwiązanie systemowe, podnoszące płynność w grach z PS5 oraz PS4 bez dedykowanych aktualizacji dla PS5 Pro. Jeśli taka gra nie jest zablokowana na 30 klatkach na sekundę, oprogramowanie PS5 Pro będzie podnosić jej wydajność i płynność, nawet jeśli nie zostało to uwzględnione przez producentów w procesie deweloperskim. Celem Boosta będzie zapewnienie płynności na poziomie 60 klatek, bez redukcji jakości obrazu. Funkcję zapewne będzie można włączyć i wyłączyć w ustawieniach konsoli, jak na PS4 Pro.

REKLAMA

PS5 Pro trafi na rynek 7 listopada 2024 r. Konsolę od kilku dni można kupić w polskich sklepach, w cenie od 3499 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA