iPhone 16 ma USB-C, które jest wolniejsze niż w twoim starym komputerze
Jeśli liczyłeś na szybki transfer danych przez USB-C w iPhonie 16, to mam dla ciebie złe wieści. Apple znowu nas zawiódł, oferując przestarzałą technologię w swoich podstawowych modelach.
Apple zaprezentował 9 września nowe modele iPhone'a 16 i 16 Plus. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest przeprojektowany układ aparatów z tyłu urządzenia, który teraz przypomina iPhone'a 12. Dodatkowo, do podstawowych modeli wprowadzono programowalny przycisk akcji oraz nowy, dotykowy przycisk Capture Button, ułatwiający robienie zdjęć i filmów.
Nowe iPhone'y wyposażono w procesor A18 i 8 GB RAM, co zapewnia znaczny wzrost wydajności. Ekrany pozostały o przekątnej 6,1 i 6,7 cala, ale zwiększono ich jasność. Wzrosła również moc ładowania, zarówno przewodowego, jak i bezprzewodowego. Niestety, Europejczycy nie będą mogli korzystać z największej nowości - Apple Intelligence, ze względu na niezgodność z europejskimi standardami.
Ale za to każdy będzie mógł korzystać z przestarzałego portu USB-C, wszak Apple jak to Apple. Jeśli coś działa i nic nie wymaga nic więcej - to po co cokolwiek zmieniać?
iPhone 16 jest jedną nogą w 2010 r. z USB 2.0
Apple podtrzymał swoją ubiegłoroczną decyzję dotyczącą prędkości transferu danych w bazowych iPhone'ach. Standardowe modele, iPhone 16 i iPhone 16 Plus, pomimo przejścia na złącze USB-C, zachowują prędkość USB 2.0, czyli taką samą, jaką oferowało złącze Lightning (do 480 Mb/s). Natomiast modele Pro, czyli iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max, mogą pochwalić się szybszym standardem USB 3, umożliwiającym transfer danych z prędkością do 10 Gb/s.
Podczas prezentacji nowych iPhone'ów, Apple wprawdzie wspomniał o szybszych prędkościach USB 3.0, ale w kontekście porównania procesorów A18 Pro i A18, a nie jako nowość w stosunku do iPhone'ów 15 Pro.
Ostatecznie jednak, nowe iPhone'y nie przynoszą rewolucji w kwestii prędkości USB-C. Nadal to modele Pro oferują najszybszy transfer danych, a - jak zauważył serwis MacRummors - iPad Pro pozostaje niekwestionowanym liderem z prędkościami Thunderbolt sięgającymi nawet 40 Gb/s. Dla użytkowników standardowych modeli iPhone'a 16 pozostaje zadowolić się prędkością USB 2.0, która, choć wystarczająca do wielu zastosowań, może okazać się niewystarczająca przy przesyłaniu dużych plików.
Przeczytaj więcej o nowych sprzętach Apple'a:
Czy ktoś zauważy ten wolny transfer?
Będąc adwokatem diabła, można próbować usprawiedliwić decyzję Apple, argumentując, że dla większości użytkowników iPhone'a prędkość transferu danych przez USB nie jest kluczowym czynnikiem. W końcu ile razy przeciętny użytkownik podłącza swój telefon do komputera, aby przesłać pliki? Dla większości głównym zastosowaniem portu USB-C jest ładowanie. Wybacz, jeśli przebiłem twoją geekowską bańkę.
Oczywiście, dla profesjonalistów, którzy regularnie pracują z dużymi plikami, wolniejsze USB jest uciążliwe. Ale czy tacy użytkownicy nie powinni raczej rozważyć zakupu modelu Pro, który oferuje szybszy transfer danych? W końcu Apple musi jakoś rozróżnić swoje produkty, a cena jest jednym z czynników.