REKLAMA

Jak cofnąć iMessage i jak edytować wysłaną wiadomość z iPhone’a i nie tylko? Poradnik

Pospieszyłeś się z wysłaniem wiadomości i zastanawiasz się teraz w pocie czoła, jak cofnąć iMessage? Jest sposób na to, aby zmienić lub całkowicie usunąć jej treść i to zanim odbiorca ją zobaczy. Można to zrobić na telefonach iPhone, tabletach iPad, komputerach Mac i zegarkach Apple Watch. Sprawdź, jak oszczędzić sobie stresu.

13.04.2024 05.15
jak cofnac imessage edycja wiadomosci iphone ipad apple watch mac apple 0
REKLAMA

Komunikatory internetowe mają jedną ogromną zaletę: wiadomości dostarczane są natychmiast, co przyspiesza wymianę zdań. Czasem jest to jednak ich największą wadą. W życiu zdarzają się sytuacje, w których chcielibyśmy cofnąć swoje słowa, a czasem wyślemy do kogoś wiadomość przeznaczoną dla innej osoby lub zrobimy literówkę. Na szczęście w przypadku iMessage, czyli komunikatora firmy Apple, wiadomość można zmienić lub nawet usunąć z urządzenia odbiorcy już po wysłaniu.

REKLAMA

Przypomnijmy też, że iMessage jest usługą dostępną wyłącznie dla osób, które kupiły jedno z obsługujących ją urządzeń firmy z Cupertino i tylko na nich jest oficjalnie dostępna. Zaszyto ją w aplikacji Wiadomości, która obsługuje również SMS-y. Podczas rozmowy pomiędzy dwójką posiadaczy sprzętów takich jak iPhone, iPad, Mac i Apple Watch aktywuje się automatycznie (ale można ją wyłączyć i włączyć ręcznie), a dymki stają się niebieskie; w przeciwnym razie pozostają zielone.

 class="wp-image-4542138"
Jak cofnąć iMessage na komputerze Mac? Trzeba kliknąć na dymku prawym przyciskiem myszy

Jak cofnąć iMessage?

Przez wiele lat nie dało się ani zmienić, ani cofnąć wiadomości wysłanej przez iMessage. Na szczęście Apple dodał obie te funkcje w 2022 r. Dzięki temu można z nich skorzystać na sprzętach wykorzystujących systemy operacyjne iOS 16, iPadOS 16.1, watchOS 9 i macOS 13 Ventura (lub nowsze). Oczywiście z urządzeń z odpowiednią wersją systemu operacyjnego muszą korzystać obie osoby biorące udział w konwersacji. Jeśli rozmówca ma starszy system operacyjny, nic nie zdziałamy.

A jak dokładnie usunąć wysłaną wiadomość iMessage? W przypadku iPhone’ów, iPadów i Apple Watchy należy przytrzymać na niej palec, aż pojawi się menu kontekstowe i wybrać z niego odpowiednią opcję. Na telefonach i tabletach widoczna jest od razu, a na inteligentnym zegarku trzeba listę przewinąć w dół. A co z komputerami Mac? Tutaj menu kontekstowe pozwalające na usunięcie wiadomości uruchamia się kliknięciem w wybrany dymek prawym przyciskiem myszy.

 class="wp-image-4542147"
Odbiorca dostaje informację o tym, że cofnęliśmy wysłanie wiadomości

I tutaj od razu drobna, ale bardzo istotna uwaga. Aby cofnąć wysłaną wiadomość trzeba wcisnąć przycisk „Cofnij wysłanie”, który znika już po dwóch minutach od wysłania wiadomości - dokładnie tyle mamy czasu, aby się rozmyślić. Osobny przycisk podpisany „Usuń”, który jest widoczny niezależnie od tego, ile czasu minęło od nadania komunikatu, ją co prawda usuwa, ale… tylko po stronie osoby, która go wcisnęła - odbiorca nadal ją będzie widział!

Jak edytować iMessage?

Czasem nie chcemy cofać wysłania wiadomości, tym bardziej że zostaje po tym ślad w postaci komunikatu, iż usunęliśmy wiadomość, tylko wolelibyśmy ją poprawić, a nie chcemy ukrywać jej pierwotnej treści. Do tego jeśli minęły dwie minuty, opcja usunięcia jej zarówno po stronie nadawcy, jak i odbiorcy, nie jest już dostępna. Z tego powodu warto wiedzieć, że istnieje opcja edycji iMessage. Mamy na to kwadrans i możemy to zrobić maksymalnie pięć razy. 

 class="wp-image-4542144"
Opcję edycji wiadomości również znajdziemy w menu kontekstowym

Edytowanie wiadomości można znaleźć w tym samym menu kontekstowym, w którym znajduje się przycisk „Cofnij wysłanie”, które wyświetla się po przytrzymaniu palca na dymku (iOS, iPadOS, watchOS) lub kliknięcia w niego prawym przyciskiem myszy (macOS). Trzeba jednak pamiętać o tym, że druga osoba może podejrzeć, jaka była treść wiadomości przed edycją. Jeśli nie chcemy, by np. odbiorca wiedział, jakiego babola zrobiliśmy, to lepiej wiadomość usunąć i napisać jeszcze raz.

A kiedy cofanie i edytowanie iMessage może nie zadziałać?

Po usunięciu lub edycji wiadomości może zostać ślad. W historii konwersacji nasz rozmówca może zobaczyć informację o tym, która wiadomość była edytowana oraz komunikat o tym, że wysłana wiadomość została usunięta. Trzeba też pamiętać, że cofnięcie nie daje gwarancji, iż odbiorca nie zobaczył treści wiadomości, nawet jeśli status nie zmienił się na „Odczytana”, bo mogła wyświetlić się np. w formie powiadomienia na ekranie blokady zanim zdecydowaliśmy się ją cofnąć.

 class="wp-image-4542150"
Cofnięcie wiadomości iMessage może się nie udać, jeśli odbiorca korzysta z urządzenia ze starą wersją systemu operacyjnego

Sprawdź inne nasze poradniki dla posiadaczy telefonów marki Apple:

Oprócz tego, jeśli odbiorca ma przypisany do konta Apple ID urządzenie ze starszą wersją oprogramowania niż ta, która wymagana jest do obsługi edycji i cofania iMessage, aplikacja Wiadomości wyświetla ostrzeżenie. Informuje w jego ramach o tym, iż na sprzęcie z systemami operacyjnymi starszymi niż iOS 16, iPadOS 16.1, watchOS 9, macOS 13 ani nie pojawi się nowa wersja edytowanego komunikatu, ani cofnięta wiadomość z niego nie zniknie.

REKLAMA

Oprócz tego trzeba pamiętać o tym, że opcja cofania i edycji w ramach aplikacji Wiadomości na urządzeniach Apple’a dotyczy wiadomości wysłanych w ramach usługi iMessage, a nie SMS-ów. Czas też pokaże, jak to będzie wyglądało w przypadku wiadomości typu RCS. Firma Tima Cooka już zapowiedziała, iż zacznie obsługiwać ten standard w przyszłości, ale nie znamy jeszcze szczegółów tej wyczekiwanej integracji, która może zakończyć zielono-niebieską wojnę.

Urządzenia Apple
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA