REKLAMA

Jak włączyć iMessage na iPhonie, iPadzie i Maku? Instrukcja

Jak włączyć iMessage, jeśli komunikator Apple’a nie działa? Gdzie szukać tej opcji na iPhonie, iPadzie i Maku? I co zrobić, żeby SMS-y z telefonu z iOS pojawiały się na tabletach z iPadOS i komputerach z macOS? Poradnik krok-po-kroku.

05.03.2023 11.54
iPhone - pulpit z iMessage i aplikacją do wiadomości SMS
REKLAMA
REKLAMA

iMessage to usługa do wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych, obrazków, filmów, lokalizacji, linków itp. dostępna na urządzeniach marki Apple. Działa na podobnej zasadzie, jak inne tekstowe komunikatory internetowe, w tym Messenger, WhatsApp, Signal, Telegram, Viber lub Skype. Wymaga skorzystania z konta Apple ID (iCloud).

Czytaj też: Jaki komunikator wybrać? Tylko nie mów, że Messenger albo WhatsApp

Jeśli z jakiegoś powodu iMessage nie działa poprawnie pomimo zalogowania się na konto Apple’a w telefonie, to użytkownicy telefonów iPhone, tabletów iPad i komputerów Mac mogą się zastanawiać, jak je aktywować. Nie robi się tego jednak poprzez wejście do aplikacji Wiadomości. Przygotowaliśmy poradnik krok-po-kroku, który pokazuje, jak to zrobić.

Jak włączyć iMessage? Zacznij od przejścia do ustawień
iPhone ma dwie wyszukiwarki aplikacji, które wyglądają podobnie

Jak włączyć iMessage na iPhonie? Instrukcja krok po kroku

Aby włączyć komunikator od Apple’a na iPhonie, należy wejść w Ustawienia. Ikonkę można zwykle znaleźć na pulpicie głównym telefonu, ale jeśli nie da się jej łatwo namierzyć, można użyć wyszukiwarek. Aktywuje się je przeciągnięcie palcem w dół na ekranie głównym lub w Bibliotece Aplikacji (ta znajduje się po prawej stronie ostatniego z pulpitów).

Po wejściu w Ustawienia należy przewinąć palcem w dół i dotrzeć do pola Wiadomości. To podmenu pozwala odszukać opcję iMessage. Jeśli usługa nie działa, to najpewniej dlatego, że nie jest tutaj zaznaczona. Po jej włączeniu należy chwilę odczekać, a następnie przejść do aplikacji Wiadomości i wysłać testową wiadomość do innego użytkownika sprzętów Apple’a.

Apliakacja Ustawienia i sekcja Wiadomości w iPhonie
W tym menu można włączyć iMessage na iPhonie

Należy przy tym pamiętać, że mogą wystąpić problemy, gdy mamy niestabilne połączenie z siecią lub jesteśmy akurat w roamingu. Aktywacja usługi iMessage odbywa się poprzez wysłanie ukrytej wiadomości SMS, co w wyżej wymienionych przypadkach może nie działać poprawnie. Najlepiej zająć się tym, gdy mamy dobry zasięg i jesteśmy w kraju, w którym wydana została karta SIM.

A jak sprawdzić, czy iMessage działa na iPhonie poprawnie?

Jeśli po wysłaniu wiadomości do innego użytkownika bąbelek z treścią podświetlony jest na niebiesko, to komunikator działa. A co oznacza zielony dymek? To tym kolorem oznaczane są wiadomości SMS, z którym iMessage jest zintegrowany. Aplikacja automatycznie przełącza się z jednego trybu na drugi. Do tego można odbierać wiadomości wysłane na numer telefonu oraz adres e-mail.

iMessage i SMS w jednej aplikacji
iMessage można odbierać na numer telefonu oraz na wybrane adresy e-mail, które przypisano do konta Apple ID

A co jeśli iMessage nie działa, chociaż powinno?

W tym przypadku pozostają standardowe kroki takie jak restart telefonu, wyjęcie i włożenie ponownie karty SIM, przeinstalowanie karty eSIMprzywrócenie ustawień fabrycznych w iPhonie itp. Jeśli i to nie pomoże, a problemu nie rozwiąże aktualizacja oprogramowania, to niestety możliwe, iż użytkownika czeka kontakt z operatorem albo serwisem producenta.

iMessage nie działa na iPadzie? Aktywacja

Z usługi iMessage można skorzystać również na iPadzie. Konfiguracja wygląda analogicznie jak w przypadku iPhone’ów.

iMessage - ustawienia Wiadomości na iPadzie
Panel ustawień Wiadomości na tablecie iPad

Należy wejść w Ustawienia, odszukać pozycję Wiadomości i sprawdzić, czy przełącznik przy poszukiwanej funkcji jest włączony. Jeśli nie, to należy kliknąć przełącznik.

iMessage można uruchomić również na komputerze Mac.

W przypadku komputerów Mac, aby włączyć obsługę iMessage, należy uruchomić aplikację Wiadomości. Na górnym pasku menu w systemie macOS trzeba potem kliknąć nazwę aplikacji, wybrać pozycję Ustawienia oraz przejść do sekcji iMessage oraz zalogować się na swoje konto Apple ID.

Mac i ustawienia iMessage
Tak wygląda panel ustawień iMessage na komputerze Mac

Jak przesyłać SMS-y z aplikacji Wiadomości na tablet i komputer?

Aplikacja o nazwie Wiadomości na urządzeniach Apple’a obsługuje zarówno iMessage, jak i zwykłe SMS-y. Te ostatnie można przekazywać z iPhone’a na inne sprzęty i z nich na nie odpisywać. Można w dodatku wybrać, które nasze komputery Mac i tablety iPad będą miały do nich dostęp. Jest to przydatne, gdy korzysta się z uwierzytelniania dwuskładnikowego poprzez wiadomości tekstowe.

Jak włączyć iMessage? Przekazywanie SMS na tablet iPad i komputer Mac
Przesyłanie wiadomości SMS na komputery i tablety (iPad, iPhone)

A jak synchronizować iMessage? Użyj chmury iCloud

iMessage synchronizuje się poprzez chmurę iCloud, co można włączyć w ustawieniach chmury Apple’a na każdym z urządzeń osobno. Na urządzeniach można przechowywać wszystkie wiadomości lub jedynie te z ostatnich dwóch lat lub z ostatniego miesiąca.

REKLAMA
Jak włączyć iMessage? Synchronizacja danych Wiadomości w iCloud
Przechowywanie wiadomości w chmurze iCloud i synchronizacja usługi iMessage

Uwaga! Nie należy jednak ruszać tej opcji i zmieniać z opcji „Bez limitu” na coś innego, jeśli ktoś nie chce stracić archiwum!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA