Robią konkurs o historii komputerów. Możesz sprawdzić, czy się znasz
Jeżeli także uważasz, że XX wiek był szalony w historii komputerów i potrafisz wyjaśnić czym był GEOS, Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiej ma dla ciebie jedyną w swoim rodzaju okazję do wzięcia udziału w konkursie poświęconym historii komputerów. W turnieju PCCon, do którego właśnie trwają zapisy, możesz wygrać prawdziwe kawałki historii.
Technologia, tak jak każda inny aspekt dziejów ludzkości, ma swoją własną historię. Bowiem zanim powstały smartfony, a pracę można było wykonywać za pomocą lekkich jak piórko laptopów z dowolnego miejsca na świecie, ścieżki przecierały im ogromne i (z perspektywy czasu) proste maszyny.
Historia komputerów to dla wielu ludzi ciekawostka, z której znają jedynie epizody. Jednak jeżeli nie należysz do większości i z pasją potrafisz opowiedzieć zarówno o historii komputerów, dawniej używanych urządzeniach i wykorzystywanych technologiach, a na dźwięk nazwy "ZX Spectrum" kręci ci się łezka w oku, PCCon to konkurs właśnie dla ciebie.
Trwają zapisy do PCCon. Eksperci przygotowali pytania dla prawdziwych entuzjastów historii komputerów
Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiej przy współpracy z platformą konkursową Prize Charger organizuje pierwszą edycję turnieju PCCon. Konkurs, do którego zapisy trwają od 6 lutego do 18 maja bieżącego roku ma na celu promowanie wiedzy na temat komputerów i technologii IT.
Pierwsza edycja turnieju PCCon zatytułowana "Szalony XX wiek" obejmuje komputery osobiste z lat 80. i 90. oraz początki AI. Zakres wiedzy, którą będą mogli wykazać się uczestnicy, obejmuje m.in. popularne komputery ośmiobitowe, takie jak Commodore, Atari, Spectrum, czy Amstrad, a także szesnastobitowe, czyli: Atari ST, Amiga i pierwsze komputery PC oraz ich oprogramowanie.
PCCon odbywa się na platformie turniejowej Prize Changer, stworzonej z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej i Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Projekt stawia sobie za cel promowanie nauki, zwalczanie dezinformacji, a także budowanie społeczeństwa opartego o wiedzę oraz świadomości ogromnej wartości edukacji.
"U podstaw platformy Prize Charger leży misja promowania nauki. To miejsce, gdzie tworzymy wyjątkowe wydarzenia skoncentrowane na ludziach, edukacji i rozwoju, gdzie wiedza spotyka się z pasją, a talent zyskuje szansę, na to żeby zostać dostrzeżonym. To także narzędzie wspierające rozwój społeczności naukowej i technicznej. Wierzę, że poprzez nasze działania możemy przyczynić się do budowy nowej, lepiej wykształconej i bardziej innowacyjnej społeczności."
Powiedział Kamil Wójcik, pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej
Turniej PCCon odbywa się w trzech etapach. Pierwszym z nich jest trwający od 6 lutego do 18 maja etap zapisów, podczas którego uczestnicy mogą korzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów konkursu. To również eksperci konkursu przygotowują pytania konkursowe, na które uczestnicy będą musieli odpowiedzieć podczas eliminacji (20 maja) oraz w fazie półfinałowej i finałowej (27 maja) turnieju PCCon.
Ekspertami PCCon w pierwszej edycji turnieju są Kamil Wójcik, Adam Ościłowski, Hubert Taler, Piotr Boniewicz, Mirosław Ochodek oraz Petros Psyllos.
Dla uczestników, którzy wykażą się największym zasobem wiedzy na temat "Szalonego XX wieku" w historii komputerów przewidziane są nagrody rzeczowe. Zwycięzca otrzyma komputer osobisty Amiga 1200, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio Amiga 500 i Commodore 64.
By wziąć udział w turnieju PCCon, należy zapisać się poprzez formularz na stronie internetowej, a następnie uiścić opłatę w wysokości 15 złotych. Minimalny wiek uczestnika PCCon to 16 lat.