REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Starfield i inne hity Xboksa na PlayStation. Microsoft zmienia plan

Microsoft urealnia strategię w branży gier. Najnowsze doniesienia wskazują na przestawienie wajchy z napisem Xbox. Gry na konsolową wyłączność technologicznego giganta będą ukazywać się na platformach PlayStation.

05.02.2024
13:16
Starfield i inne hity Xbox na PlayStation. Microsoft zmienia plan
REKLAMA

Kilka dni temu analizowałem kwartalne wyniki finansowe Microsoftu, podsumowując: skoro firma nie może zostać liderem w obszarze platform, wydaje miliardy by wyrosnąć na lidera zawartości - gier wideo. Stąd przejęcia takich podmiotów jak Bethesda, Obsidian czy Activision Blizzard, generujących wzrosty dla działu Xboksa, ale kosztem inwestycji na rekordowym w branży poziomie.

REKLAMA

Microsoft przestraszył się kiepskich wyników konsoli Xbox. Stąd plan wydawania Starfield i innych hitów na PlayStation.

W analizie wyników kwartalnych sygnalizowałem kiepską kondycję Xboksa, mimo dobrej miny Microsoftu do złej gry. Wskazywałem niską sprzedaż konsol Xbox Series. Bolesną o tyle, że notowaną w okresie świątecznym, stanowiącym sprzedażowe żniwa dla takich firm jak Sony czy Nintendo. Na szumne 200 milionów graczy z raportu Microsoftu aż połowa to klienci Activision Blizzard King. Posiadacze XSX|S to mniej niż 30 milionów.

W kuluarach mówi się, że wyniki Xboksa są znacznie poniżej oczekiwań Microsoftu. Przejęcia studiów deweloperskich, premiery takich gier jak Starfield i Forza Motorsport oraz inwestowanie w Game Pass nie przełożyło się na zakładaną sprzedaż konsol. Dlatego Microsoft modyfikuje swoją strategię, spoglądając w kierunku platformy największego konkurenta na rynku gier: Sony i ich PlayStation 5.

Starfield na PS5 ma się pojawić pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Tak wynika z ustaleń pracowników XboxEra - redakcji, która odpowiada za wiele sprawdzonych przecieków z branży gier w ostatnim okresie. Serwis skutecznie przewidział np. zestaw gier przedstawianych podczas ostatniej prezentacji PlayStation. Publikowane na jego łamach doniesienia można więc uznawać za wiarygodne.

Według przecieków Microsoft planuje wydać na konsole Sony oraz Nintendo szereg gier, w tym świetne Hi-Fi Rush, kooperacyjne Sea of Thieves oraz kosmiczny Starfield. Biorąc pod uwagę specyfikę tych tytułów, Nintendo Switch zapewne otrzyma Hi-Fi Rush, z kolei PS5 poradzi sobie ze wszystkimi trzema tytułami.

Microsoft ma planować premierę Starfield na PlayStation 5 po tym, jak na PC oraz konsolach Xbox zostanie wydane pierwsze duże rozszerzenie do gry pod tytułem Shattered Space. DLC jest planowane na drugą połowę 2024 r. Można więc założyć, że Starfield przyleci na PS5 pod koniec 2024 r. lub na początku następnego. Informatorzy XboxEra informują, że Microsoft poczynił w ostatnim czasie znaczną inwestycje w devkity PS5.

Xbox już wcześniej chciał wydawać gry na PlayStation, lecz na swoich, nieakceptowalnych przez Sony warunkach.

Jeszcze w czasach PS4 Phil Spencer sugerował debiut wybranych gier Microsoftu na konsolach konkurencji. Tyle tylko, że z koniem trojańskim w postaci infrastruktury Xbox z kontem gracza Microsoft wymaganym do działania. Sony nie mogło się na to zgodzić z oczywistych powodów: nie chciało pompować wyników Microsoftu w przeliczeniu na liczbę użytkowników, a także nie chciało mieć na własnej konsoli wtyczki Xboksa.

REKLAMA

Z biegiem lat Microsoft odszedł od obowiązkowego konta Microsoft w swoich grach. Przykładowo, kupując Starfield na Steam, taki profil nie jest wymagany do działania produkcji. Jeśli w podobny sposób działałoby Hi-Fi Rush, Sea of Thieves czy Starfield na PS5, Sony zapewnie nie miałoby nic przeciwko debiutowi tych gier w PS Store.

Ja tym bardziej, jako zadowolony posiadacz PS5. Do tego jeszcze STALKER 2 poproszę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA